Algol

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Algol (β Per; Gorgona) - gwiazda zmienna w gwiazdozbiorze Perseusza, której zmiany jasności odkrył Goodrick w 1783.

Algol jest układem zaćmieniowym o okresie orbitalnym równym 2,87 doby. Zmiany jasności zawierają się w przedziale od 2,12 magnitudo do 3,29 magnitudo. Są one wynikiem przesłaniania się na przemian jaśniejszego i ciemniejszego składnika tej gwiazdy podwójnej*. Układ zaćmieniowy składa się z gorącej gwiazdy ciągu głównego typu widmowego B8 oraz mniej masywnego olbrzyma typu K0. Od Algola wzięła nazwę cała grupa gwiazd zmiennych typu Algola. Algol jest inny niż typowe Gwiazdy Stałe mniej więcej co trzy doby, a dokładnie co 68 godzin i 49 minut, przygasa na 8 do 10 godzin. Dla starożytnych był to wystarczający dowód na to, że czai się w nim zły duch, który co jakiś czas ukrywa się i coś knuje. Dobre moce nie mają przecież powodu ani by się ukrywać, ani by zasłaniać swoje latarnie.

Algol aktualnie znajduje się około 92-93 lata świetlne od Ziemi, jednak około 7,3 miliona lat temu znajdował się zaledwie około 9,8 lat świetlnych mając jasność około -2,5m. Jest to najbardziej niepomyślna, złoczynna z Gwiazd Stałych, a do tego gwiazda demoniczna. Przykładowo Bykom urodzonym pomiędzy 15-20 maja zaznacza się silne w horoskopie wpływ Koniunkcji Słońca z Algolem! Taki Byk może być osobą prowadzącą intensywne i pełne pasji życie wykluczające jakąkolwiek tolerancję dla zła i niesprawiedliwości. Taka osoba może być bardzo sroga, brutalna, bezlitosna i niszczycielsko usposobiona do wszelkich złych i niesprawiedliwych osób w otoczeniu. Takie osoby mogą odczuwać wpływ Algola inaczej Gorgony w swoje urodziny a także zawsze kiedy jest tranzyt przez 26 stopień Byka. Mniejsze natężenie wpływów Algola mogą odczuwać osoby mające jakąś planetę w 26 stopniu Byka albo jakiś węzeł czy inny aspekt.

  • Algol składa się właściwie aż z trzech gwiazd, ale ta trzecia, świecąca najsłabiej, nie powoduje zaćmień.

Nazwa

Tradycyjna nazwa tej gwiazdy, Algol, wywodzi się od arabskiego ‏رأس الغول‎ Ra᾽s al Ghul, co oznacza „Głowa Demona”. W kulturze hebrajskiej gwiazda nosiła nazwę ‏ראש השטן‎ Rōsh ha Sāṭān, „Głowa Diabła”, oraz ‏לילית‎ Lilith. Astrologia przez stulecia przypisywała tej gwieździe negatywny wpływ na człowieka, a „demoniczne” nazwy wiązały się z wyraźnie widocznymi zmianami jasności. W Almageście Ptolemeusza gwiazda była opisana jako „jasna w głowie Gorgony”, gdyż wraz z trzema innymi gwiazdami miała wyobrażać głowę Meduzy, pokonanej przez Perseusza. W 2016 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna formalnie zatwierdziła użycie nazwy Algol dla określenia tej gwiazdy

Zmienność blasku

Algol zazwyczaj jest drugą co do jasności gwiazdą w gwiazdozbiorze Perseusza, jego obserwowana wielkość gwiazdowa to około 2,1m. Jednak regularnie co 2,8673 doby (2 dni 20 godzin 49 minut) jego jasność maleje na około 10 godzin do 30% tej wartości (3,4m), po czym wraca do normy.

