Wiedza Astrologiczna o Żywiołach i Ćakrach

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wiedza Astrologiczna o Żywiołach i Ćakrach (PMH nr 74)


Świadoma podróż duchowa może być przez człowieka rozpoczynana na wiele sposobów, a wiele poszukujących rozpoczyna swe poszukiwania od studiów wiedzy astrologicznej, o wpływie Aniołów Znaku Zodiaku na człowieka i społeczeństwo planety. To prawda, że nieważne od jakiej części sekretnej, wewnętrznej Wiedzy człowiek zacznie, ale bardzo ważne jest, aby nie ustawać, ale dążyć do Całości, do Boskiej Wszechwiedzy, do poznania Wiedzy Bożej w całej pełni. Wpływ Znaków Zodiaku czy raczej Duchów, Aniołów okrążających planetę na tle Nieba, a Znakami Zodiaków zwanych, jest znany ludzkości od jej zarania, a jest to bardzo długi okres czasu zważywszy, że teraz mamy siódmą Manwantarę zwaną Wiekiem Waiwaswata Mańu, a to jest okres 4 mln 320 tysięcy lat, który zmierza ku końcowi. Duchy Zodiaku obiegają Ziemię w przeciągu cyklu precesyjnego zwanego rokiem platońskim, który trwa od 18-36 tysięcy lat, a średnio około 24 tysięcy lat. Bieżący cykl trwa prawie 26 tysięcy lat, w czasie których Duchy Zodiaku obiegają cały niebieski zwierzyniec. Jeśli Słońce widoczne jest przez pryzmat jakiegoś Zodiakalnego Anioła, wtedy mówimy, że aktualnie ten Solarny Duch czy Promień jest uaktywniony i oddziaływuje potężnie na wszystkie formy życia.


Istnienie niebiańskiego Zwierzyńca, gdzie Anioły występują pod symbolami mitycznych postaci, szczególnie Zwierząt, jest znane ludzkości od dawna, a każdy Anioł Zodiaku jest Bramą dla duchowych wpływów Niebios na całą ludzkość i wszystkie inne formy życia, jakie istnieją w Gāya-Loka, w świecie Planety Ziemia. Roczny cykl oddziaływania Solarnych Energii na Ziemię rozpoczyna się i kończy w Dniu Przesilenia Zimowego, czyli około 20-22 grudnia wedle kalendarza gregoriańskiego, kiedy Słońce w swej wędrówce pozornej wzdłuż ekliptyki po Niebie przechodzi ze Znaku Strzelca (Sagittarius) w Znak Koziorożca (Capricornus). Rozpoczęcie Nowego Roku astronomiczno-ezoterycznego jest największym Festiwalem Duchowym dla całej ludzkości i wszystkich innych Istot planety Gāya, a celebrowane jest zwykle od Dnia Przesilenia, przez Siedem pełnych dni jako tajemnicze Święto Narodzin Światła, czas poszczenia, czytania Świętych Pism, czas refleksji, medytacji i modlitwy. Wszyscy ludzie uduchowieni, aniołowie, święci i mistrzowie duchowi, celebrują wielce ten okres duchowej praktyki, odnowienia duszy i narodzenia na nowo, w nowym cyklu, do pełni duchowego życia. Wiele tradycji duchowych obchodzi ten czas w sekrecie i dlatego nie jest znany profanom ani osobom niewtajemniczonym duchowo. Jeśli Dzień Przesilenia wypadnie 21 grudnia, to jest to w całości pierwszy dzień intensywnych praktyk i studiów duchowych aż do 27 grudnia, czas ten zależy zatem od momentu początku, który jest różny w różnych latach. Ostatni dzień Siedmiodniowego Święta Narodzin Światła znanego w całej kulturze indoeuropejskiej i wśród innych narodów jest Dniem Uwolnienia, Odpuszczenia dla tych uduchowionych osób, które w tym czasie poświęciły się odnowie i rozwojowi swej Duszy.


