Manipura

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Manipūraka Padma

MANIPURAKA ĆAKRAM

Praca rozwijania ośrodka świadomości zwanego lotosem nadpępkowym rozpoczyna się od wibrowania rdzennego dźwięku sylaby RAM oraz wizji pięknego kwiatu o dziesięciu płatkach. MANI oznacza Klejnot, Diament, a PURA oznacza Całość, Pełnię lub Ogród. Liczba 10 jest liczbą nadpępkowego ośrodka rozbudzenia świadomości, a ośrodek ten jest nazywany głową podświadomości lub mózgiem brzucha. Splot solarny ponad pępkiem to fizyczny organ będący wyrazem Manipura(ka), organ pozwalający na koordynowanie i scalenie całego systemu podświadomych czynności brzucha i jego narządów. Manipuraka bardzo wrażliwa jest na światło oraz ogień, bardzo wrażliwa na termikę, czyli poczucie zimna i gorąca! Przyczyny związane ze zmysłem wzroku związane są z tym ośrodkiem i od jego funkcjonowania w szczególności zależy siła i jakość wzroku. Osoby zogniskowane w tym ośrodku rozwoju są wzrokowcami i bardzo wrażliwe są na to, co widzą, bardzo polegają na zmyśle wzroku.

Lotus.png

Negatywności blokujące 10 kanałów energii zwanych płatkami lotosu z powodu aury, jaką tworzą, mogą zaburzać i uszkadzać wzrok, a oczyszczony splot słoneczny to przenikliwe spojrzenie i widzenie prawdy poza słowami. Kult słońca, ognia i światła wypływa jako spontaniczna potrzeba u osób, u których lotos ten jest mocno aktywny, czysty i rozwinięty. Osoba z oczyszczonymi płatkami i wibrującą sylabą RAM uwielbia czas jasnego dnia, a szczególnie świt i poranek, gdy wschodzi słońce oraz wieczór, gdy słońce zachodzi i czuwanie przy ogniu. Osoby mocno osadzone w tym lotosie dziesięciu zasad muszą mieć naturalny ogień w miejscach swego przebywania i uwielbiają ogniowe rytuały, szczególnie takie jak Agnihotra, czy samo spokojne siedzenie, skupienie i rozmyślanie przy ogniskach, śpiewanie w kręgach przy żywym ogniu.

Lotus.png

Pociąg do błyszczących w słońcu, naturalnych diamentów czy klejnotów, kryształów, cała magia klejnotów wraz z magią ognia i słońca, to cechy pokazujące, że świadomość podniosła się już do tego ośrodka i przejawia przez Ośrodek Klejnotu! Trójkąt czerwonawych, rozżarzonych węgli, wierzchołkiem skierowany do dołu, a podstawą do góry, zwany jest Trójkątem ogniowym, graficznym znakiem Zasady Ognia, Żywiołu, który symbolizuje też dźwięk „R” sylaby RA, RAM! Patrzenie w żar ogniska, kontemplowanie płomieni ogniska, wpatrywanie się w blask wschodzącego lub zachodzącego Słońca, to wszystko proste ćwiczenia i praktyki dla ośrodka Manipura.

Lotus.png

Dziesięć Wrtti, Negatywności, z których trzeba oczyścić Manipuraka Ćakram dla dalszego rozwoju to: duchowa ignorancja, zdradliwość, zazdrość, wstydliwość, złudzenie (iluzoryczność), wstręt, strach, głupota, niezadowolenie i smutek. Widzimy te negatywności wyraźnie u ludzi nieoczyszczonych, którzy nie rozwinęli dobrze ośrodka splotu solarnego ponad pępkiem w pasie przepony czy nadbrzusza. Duchowa ignorancja to negowanie duchowej rzeczywistości, negowanie i ignorowanie subtelnych praw i zasad życia, jakie się ludziom naturalnie przypominają podczas kontemplacji ognia czy blasku słońca. Złudzenia, a raczej złudliwość, skłonność do popadania w zwiedzenia, iluzje i błędy oraz wypaczenia, fałsze, to brak czystości podświadomego umysłu, brak oczyszczenia Manipura. Człowiek naiwny, dający się zwodzić pozorom, niedostrzegający prawdy, to człowiek omotany przez zabrudzenia własnej psychiki, zakodowane ciemne i negatywne wzorce iluzji.

