Bodhisattwa

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bodhisattwa - (skt.: बोधिसत्त्व bodhisattva, dosł. przebudzone dobro; tyb. བྱང་ཆུབ་སེམས་དཔའ་, dosł. bohater umysłu oświecenia; chiń. 菩薩, pinyin: púsà, kor. 보살 posal; jap. bosatsu; wiet. bồ tát) – Bodhi - przebudzenie, Sattwa - dobro, czystość.

W buddyzmie tradycji mahāyāna istota, która przez systematyczne ćwiczenie wyzwalających działań dąży do stanu buddy, kierując się altruistyczną motywacją przynoszenia pożytku innym.

Cnotami, jakimi miał się charakteryzować człowiek podążający drogą bodhisattwy w swoim stosunku do pozostałych ludzi to przede wszystkim:

Słowo bodhisattva składa się z dwóch wyrazów: bodhi, czyli doskonała wiedza, całkowite oświecenie, przebudzenie (od pierwiastka budh, budzić się, być przebudzonym) i sattva, czyli istota, również istnienie, prawdziwa natura, charakter, rzeczywistość (od sat, które jest imiesłowem czasu teraźniejszego, utworzonym od pierwiastka as, być). Znaczenie możemy wykładać jako "istota, której naturą jest wiedza doskonała", "istota oddana poszukiwaniu wiedzy doskonałej", przy czym wiedza doskonała jest określeniem osiągnięcia stanu buddy.

Bodhisattwa jest istotą oddaną poszukiwaniu wiedzy doskonałej, której poznanie równa się osiągnięciu stanu buddy. Bodhisattwa swe zbawienie widzi w ratowaniu innych, ono staje się jego praktyką wiodącą do oświecenia. Zgodnie ze ślubami bowiem, które musi złożyć każdy bodhisattwa, dopóki na świecie istnieć będą istoty poddane kołowrotowi wcieleń, on sam nie może ich opuścić, by stać się buddą. Śluby bodhisattwy w najprostszym ujęciu to powstrzymanie się od czynienia zła, poświęcenie się czynieniu dobra i działanie zawsze dla dobrych innych istot, które w konsekwencji prowadzi do odsuwania wstąpienia w nirwanę do końca czasu. Niektórzy bodhisattwowie przyjmowali przy tym jeszcze dodatkowe, indywidualne śluby - np. Budda Amitabha, jako bodhisattwa Dharmakara obiecuje utworzyć Czystą Krainę, po to, by odrodzone w niej istoty mogły wysłuchiwać nauk Buddy.


Linki zewnętrzne