Wielką rzeczą jest znać, jaki zrobić użytek z astrologicznej wiedzy, bo choć wielka, to służyć ma rozwojowi człowieka, a nie tandetnym, gazetowym wróżbom, z którymi autentyczna Boska Astrologia nie ma niczego wspólnego. Jeśli znamy nazwy 12 Znaków Zodiaku, to pamiętajmy, że są to właściwe ezoteryczne miesiące roku i powinniśmy pamiętać i dzień, i godzinę początku każdego Znaku, na ogół około 21- 23 każdego kalendarzowego miesiąca, co zawsze można sprawdzić w dobrym, astrologicznym kalendarzu. Każdy Znak, to inny Anioł, inny Duch, a także inna Energia Żywiołów oddziaływująca na ludzkość przez cały roczny cykl ezoteryczny. Koziorożec to oddziaływanie Żywiołu Ziemi, żółtawej niczym świeży piasek żółtoziemu, Żywioł Ośrodka Muladhara u dołu tułowia, w okolicy od odbytu po narząd płciowy zewnętrzny. Wodnik, to oddziaływanie Żywiołu Wiatru, Powietrza, a to kolor błękitnawy, niczym blask czystego nieba w pogodny, słoneczny dzień, energia oddziaływująca na Ośrodek Serca, Anahata, w środku piersi, pod mostkiem, tam gdzie powietrze wchodzi do płuc, jak się łatwo domyślić! Ryby to Żywioł Wody wpływający na ludzi, Żywioł o barwie szmaragdowej, zielonkawej niczym woda zabarwiona kolorem przyrody i roślinnością, która rośnie w związku z wodą, a czasem o barwie krystalicznie przeźroczystej, czystej, gdy jest to woda ze Źródła. Baran oddziaływuje na stałe w Żywiole Ognia, który ma barwę żaru ogniska i jego płomieni, czyli kolor czerwonawo-pomarańczowy, bardzo świetlisty. Żywioł Wody oddziaływuje na człowieka poprzez Ośrodek Swadhiszthana, położony w podbrzuszu pomiędzy kością łonową a pępkiem, który też zwany jest Ćakrą Wody albo Ośrodkiem Niższej Jaźni. Żywioł Ognia działa poprzez Ćakrę Ognia, czyli Manipuraka, położoną w obszarze żołądka i nerwowego splotu słonecznego, pomiędzy pępkiem a mostkiem. Działanie Czterech Żywiołów powtarza się trzy razy w ciągu roku ezoterycznego dokładnie w takiej kolejności, co można ująć w prostą tabelkę dającą trzy energetyczne kwadraty czy kwaternety. Z tabelki bardzo łatwo jest się nauczyć, jaki Żywoł związany jest z jakim Znakiem, Aniołem Zodiaku, barwą i Ćakrą.

 • Żywioł --- Znaki Zodiaku:
 • Ziemia ----------Koziorożec Byk Panna
 • Powietrze --------Wodnik Bliźniaki Waga
 • Woda ------------Ryby Rak Skorpion
 • Ogień -----------Baran Lew Strzelec

Barwy i Ćakry, przez które Żywioł działa, są takie same jak wymienione dla pierwszych Czterech Znaków i Żywiołów.


