Regulus

Z Himalaya-Wiki

Regulus - Alfa Leonis, α Leo - najjaśniejsza gwiazda konstelacji Lwa, wielkość gwiazdowa: +1,4 magnitudo, jest już w starożytności symbolem Monarchii i Arystokracji, na początku XXI wieku, na pograniczu znaków Lwa i Panny, na zerowym stopniu znaku Panny. Głowę lwa reprezentuje skierowany do tyłu znak zapytania, asteryzm zwany Sierpem, złożony z sześciu gwiazd od Epsilon (ε) do Alfa Leonis (α). Regulus, α Leo (Regulus) wyobraża serce Lwa i ma jasność 1,36m (15 miejsce pod względem jasności wśród gwiazd). Jego położenie wskazuje miejsce lwiego serca. Łacińska nazwa gwiazdy oznacza „małego króla”. Niebiesko-biała gwiazda ciągu głównego, odległego od nas o 77-79 lat świetlnych, świecąca 150 razy jaśniej niż Słońce.

Nazwa własna w znanej dziś formie Regulus została nadana tej gwieździe przez Mikołaja Kopernika. Wywodzi się ona z łaciny i znaczy „Mały Król”. Jest to tłumaczenie starożytnej nazwy stgr. Βασιλίσκος Basiliskos, znanej z dzieła Almagest Ptolemeusza. Nazwa ta ma jeszcze dłuższą historię, gdyż już Babilończycy znali ją pod nazwą LUGAL, „Król”, "Władca". Ze względu na położenie w gwiazdozbiorze gwiazda była też nazywana „sercem Lwa” (łac. Cor Leonis). Gwiazda leży niemal dokładnie na ekliptyce, w związku z czym bywa regularnie zakrywana przez tarczę Księżyca. Regulus bywa również zakrywany przez planety, ponieważ jednak ich tarcze są dużo mniejsze od tarczy Księżyca, zjawiska takie są niezmiernie rzadkie. Współczesna astronomia odnotowała do tej pory tylko jedno: 7 lipca 1959 roku gwiazda została zasłonięta przez Wenus, co warto pamiętać, jeśli ktoś się urodził na takim zaćmieniu.

Gwiazda ma masę 3,4 razy większą niż Słońce i istnieje od około 250 milionów lat. Zbliża się do końca okresu syntezy wodoru w hel w jądrze. Regulus jest składnikiem układu poczwórnego.

Tradycyjne imię Regulus to po łacinie „książę” lub „mały król”. W języku arabskim jest to قلب الأسد (Qalb al-Asad, „serce lwa”), tak samo jak łacińskie Cor Leonis i greckie Kardia Leontos. W języku chińskim jest to 轩辕十四, czternasta gwiazda Xuanyuan, Żółtego Cesarza. W języku babilońskim był to Sharru, „król” i LUGAL, „gwiazda, która stoi na piersi Lwa: Król”. W języku perskim jest to Miyan, „Centrum” i Venant, jedna z czterech „królewskich gwiazd” perskiej monarchii, gdzie w 3000 roku pne, jako Obserwator Północy, wyznaczała przesilenie letnie. Symbolicznie Miażdżąca Stopa, Regulus jest powiązany z uzdrawiającym Archaniołem Rafałem, jedną z czterech gwiazd Archaniołów, scharakteryzowanych także jako Czterech Jeźdźców Apokalipsy (Objawienie 6) i Konie rydwanów w Księdze Zachariasza (Biały poszedł na północ).

Regulus jest jedną z piętnastu Behańskich Gwiazd Stałych, związanych z granitem, bylicą pospolitą, glistnikiem, mastyksem i kabalistycznym symbolem Agryppy. Jego wizerunkiem jest lew, kot lub honorowa osoba siedząca na krześle. Sprawia, że noszący jest wstrzemięźliwy, daje przychylność i łagodzi gniew.