Jako pierwszy zmienność tej gwiazdy opisał Geminiano Montanari około 1667 roku. To że zmienność ta jest okresowa i regularna wykrył John Goodricke w 1782 lub 1783 roku, on też jako pierwszy poprawnie wytłumaczył przyczynę tej zmienności. Algol jest układem zaćmieniowym, w którym jaśniejszy składnik jest regularnie przesłaniany przez słabszy.

Periodyczną zmienność Algola znacznie wcześniej i niezależnie dostrzegli starożytni Egipcjanie. Do takich wniosków doprowadziła analiza tzw. „Kalendarza Kairskiego”, papirusu powstałego około roku 1200 p.n.e. Egipcjanie wyznaczyli jej okres na 2,85 dnia.

Układ Algola należy do pierwszych znanych układów spektroskopowo podwójnych. Znalezione w roku 1889 przez Hermanna Vogla przesunięcia dopplerowskie linii widmowych posłużyły do wyznaczenia krzywych zmian prędkości radialnej, potwierdzając podwójną naturę gwiazdy.

Od Algola wzięła nazwę cała grupa gwiazd zmiennych typu Algola.

Ruch własny

Algol w swoim ruchu wokół Centrum Galaktyki oddala się obecnie od Słońca, ale 6,9 miliona lat temu (miocen) przeszedł blisko Układu Słonecznego. Był wówczas odległy od Słońca o 2,4–2,7 pc (7,8–8,8 roku świetlnego), co jest odległością podobną lub mniejszą niż obecnie dzieląca Słońce i Syriusza. Ze względu na dużą masę układu (łącznie 5,8 M☉), mógł on zaburzyć orbity komet z obłoku Oorta w największym stopniu spośród gwiazd mijających Słońce w ciągu ostatnich 10 milionów lat.

Paradoks Algola

Sytuacja, gdy składniki układu podwójnego wydają się ewoluować inaczej, niż wynikałoby to z teorii ewolucji gwiazd.

Cechą tempa ewolucji gwiazd jest zależność od masy gwiazdy. Im większa jest masa gwiazdy, tym szybsze jest tempo ewolucji i tym szybciej odchodzi od ciągu głównego, przechodząc przez fazę podolbrzyma czy olbrzyma. W Algolu i innych podobnych układach stwierdzona została odwrotna relacja między gwiazdami układu: składnik mniej masywny jest już podolbrzymem, a drugi o masie znacznie większej pozostaje na ciągu głównym. Wydaje się to sprzeczne, gdyż gwiazdy układu podwójnego powstają zazwyczaj jednocześnie, zatem gwiazda bardziej masywna powinna być bardziej zaawansowana ewolucyjnie.

Przyczyną jest przepływ materii pomiędzy składnikami, często rejestrowany w układach podwójnych, który w istotny sposób zaburza normalny proces ewolucji gwiazdy, powodując odwrócenie relacji między masami. Jeśli przepływ ma miejsce na późnym etapie ewolucji masywniejszego składnika, ten staje się wtedy mniej masywny, zyskując tym samym nieproporcjonalną do czasu istnienia małą masę i tempo ewolucji, zaś składnik pierwotnie mniej masywny staje się gwiazdą masywną o szybkim tempie ewolucji i intensywnym wietrze gwiazdowym.

Algol w astrologii

Algol („Głowa Meduzy”, gwiazdozbiór Perseusza, natura Saturn/Jowisz) – 26° 23´ Byka (pozycja na rok 2016). Pierwsza, znana już w starożytności gwiazda zmienna. Znajduje się na głowie Meduzy, która została ścięta przez Perseusza. Uważana za najbardziej maleficzną gwiazdę. Jednakże może emitować najwyższe wpływy duchowe, lecz te potrzebują dość wysokiego poziomu rozwoju. Algol oznacza chwiejność, upór i przemoc, zranienie, ma związek z silną energią seksualną, w elekcjach zapewnia zwycięstwo w bitwach.

