Praktyka Harmonii i Równowagi Serca

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Istnieje bardzo prosta i łatwa praktyka duchowa dla rozwoju harmonii i równowagi ludzkiego Serca, a polecana jest przez bardzo wielu duchowych Nauczycieli i organizacji. Mamy tu na myśli kontemplowanie sylab SAU-HAM w rytmie oddychania, w czasie wdechu myśląc dźwięk SAU, a w czasie wydechu myśląc dźwięk HAM! Obie sylaby równoważą to co żeńskie z tym co męskie, to co wewnętrzne z tym co zewnętrzne. To co na dole z tym co u góry, Ziemię z Niebem, materię z duchem, uczucie z myślą, wszystko co podzielone i zbiegunowane w dwie strony medalu, a co może i powinno się uzupełniać. Mantram SAU-HAM dobry jest dla par i związków, aby wspólnie praktykować i harmonizować męskie z żeńskim, gdyż praktyka, duchowe ćwiczenie usuwa wszelką dyskordię, dysharmonię i niezgodę, a wprowadza równowagę i zgodność, współbrzmienie przeciwstawnych biegunów. Można powiedzieć, że SAU-HAM to fraza, wibracja Serca i Zgody, Współpracy, Synchronizacji. Dzięki jej kontemplowaniu w rytmie oddechu jednoczą się uczucia i myśli, synchronizuje się ciało astralne z ciałem mentalnym, równoważy się wola, chęć z zewnętrznym działaniem i aktywnością. Jest to dobra praktyka, bardzo dobra mantra dla osób początkujących, które wybrały już Drogę Ducha i pragną nauczyć się podstaw medytacji czy skupienia.


Kwiatuszek.png


Usiądź prosto, nogi skrzyżuj w lotosowy sposób, a dłonie ułóż na kolanach wnętrzem do góry. Głowa i szyja prosto osadzone na wyprostowanym tułowiu, wzrok skierowany prosto przed siebie, ale powieki przymknięte. Odczuwasz wnętrze Serca, odczuwasz rytm Serca bijącego wewnątrz piersi. Wdychasz i wydychasz powietrze swobodnie, acz głęboko, oddech jest równy i miarowy, pogłębiony tak, aby czuć pracę Serca. Obszar fizycznego Serca na środku mostka pokrywa się z Ośrodkiem czy Lotosem, Ćakrą Serca o 12 płatkach, gdyż Ośrodek Serca wyobraża się symbolicznie jako Kwiat Lotosu lub Róży o 12 płatkach. Płatki Serca odnoszą się i do 12 kanałów energii witalnej i do 12 Znaków Zodiaku, stąd Ośrodek Serca jest uważany za bardzo ważne miejsce w organizmie i organ Duszy zarazem. W czasie pogłębionego wdechu słuchaj w szumie oddechu dźwięku SAU, a w części pogłębionego wydechu słuchaj w szumie oddechu dźwięku HAM. To bardzo prosty sposób dobroczynnej kontemplacji, a trzeba wiedzieć, że sylaba SAU działa oczyszczająco, uzdrawiająco i harmonizuje z przyrodą, zaś sylaba HAM powoduje uwznioślenie i uduchowienie, otwarcie ku wyższym uczuciom, ideałom i zjawiskom.


Kwiatuszek.png


Siedzenie w spokojnym miejscu lub wśród ciszy przyrody, w naturze i kontemplowanie sylab SAU-HAM w czasie kolejnych wdechów i wydechów jest prostą i naturalną metodą oczyszczania i rozwoju Ośrodka Serca, wyższych uczuć i subtelnych myśli, Duszy, Jaźni. Praktyka skupienia w tym Anāhata Nādām - Dźwięku Serca jest jedną z wielkich Tajemnic znanych Mistrzom Duchowym i Mędrcom Dalekiego Wschodu z Himalajów, z Tybetu i Indii, a wszyscy duchowo wtajemniczeni dobrze znają i praktykują SAU-HAM. Na początek wystarczy około pół godziny ćwiczenia SAU-HAM wypełnianego jeden lub dwa razy dziennie, a należy pamiętać, że pół indyjskiej godziny lekcyjnej to dokładnie 24 minuty (1 Tattwa). Stąd mówimy o czasie około pół godziny jako o rundzie czy sesji medytacji. Początkującym może być trudno usiedzieć prosto i swobodnie w siadzie skrzyżnym przez całą godzinę medytacyjną (Muhurta to 48 min), a taka sesja czy runda to dobry początek. Trzeba dbać o spionizowaną, wyprostowaną pozycję pleców, szyi i głowy, gdyż ta prosta pozycja pomaga uniknąć zaburzeń krążenia energii w ciele i uniemożliwia skrzywienie czy przesunięcie kręgów kręgosłupa. Prosta, spionizowana sylwetka, odprężenie i swoboda, to podstawa udanej praktyki medytacji, dosłownie BHP-Bezpieczeństwo i Higiena Praktyki! Wdychaj myśląc SAU wydychaj myśląc HAM i wiążąc myślenie sylab z szumem wdechu i wydechu, jakby szukając brzmienia wibracji w obszarze sercowym pod środkiem mostka, umiejscawiaj wibrację, źródło SAU-HAM, które symbolizuje sześcioramienna Gwiazda.