Lotus.png

Osoba silnie strachliwa powinna usuwać strach z pomocą wibrowania sylaby RAM oraz wpatrywania się w ogień, bo tchórzliwość i strachliwość nie idzie w parze z człowieczeństwem. Środek ten to obszar rozwijania, poziom osiągania pełni Człowieczeństwa, stopień ludzkich odruchów humanitaryzmu. Ostatecznie na tym poziomie, iluzoryczne omamienia i tchórzostwo oraz ignorowanie wzniosłych prawd muszą zniknąć. Depresyjne stany smutku, beznadziei oraz niezadowolenia, załamania depresyjne, to wszystko odchodzi, jeśli ten lotos dziesięciopłatkowy jest oczyszczony i utrzymywany w czystości oraz rozwijany!

Lotus.png

Lotos 10-ciu płatków to lotos budzenia świadomości dziesięciu kierunków, jak cztery strony świata, czyli północ, zachód, południe i wschód, zenit, nadir, centrum oraz teraźniejszość, przeszłość i przyszłość! Odczuwanie i uświadamianie tych stron czy kierunków przestrzeni i czasu bardzo pomaga w rozwoju świadomości na stopniu trzeciego lotosu, licząc od środka. Liczba 10 to liczba pełni i pustki, jedności i nicości, liczba, o której mówi się, że reprezentuje świadomość „wszystko albo nic”. Medytowanie nad znaczeniem głębszym liczby 10 także pomocne jest w rozwoju Ducha.

Lotus.png

Jeśli Manipuraka jest oczyszczona i rozświetlona, osoba jest wolna od rywalizacji i współzawodnictwa, a skierowuje się ku pomaganiu innym, współczuciu i czynom miłosierdzia. Siła umysłu, zdolność osiągania myślą tego, co się chce zależy w istotny sposób od rozwinięcia mózgu brzucha i jego subtelnego, solarnego ośrodka dziesięciopłatkowego. Ośrodek ten zawiaduje procesami trawienia i przyswajania oraz spalania w całym organizmie, jest to ośrodek przemiany pokarmowej z pomocą żywiołu ogniowego, odpowiedzialnego za spalanie spożywanego pokarmu.

Lotus.png

Sylaba RAM intonowana głęboko, przeponowo oraz oddech przeponowy, pogłębiony mogą zdziałać cuda w dziedzinie samoleczenia i uzdrawiania całego człowieka. Brudny splot solarny to złośliwa i niezdrowa rywalizacja, konkurencja, zwalczanie otoczenia, a szczególnie lepszych i mądrzejszych od siebie. Czysty ośrodek splotu solarnego to stanowczość i konsekwencja w dążeniu do celu, współdziałanie i zdolność organizowania wsparcia oraz pomocy w sposób natychmiastowy. Manipuraka to lotos, miejsce skupienia, czucia i myśli ulubiony przez Wojowników, ośrodek duchowego Rycerstwa, ośrodek rycerzy Szambalah. Potężna, ogniowa dynamika wzrostu budzi się z tego lotosu, a przemienne stany agresji i bierności, dominacji i uległości wyrównują się i neutralizują. Integracja płatków, energii tego lotosu duszy przejawia się dobrą adaptacją i łatwością do współdziałania w kliku czy kilkunastoosobowych zespołach, poczucie odpowiedzialności za grupę i wspólne cele.

Lotus.png

Równomierne oddychanie przeponowe ze skupieniem w okolicy pomiędzy pępkiem a mostkiem polepsza zdrowie i zmniejsza zachorowalność, a 0,5 Muhurty (12 minut) oddychania każdego ranka pozwala na zdrowe, witalne, silne i dynamiczne funkcjonowanie przez cały dzień. Leczniczo w medycynie ajurwedy stosuje się cztery sesje oddychania, siedząc prosto, po około pół godzinki (tj. 0,5 Muhurty, 24 min.) w czterech kolejnych sesjach. Polecają to wszyscy mędrcy, mistrzowie i uzdrowiciele całej Euro-Azji.