Algol reprezentuje głowę Gorgon Medusa, który został zabity przez Perseusza. Meduza, która była jedyną śmiertelniczką z trzech sióstr gorgon, była pierwotnie piękną dziewicą, ale jej włosy zmieniły się w syczące węże Minerwy, w wyniku tego, że stała się matką Chrysaora i Pegaza Neptuna w jednej ze świątyń Minerwy. To dało jej tak przerażające wrażenie, że każdy, kto na nią patrzył, zmienił się w kamień.

Algol jest szefem Gorgo Medusa. Nazwa pochodzi od arabskiego Al Ghul, co oznacza „demon”, „zły duch” lub „diabeł”. Pochodzący z tego samego źródła to „alkohol”. Ciemny ma właściwość czystego charakteru Saturna; jaśniejszy odpowiada nie tylko wpływowi Saturna, ale także naturze Marsa-Urana-Plutona. Jeśli mroczny człowiek pokazuje się w kierunku Ziemi, dokonuje się niszczycielska niewidzialna akcja. Będą to godziny, w których Algol będzie najmniej jasny. W dawnych czasach ludzie byli tego świadomi. Dr, Lomer napisał w Kosmobiologie w sierpniu 1950 roku: „Arabscy ​​dowódcy, w czasach podboju, stwierdzili, że nie rozpoczęto żadnych ważnych bitew, gdy światło Algolu było słabe.”

W astrologii Algol jest jedną z najbardziej niefortunnych gwiazd. Ptolemeusz określił go mianem „Gorgona Perseusza” i skojarzył go ze śmiercią przez dekapitację: odzwierciedlając mit o zwycięstwie bohatera Perseusza nad Gorgona Meduzy węża. Historycznie, otrzymała silne powiązanie z przemocą w różnych kulturach. Średniowieczni arabscy ​​dowódcy starali się zapewnić, że nie rozpoczęła się żadna ważna bitwa, podczas gdy światło Algolu było słabe. Może być połączony z okresowym szczęściem w starożytnym egipskim kalendarzu na szczęśliwe i nieszczęśliwe dni, skomponowane około 3200 lat temu.

Dawni astrologowie uważali Algola za najbardziej złowróżbną gwiazdę na całym niebie. To on miał sprowadzać wszelkie przeciwności losu, to podczas jego wpływów można było stracić życie – przez ścięcie głowy (jak Perseusz zrobił to Meduzie), przez powieszenie lub w inny sposób, z wyroku sądu. W starych podręcznikach astrologii obwiniano tę gwiazdę także o nagłe choroby. A jeśli była ona odpowiednio ustawiona w czyimś horoskopie, miała obdarzać dzikim, brutalnym i agresywnym temperamentem, który ściągał na człowieka poważne kłopoty. Miał też Algol powodować psucie się zębów, a arabscy wodzowie prawdopodobnie widzieli w nim opiekuna wojowników oraz broni, bo nie wszczynali bitew w czasie, kiedy jego światło przygasało.

Z Arabii wywodzi się mało znany system Piętnastu Beheniuszów. Beheniusze to jasne gwiazdy, które określano stałymi – w odróżnieniu od gwiazd wędrownych, czyli planet. Najpierw Arabowie, a potem astrologowie Europy widzieli w nich prawdziwe źródła astralnych mocy, które planety jedynie rozprowadzały po niebie. Byłyby więc owe gwiazdy czymś w rodzaju korzeni lub władców planet. Do każdego beheniusza przypisany był kamień szlechetny, roślina i magiczny rytuał.

W całej piętnastce Algol był gwiazdą numer jeden. Jego kamieniem był diament, a rośliną czarno kwitnący helleborus. Swej mocy gwiazda miała udzielać Saturnowi i Jowiszowi. O naturze Saturna i Jowisza: powoduje nieszczęścia, przemoc, ścięcie, zwisanie, porażenie prądem i przemoc mafijną, i daje zawziętą i gwałtowną naturę, która powoduje śmierć rodowodu lub innych. To najbardziej zła gwiazda w niebiosach.