Regulus Gwiazdą Stałą Astrologii

Gwiazda stała Regulus ma naturę Marsa i Jowisza (wielka duma, wspaniałomyślnie liberalny, władczy, kosmopolityczny pogląd). Daje przemoc, niszczycielstwo, wojskowy honor krótkotrwały, z ostateczną porażką, uwięzieniem, gwałtowną śmiercią, sukcesem, wysokim i wzniosłym ideałem i siłę ducha, i czyni jego właścicieli w horoskopie wspaniałomyślnymi, wielkodusznymi, hojnymi, ambitnymi, lubiącymi władzę, pragnącymi dowodzenia, porywczymi i niezależnymi.

Według Ptolemeusza ma charakter Marsa i Jowisza (wielka duma, wspaniałomyślnie liberalne, władcze, kosmopolityczne poglądy, wznoszący się lub kulminacyjny, wojskowy honor i wyróżnienie), ale większość późniejszych autorów porównuje go tylko do Marsa (gwałtowna śmierć, ostateczne zrujnowanie przez głupotę lub dumę).

Jeśli wschodzi na Ascendencie: bogactwo, władza, odwaga, hojność, pomysłowość, dojście do autorytetu, sukces w walce, narażenie na skaleczenia, rany, wypadki, rany i urazy twarzy, bóle głowy i gorączki.

Jeśli jest w kulminacji na MC: wybitność wojskowa, powodzenie w handlu i zawodach o charakterze marsjańskim.

Jeśli spotyka Merkurego w aspekcie: głuchota, podczas gdy Alvidas stwierdza, że jest Regulus podobny do Słońca w dobrym aspekcie do Urana.

Według Anonimowego z 379 roku ech, Regulus jest jak Jowisz i Mars (wysoka ambicja, duma, umiłowanie władzy, wielkość poglądów, jeśli powstanie, honory wojskowe). Jeśli w kulminacji na MC: wysoki honor kościelny, pierwszeństwo w walce, powodzenie w biznesie.

Może wyrażać królewskie właściwości, szlachetny umysł, szczerość i odwagę. Znaczenie tej gwiazdy podkreśla jej bliskość do ekliptyki. Jego efekt jest, w najlepszym tego słowa znaczeniu, efektem działania Jowisza i Marsa. Kiedy Mars lub Saturn są w koniunkcji z Regulusem, zawsze rejestrowane są szczególnie ekscytujące wydarzenia, np. zabójstwa, zamachy stanu, rewolucje, bunty, demonstracje, obalenia głów państw i podobne wydarzenia.

Regulus jest jedną z najszczęśliwszych gwiazd na niebie. Zwiastuje chwałę, bogactwo i moc wszystkim, którzy urodzili się pod jego wpływem. Proklos (412-485) nazwał Regulusa „Królewską Gwiazdą” i twierdził, że urodzeni pod nią mają królewskie szopki. Jednak w astrologii sądowej przyćmienie gwiazdy zapowiadało złe czasy. Tabliczka z Niniwy, według R.A. Allen stwierdza: „Jeśli gwiazda wielkiego Lwa jest posępna, serce ludu nie będzie się radować”.

Regulus rządzi dwa cale poniżej szczytu nerek.

Regulus wyznacza początek ósmej nakszatry (hinduskiej czy wedyjskiej rezydencji księżycowej), Magha (obfitość): surowy asteryzm należący do kasty Śudra i sprzyjający aktom hańby, zniszczenia, oszustwa, uwięzienia, bicia, palenia i trucizny, gdy zawiera Księżyc. Ci, którzy urodzili się w dzień księżycowy, będą bogaci, lubiący wzgórza, kupcy, mężni i nienawidzący kobiet. Przy urodzeniu Księżyca właściciele horoskopu będą bogaci, religijni, zadowoleni, dobrze obsłużeni i lubiący życie. Zasady skrzynie ziarna i wargi i górnej części jamy ustnej.

Oznacza to również początek 8-ego manzilu (arabskiej rezydencji czy stacji księżycowej).