Gwiazdy stałe

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gwiazdy stałe - nazwa obejmująca wszystkie widoczne gwiazdy na niebie, jednak w astrologii bada się zwykle wpływ nie więcej niż około tysiąca gwiazd stałych. W tradycji astrologicznej używa się stu kilkudziesięciu, często 144 gwiazd stałych widocznych z półkuli północnej.

Każda z gwiazd stałych ma przypisane określone znaczenia, które mogą być korzystne lub nie w zależności od tego, w jakim domu i w kontakcie z jaką planetą czy światłem (Słońce, Księżyc) się znajdują.

Tradycja stosowania gwiazd stałych w astrologii, podobnie jak punktów arabskich (właściwie chaldejskich), przyszła do Europy w Średniowieczu z krajów arabskich, które przejęły spuściznę astrologii perskiej i wedyjskiej.

Przykładowe gwiazdy stałe to np. Plejady, Syriusz, Aldebaran (Oko Byka), Regulus (Serce Lwa), Antares (Serce Skorpiona), Fomalhaut (Usta Wieloryba), Algol (Oko Gorgony), Betelgeza, Bellatrix, Wega, Mirach, Arktur czy Dendeb Algedi. W przypadku gwiazd stałych najważniejsza jest koniunkcja i paralela. Najważniejsze gwiazdy stałe są położone jak najbliżej pasa zodiakalnego, jak najbliżej ekliptyki i jest ich 22 lub 28, w astrologii wedyjskiej tworzą tak zwane nakszatry (27 nakszatr), a w astrologii chaldejsko-perskiej i arabskiej tak zwane stacje.