Kwiatuszek.png


Utrzymywanie wyobrażenia Sześciopromiennej Gwiazdy w Ośrodku Serca lub jakby wrażenie bycia wewnątrz takiej Gwiazdy, tak, że Serce to punkt jej środka oraz rytmiczne i intensywne rozmyślanie SAU-HAM jest dobrze znaną wersją praktyki polecaną przez Mistrzów Wschodu! Ludzie czytający książki o duchowych Mistrzach i Mędrcach z Himalajów i o ich cudach powinni wręcz spróbować doświadczenia Praktyki Serca i pamiętać, że w miarę kontynuowania i pogłębiania tego prostego i łatwego ćwiczenia duchowego pojawią się coraz głębsze efekty relaksacji, harmonii, zgodności z wyższymi sferami bytu, wiedzą o równowadze i talent do harmonizowania otoczenia. Pojawia się też wiedza o harmonizowaniu i powiązaniu pomiędzy Światem Ducha i Światem Materii. Najlepsze pory do medytacji do poranek od świtu do wschodu Słońca oraz zmierzch, od zachodu Słońca do nocy. Bardzo dobry czas czy okres do medytacji to czas dochodzenia Księżyca do Pełni oraz do Nowiu dla tych, co rzadziej są skłonni praktykować, tylko troszeczkę próbując. Dobrze starać się czynić praktykę codziennie, a raz czy dwa razy w miesiącu zrobić dłuższą sesję, może kilka około półgodzinnych rund kontemplacji. Praktyka ta była wielbiona zarówno przez Mistrza Buddhę jak i przez Mistrza Krysznę, a także przez całe mnóstwo Awatārów i Bodhisattwów z okolic Himalajów i Tajemnej Loży Mistrzów Mądrości Dalekiego Wschodu.


Kwiatuszek.png


Najlepiej przejść głębsze zapoznanie z praktyką SAU-HAM u dobrych Nauczycieli Duchowych w zakresie Laya Yogi czy Tantry lub Mantra Yogi, gdyż istnieje wiele dodatków i subtelności, jak Mudry, ruchy głowy, skupienie spojrzenia czy głębsze wizualizacje, które rozwijają tę prostą praktykę w głębszy wymiar. AU w sylabie SAU wymawiaj jak w słowie AURA, a M na końcu HAM wymawiaj wibrująco jako dźwięk nosowy, jak M mruczane przy zamkniętych ustach. Dobrze głosem trochę wibrować z dobrym instruktorem ćwiczeń duchowych (Snataka) czy z dobrym Nauczycielem (Aćarją) wiedzy o ćakramach, a wtedy Kontemplacja jest skuteczniejsza i przynosi głębsze, potężniejsze rezultaty. Wibrowanie SAU-HAM pomaga w utrzymaniu równowagi w pracy Serca i pozwala na duchowe leczenie fizycznego Serca, będąc techniką medytacyjno-terapeutyczną. Mudra ratująca Serce, jeśli ktoś ją zapoznał, jest często stowarzyszana, używana w kontemplacji SAU-HAM. Kontemplacja SAU-HAM pomaga zrównoważyć człowieka tutaj i teraz, uwolnić od przeszłości i przyszłości, poluźnić więzy uwarunkowań życiowych, karmy. SAU-HAM pomaga zjednoczyć partnerów w związku, którzy wspólnie praktykują i pomaga nauczyć się jak stwarzać harmonijny, zgodny i zrównoważony związek duchowy kobiety i mężczyzny.


Kwiatuszek.png


Tybetańscy czy chińscy buddyści w dawnych czasach używali SAU-HAM, zanim Zazen, Siedzenie Medytacyjne uległo lekkiemu wypaczeniu i zapomnieniu. To ćwiczenie nazywano obserwacją czy Uświadomieniem oddechu postrzeganiem wewnętrznego dźwięku. SAU-HAM jest normalnie praktykowane w każdym autentycznym i nieoszukanym systemie Hatha i Rādźa Jogi, gdyż każda Joga wymaga głębokiej medytacji i kontemplacji, rozwoju życia wewnętrznego. Istnieją też szkoły i systemy duchowego rozwoju, gdzie SAU-HAM jest podstawą i centrum wszelkiej praktyki duchowej tak, że można je nazwać ogólnie wszystkie razem po prostu Ścieżką Serca. Jak wzburzą się twoje emocje, usiądź i przymknij oczy, skup się w sobie, w okolicy fizycznego Serca pod mostkiem i głęboko oddychając myśl i słuchaj SAU-HAM w czasie cyklu wdechu i wydechu, a twoje ciało astralne, emocje oczyszczą się i zrównoważą, cała istota osiągnie duchowy rozwój i wyciszenie. Mantram SAU-HAM pomaga odnaleźć Siebie, swą prawdziwą ukutą w Sercu Istotę, Żywy Płomień Boskości, Ātmana, czy raczej Dźiwātmana, Żywego Ducha! Spróbuj tej prostej praktyki, bo siedzieć prosto ze skrzyżowanymi nogami potrafi każde dziecko, a oddychać głęboko i swobodnie, przeponowo umieją wszyscy, którzy żyją sami z siebie. Myśleć też każdy potrafi, a SAU-HAM to tylko dwie sylaby dla zdrowia i pokoju!

(Udana)

Mistrz Himalaya Swami

Linki zewnętrzne

PMH - Przekazy Mistrza Himalaja znajdują się na portalu Lajów