Radża Joga

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Radża Joga, Radźa Joga - sanskr. rāja yogah, w dewanagari राजयोग - dosł. królewskie zjednoczenie, królewska sztuka jogi. Radża Joga uważana jest za jogę królów i książąt, duchową drogę władców, królów mędrców znanych jako ryszi i maharyszi. Podstawą praktyki Królewskiej Jogi jest dobra, silna i długa zdolność skoncentrowania, skupienia uwagi (satkara i dharana).

Radża Joga jako ścieżka duchowa nauczana jest od starożytności przez 14 pierwszych Maharyszich. Ćwiczenia jogiczne podzielone są na osiem grup zwanych ogólnie Ashtanga (asztanga). Nacisk w Radza Jodze położony jest na trzy ostatnie grupy ćwiczeń znane pod wspólną nazwą Samyamaḥ czyli:

 • dharana, dhāranā - sztuka skupienia i koncentracji, osadzanie świadomości w miejscu przebywania
 • dhjana, dhyāna - medytowanie światła, płynięcie ku światłości, pojazd światła
 • samadhi, samādhi - ekstaza, najwyższe skupienie, zatopienie w świetle najwyższym

Radża Joga to ścieżka duchowa składająca się z 12-tu kolejnych stopni inicjacyjnego wtajemniczenia. Bardzo rzadko praktykowana na Zachodzie z uwagi na konieczność zbudowania dobrej, właściwej relacji z żyjącym mistrzem przewodnikiem czyli guru ścieżki.

Trzy pierwsze etapy praktykowania to Karma Joga, Bhakti Joga i Dźńana Joga kultywowane wszechstronnie i w zrównoważony sposób. Radża Joga jako jeden ze stopni zawiera Kundalini Jogę, której metody nie powinny być praktykowane bez odpowiednio dobrej duchowej podstawy, którą dają wcześniejsze stopnie Królewskiej Sztuki.

Podstawowe metody Radża Jogi to bardzo wnikliwa diagnostyka karmiczna oraz ćwiczenia mające na celu zmniejszenie złoża karmicznego i oczyszczenie człowieka z karmicznych uwarunkowań uprzedniego życia.

Pierwiastek słowotwórczy "Rāj" (Raadź) tworzący pojęcie "Rāja" oznacza m.in.

 • rządzić, władać, przewodzić, kierować, królować;
 • być wyśmienitym, wspaniałym, być najlepszym;
 • czynić promiennym;
 • świecić, jaśnieć, błyszczeć, oświetlać, opromieniowywać, oświecać;
 • pojawiać się, zjawiać się;

Radża Joga uważana jest za szkołę prowadzącą wprost do duchowego oświecenia, uczącą także jak oświecać innych będąc władcą czy duchowego typu przywódcą lokalnej społeczności.

Osoba praktykująca Królewską Jogę określana jest terminem "Abhyasin", co znaczy "długotrwale praktykujący", "stale" czy "wytrwale" praktykujący". Abhyasa to praktyka jogiczna robiona wytrwale przez bardzo długie okresy czasu.

Oświecony adept, duchowy mędrzec tradycji Radża Jogi zwany jest terminem Ryszi, a Mistrz Duchowy Maharyszi.

Radża Joga jest ścieżką hermetyczną, ezoteryczną, dlatego na Zachodzie jej metody praktyki są praktycznie nieznane. Wiadomo, że kładzie się nacisk na praktyki oświeceniowe oraz rozwój potęgi woli i przejawianie sił psychicznych oraz duchowych w formie siddhi. Kładzie się nacisk na praktyki medytacyjne w postawie lotosu z użyciem dhyana mudram. Osoba, która osiągnęła oświecenie nazywana jest terminem Buddha - Przebudzony. Dużo medytacji opiera się na kontemplacji ognia, słońca i światła w odpowiednich ośrodkach, czyli czakramach.

Pierwotny buddyzm rozwinął się z jednego z czternastu nurtów (brodów) nauczania klasycznej, starożytnej Radżą Jogi znanej jako siddhartham.

Bidża mantram pojęcia "Radża", sylaba "RAM" wskazuje na żywioł ognia, płomień i ogniowe rytuały wedyjskie jako podstawy prowadzące ku ścieżce królewskiej. Ram to ogień, gorąco, żar wewnętrzny, miłość altruistyczna, osiąganie i rozdawanie, szczere pragnienie, szybkość, zaloty, złoto, jaśnienie, świetlistość, splendor. Radża Joga rzeczywiście zawiera dużo praktyk ze złocistym lub purpurowo złocistym płomieniem ognia oraz złotawym światłem.

Radża Joga należy do solarnej rasy królewskiej starożytnej Wielkiej Indii - Mahabharaty.

Oryginalna literatura wprowadzająca w istotny sposób do Jogi Królewskiej, jej wiedzy i praktyk, to m.in.

 • Jogasutra
 • Bhagawad Gita
 • Guru Gita
 • Shiva Purana


Linki zewnętrzne

Największy polski portal z naukami o tematyce Radża Joga

Strona internetowa o ezoteryce z artykułami o radża jodze

Uniwersytecki portal jogi, tantry, ajurwedy, filozofii wschodu

Królewska Uro Joga - Stara indyjska Radża Joga

Radża Joga - Królewska sztuka rozwoju duchowego