Aktualnie widzimy jak Duch Słońca poprzez Znak i Żywioł pobudza, i aktywizuje całą ludzką istotę w kolejnych miesiącach ezoterycznego, astrologicznego roku. Trzy razy w ciągu roku ezoterycznego aktywizowany jest każdy Żywioł, jego kolor i wibracje, a także każda z czterech Ćakr odpowiadająca danemu Żywiołowi. Osoby dobrze znające Jogę Opanowania Żywiołu mogą to łatwo przełożyć na cykle specjalnych praktyk, Sādhan, wypełniane w odpowiednich dla Żywiołów miesiącach roku ezoterycznego. Jeśli człowiek będzie pamiętać, aby 20-ego każdego miesiąca sprawdzić, kiedy wchodzi nowy ezoteryczny miesiąc, kolor, wibracja i Ćakra, to na pewno będzie zawsze zdolny uchwycić nowy miesiąc ezoterycznego roku, który zawsze jest w czasie około 20-23, zwykle 21-22 wedle gregoriańskiego kalendarza. Miesiąc pracy z jednym Ćakramem, a potem z kolejnym wedle kosmicznego porządku, to wielka praca duchowa, a dobrze znana bardziej zaawansowanym duchowo ludziom, którzy z wielką pasją oddają się Jodze Żywiołów, jak często zwany jest ten rodzaj duchowej wiedzy i praktyki dla zaawansowanych. Sādhana, praktyka skupiania się w Ćakrze Żywiołu i solarnej energii Znaku to bardzo dobra praca, od momentu, gdy Słońce wchodzi w Znak!


Jest oczywiście wiele innych ciekawych aspektów takiego kosmicznego porządku, jaki znają Wtajemniczeni Uczniowie i ich Mistrzowie Duchowi, a przecież każdy wie, że Ćakram rozwija się głównie poprzez umiejscowioną w odpowiednim obszarze jego położenia specjalną sylabę, wibrację, która jest swoistym dźwiękiem aktywizującym Żywioł Ćakramu. Mamy

 • dla Ziemi dźwięk sylaby LAM,
 • dla Wody dźwięk sylaby WAM,
 • dla Ognia wibrację RAM a dla Wiatru,
 • Powietrza dźwięk JAM (YAM),

co jest wiadome każdemu, kto ma choć minimum autentycznej wiedzy o Ćakramach. Ciekawym jest też, iż 12 Władców Zodiaku, Aniołów Słońca ma swoich Czterech Kosmicznych Władców, którzy rządzą całymi Sezonami, Kwartałami Roku tak, że każdy z nich ma swoją rządzącą Gwiazdę Sezonu. Cztery Gwiazdy Sezonów, Zimy, Wiosny, Lata i Jesieni zwane są Strażnikami Nieba, acz są to bardziej Duchy Niebieskie, które oddziaływują przez cały kwartał!


 • Zima to Anioł w postaci wielkiego Żółwia, a gwiazda sezonu sterująca tą porą roku to FOMALHAUT.
 • Wiosna to Anioł Nieba w postaci wielkiego Smoka, zaś gwiazdą wiosennego nieba kieruje ALDEBARAN.
 • Lato rządzone jest przez cały sezon mocą Anioła w postaci wielkiego Ptaka, Feniksa, a gwiazdą lata jest REGULUS.
 • Jesień to władza Anioła w postaci Tygrysa, gdzie rządzącą gwiazdą nieba jest ANTARES.

Prawdziwi astrolodzy dobrze znają te wszystkie Znaki i Gwiazdy, badając ich wpływ i oddziaływanie na człowieka i społeczeństwo!


Autentyczna Wiedza Ezoteryczna i Magiczna ma wiele głębokich aspektów i ludzie podążąjący drogą rozwoju wewnętrznego na pewno znają wszystkie te podstawy Wiedzy Odwiecznej, szczególnie, jeśli nauczają innych. Życie w harmonii z Niebem, Kosmosem, Naturą, jak to wielu mówi, posiada wiele sekretów, a przecież ludziom polecono, aby w każdym z trzech cykli żywiołowych w astrologicznym roku, poświęcili jeden Tydzień (od niedzieli do soboty) na intensywne studiowanie i praktykowanie na głębszą pracę nad sobą. Dlatego spotykajcie się o ludzie z waszymi Nauczycielami i Mistrzami, i wykorzystujcie swoje cenne ludzkie życie przede wszystkim na podróż ku Oświeceniu. Oddychaj głęboko, czytaj ponownie, rozmyślaj głęboko nad daną Nauką, a przyciągniesz więcej Boskiej Wiedzy!

Mistrz Himalaya Swami

Linki zewnętrzne

PMH - Przekazy Mistrza Himalaja znajdują się na portalu Lajów