W tarocie przypisywano jej kartę Wisielca. Jego obraz to ludzka głowa odcięta pod szyją. Daje powodzenie petycjom, sprawia, że ​​użytkownik jest odważny i wielkoduszny, zachowuje ciało, chroni przed czczeniem, i zamienia zło i czary na tych, którzy je pracują.

Pomimo znacznej odległości od ekliptyki, wpływ tej podwójnej gwiazdy jest silnie odczuwalny, a w wielu przypadkach jest katastrofalny. Prymitywni tubylcy będą mieli umysł bazowy z skłonnością do brutalności i przemocy, zwłaszcza gdy Algol jest razem z Marsem lub Saturnem. Bardzo trudno jest uniknąć wypadków i ciężkich obrażeń, jeśli Algol jest połączony ze Słońcem, Księżycem. Ponieważ wszystko ma dwie strony, należy stwierdzić, że „wysokie duchowe promienie” emanują również z Algola, ale tylko te ludzkie istoty mogą otrzymać, którzy już osiągnęli wysoki duchowy rozwój. Nawet wtedy należy zauważyć, że te konkretne osoby będą miały trudności i przeszkody na swojej drodze i muszą zużywać dużo energii, aby przezwyciężyć te utrudnienia. Jeśli ich wysiłki zawiodą, pojawią się silne przeciwwagi i wrogości.

Algol ma naturę Jowisza, ale ma również długą tradycję jako twórca problemów. Mówi się, że należy do najbardziej niefortunnych, gwałtownych i niebezpiecznych gwiazd w niebiosach. Wyjaśnia to fakt, że Jowisz przyjmuje wszystkie najbardziej perwersyjne znaczenia: zbyt dużo ciepła, które skutkuje ekstremistycznymi działaniami, które likwidują wszystkie korzystne cechy tej planety.

Algol, alias Caput Medusa, to sam Demon. Rzeczywiście, bez wątpienia jest uważana za najbardziej nękaną ze wszystkich gwiazd w astrologii, mimo że Ptolemeusz daje jej mniej wyraźnie złowieszczą stylizację Saturna-Jowisza. Głowa Meduzy, znaczenie łacińskiego tytułu, jest trzymana w dłoni Perseusza, która jest gwiazdą β w swojej konstelacji.

Algol rządzi jedną czwartą cala w górę podstawy szyi w ludzkim ciele. Silne umiejscowienie Algolu w horoskopie urodzeniowym odpowiada bardzo charakterystycznym rysom twarzy i włosom. Może być uderzająca broda lub chwalebne długie włosy. Zęby, nos lub uszy mogą być w jakiś sposób uderzające, albo niezwykle piękne, duże albo zdeformowane.

Współczesna astrologia przeważnie pomija gwiazdy stałe. Nie rysuje się ich w horoskopach, ale właściwie nie ma powodu, aby je odrzucać. Najsilniejszy wpływ mają te gwiazdy stałe, które mijają się na niebie ze Słońcem i Księżycem, a więc leżą możliwie blisko ekliptyki – wspólnej drogi planet. Algol leży jednak dość daleko, bo 24 stopnie na północ, więc prawdziwych koniunkcji z planetami nie tworzy. Warto jednak obserwować, co robi w naszych horoskopach. Znajduje się w 26 stopniu znaku Byka. Słońce minie ten punkt 17 maja.

Linki zewnętrzne

Portal o nauce i życiu wielkich mistrzów duchowych jogi i tantry

Sekretne nauki wtajemniczonych mistrzów jogi i tantry z Himalajów

Polski portal z naukami Królewskiej Radża Jogi

Portal z naukami ezoterycznymi i wiedzą tajemną Wschodu

Portal warsztatów, kursów i obozów medytacji, jogi, tantry, uzdrawiania i rozwoju duchowego