Lotus.png

Dziesięć mistrzowskich stopni dan wzięło się z głębokiego i gruntownego rozwoju mocy płatków Lotosu Klejnotu w procesie kształcenia i rozwoju Mistrza – Wojownika. Nieustraszoność, męstwo, dzielność, poczucie zadowolenia, niezdolność do wstydu czy zazdrości, honor niezdolny do zdrady, to czysty Lotos Manipuraka, ożywiony ośrodek splotu słonecznego. Tak jak sylaba RA i nasienna mantra RAM jest wibracją korzenia, centrum lotosu, tak dziesięć sylab, dźwięków matrycy dźwiękowej od DA do FA (PHA) pomaga oczyścić kolejne płatki i spowodować prawdziwy rozkwit tego kwiatu lotosu. Jasna, czerwonawa barwa płomienia czy rozżarzonych węgli ogniska, czerwień wschodu lub zachodu słońca, to kolor ogniowej zasady, żywiołu wewnątrz tego lotosu. Kolor Agni Tattwam musi być jednak bardzo jasny, czysty, subtelny i świetlisty, a nie ciemny ani nie może być czerwień przybrudzona.

Lotus.png

Wdychanie sylaby OM, a wydychanie sylaby RAM, mentalnie, w głębokim myślowo-czuciowym skupieniu pomaga ożywić umysł i rozszerzyć energię zasady żywiołu na otoczenie. Lato to sezon żywiołu ogniowego, podobnie jak miesiące znaków Barana, Lwa, Strzelca, kiedy żywioł ognia w tym lotosie bardziej pracuje. Ogień jest sercem pięciu żywiołów i w ogniu transformuje się skutecznie podświadomy umysł spalając dawne wzorce życia, myślenia i zachowań.

Lotus.png

Recytowanie 10 sylab: ĎA, DH’A, ŅA, TA, THA, DA, DHA, NA, PA, FA (PHA) to generalnie bardo dobra praktyka dla każdego, kto chciałby pracować nad rozwojem tego ośrodka, zwanego też ośrodkiem perfekcji, mistrzostwa, doskonałości, rycerskości i kapłaństwa ogniowego. Sanskryckie dźwięki rozpoczynające mandalę lotosu: ĎA, DH’A wymawiane są słabo, delikatnie, a ŅA jest nieco miększe niż zwykłe polskie „N”, ale mniej niż polskie „Ń” w wymowie.

Lotus.png

Siedzenie klęczne, pozycja Wadźra, Diament czy inaczej pozycja Rycerza lub Modlitwy to typowy siad jogiczny i praktyka dla wzmocnienia ośrodka solarnego. Prosta linia tułowia, proste ciało, żołądek, obszar splotu lekko wypchnięty do przodu, to zdrowy sposób siedzenia, stania i poruszania, gdyż załamywanie tułowia na linii przepony i dolnych żeber sprzyja energetycznym blokadom i niezdrowym uciskom nerwów sterujących brzuchem. Ognisty kolor pomarańczowy uważany jest za sprzyjający w leczeniu schorzeń związanych z przewodem pokarmowym, zaburzeniami trawienia i przyswajania oraz zmysłów, a bardziej żółty w leczeniu zaburzeń umysłu i mentalności, w uwalnianiu od nałogów, opętań i obsesji. Generalnie barwy ogniska i płomieni, czyli czerwonawe jasne, pomarańczowe i żółtawe, czerwonawo- złociste, to kolory leczące dla splotu solarnego i podległej mu sfery zdrowotnej.

Lotus.png

Kiedy lotos jest bardziej w energii Słońca (RA), to jest bardziej żółtawy, a kiedy jest w energii ognia, miłości, to jest bardziej czerwonawy. Żywioł ogniowy jest żywiołem miłości, miłowania, miłości bezwarunkowej przejawiającej się przez życzliwość, współczucie, radość, entuzjazm, miłosierdzie i podobne miłosne właściwości. Brudny lotos Manipuraka to niezdolność do miłości i miłowania, co objawia się atakami zazdrości, zdradliwością, wstydliwością czy tchórzostwem, tj. opuszczaniem osób bliskich czy duchowych grup, gdy pojawiają się nawet niewielkie problemy czy trudności. Dążenie do jedności, pełni i doskonałości duchowej, mężne dążenie to objaw ożywienia świadomości Manipurakam!

Niech Agnidewa, Anioł Ognia Błogosławi Ciebie!
OM RAM NAMAH!

Autor: Himalaya Ryszi


Linki zewnętrzne

Portal o nauce i życiu wielkich mistrzów duchowych jogi i tantry

Sekretne nauki wtajemniczonych mistrzów jogi i tantry z Himalajów

Polski portal z naukami Królewskiej Radża Jogi

Portal z naukami ezoterycznymi i wiedzą tajemną Wschodu

Portal warsztatów, kursów i obozów medytacji, jogi, tantry, uzdrawiania i rozwoju duchowego