Awatara

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Avatāra (coraz częściej, pod wpływem j. hindi, także Awatar) (sansk. avatāra (अवतार) – zstąpienie, zejście, inkarnacja) – w hinduizmie wcielenie (inkarnacja) bóstwa, które zstępuje z nieba na ziemię w postaci śmiertelnej – ludzkiej, zwierzęcej lub hybrydalnej, w celu przywrócenia ładu na ziemi (dharma). Początki tej koncepcji sięgają już Wed, jednakże klasyczna koncepcja wiąże się przede wszystkim z Wisznu i formuje się dopiero w Puranach.

Idea awatary jest doktryną nie tylko wisznuicką i odgrywa wielką rolę tak w śaktyzmie jak śiwaizmie czy w wisznuizmie. W śiwaizmie doktryna awatar Śiwy jest od zawsze obecna, chociaż w niektórych odłamach czy nurtach religijnych nie przywiązuje się wagi do uznawania kogoś za awatara. Najbardziej znaną ostatnią pełną awatarą Boga Śiwa jest Sainatha Awatar z Shirdi. W hinduizmie spotykane są też wierzenia na temat awatar innych dewów np. Ganeśy czy Waju. Avatara zawsze jest emanacją, zstąpieniem jakiegoś deva (boga, anioła) czy devi (bogini, anielicy).

Istnieje Dziesięć typów Awatara. Aby ktoś był uznany za Awatara musi przejawiać wszelkie właściwości i cechy danego typu Awatara. Awatary odpowiadają też dziesięciu stopniom świadomości ludzkich społeczeństw. Na 10 rodzajów można patrzeć jak na stopnie czy rangę Mistrza Duchowego o boskim charakterze, jako na stopnie Guru, Guruttvam.

 1. Matsja-Avatāra – pod postacią człeko-ryby, a raczej syreny, człowieka wężowego, o obudzonej Kundalini
 2. Kurma-Avatāra – pod postacią żółwia, to awatara nieustannie siedzący w Lotosie
 3. Varāha-Avatāra – pod postacią dzika, żyjący w przyrodzie, na pustelni
 4. Narasinha-Avatāra – pod postacią pół-człowieka pół-lwa, cherubin
 5. Vāmana-Avatāra – pod postacią karła, avatar Wojownik niskiego wzrostu, Mistrz sztuk walki, włada maczugą
 6. Paraśurāma-Avatāra – pod postacią człowieka, mistrz łuku i topora; mistrz dawca Kalarpayat - sztuki walki
 7. Rāma-Avatāra – pod postacią księcia Ajodhji, Avatar Król i Władca, mistrz Wojowników, łucznik
 8. Kryszna-Avatāra – pod postacią człowieka, urodzonego w rodzinie pasterzy krów, który w przyszłości zostaje władcą, dobry muzyk grający na flecie duchową muzykę, także Wojownik
 9. Buddha-Avatāra lub Balarama – pod postacią człowieka, jednak część hinduistów uważa, że dziewiątym awatarem był Balarama (który zstąpił na Ziemię razem z Kryszną); oświecony mistrz wojowników, walczy kijem i mieczem;
 10. Kalkin, Kalki-Avatāra – pod postacią jeźdźca (na białym koniu z mieczem), którego przyjście ma zwiastować koniec obecnej Kali jugi; większość hinduistów oczekuje na jego przybycie, jednak niektóre odłamy hinduistyczne uważają, że ono już nastąpiło. Koń to symbol podróżowania. Kalkin to Avatar podróżujący po całym zamieszkałym świecie. Miecz symbolizuje usuwanie zła z pomocą prawdy i prawdziwej duchowej walki

Zdecydowanie najbardziej czczeni w Indii spośród wyżej wymienionych typów awatarów są Rama i Kryszna. Tego widać ludziom na ich stopniu rozwoju najbardziej potrzeba.

Avatar - hind. osoba, nie posiadająca osobistej Karmy, która niekoniecznie należy do rasy ludzkiej, lecz przyjmuje ludzką formę, aby pomagać ludziom. Zauważono, że Avatar (męski) i Avatara (żeńska) są zawsze trochę inni w swej budowie niż ludzie, a wyróżnia ich szereg kilkudziesięciu fizycznych znaków na ciele i w proporcjach budowy ciała. W chrześcijańskiej Biblii czytamy o Aniołach, które zstępują do najgłębszych piekieł Ziemi, aby pomagać cierpiącej ludzkości odnaleźć drogę do zbawienia. Avatarzy pojawiają się zawsze w momentach zagrożenia na świecie, szczególnie zaś, gdy ludzkość jako gatunek jest w niebezpieczeństwie. Możesz nie rozpoznać Avatara, gdyż często dotyka taką istotę wielkie cierpienie z rąk niegodziwych ludzi. Są czyści i nie mogliby zostać na Ziemi, gdyby nie byli w stanie przyjąć na siebie pewnych cierpień. Można ich porównywać do nurków schodzących na wielkie głębokości, którzy muszą nosić na sobie ołowiane ciężarki, aby móc zagłębić się w otchłań ciemnego, tajemniczego morza. Nie rozpoznasz Avatara, jeśli nie jesteś osobą bardzo czystą, ponieważ Avatar zwykle nie reklamuje się w radiu czy telewizji, ani nie mówi ci, żeby zaprenumerować jakiś miesięcznik, w celu zapewnienia sobie wstąpienia do najwyższego Nieba!

ŹRÓDŁA

 • Hindu Gods and Goddesses; Swami Harshananda