Władca Horoskopu

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Władca horoskopu - to planeta lub światło władające znakiem Ascendentu czyli znakiem wschodzącym w horoskopie. Na kole zachodniego horoskopu Sajana znajduje się jako znak na linii horyzontu, wschodzenia, po lewej stronie, na godzinie dziewiątej, gdy na horoskop spojrzymy jak na tarczę zegara.

Ogólnie (skrótowo) o władcy Ascendentu (ASC) czyli o Władcy horoskopu. Władca ASC ma największe znaczenie w podstawowej interpretacji kosmogramu. Spoglądamy na trzy zasadnicze sprawy:

  • Ascendent i władcę znaku wschodzącego, ascendentalnego (zwanego także pierwszym domem znakowym)
  • planetę dominującą w horoskopie (są różne metody, ale przyjmijmy, że powinna leżeć w silnym domu, najlepiej przy osi i mieć jakąś podstawową godność, albo przynajmniej tworzyć ważny aspekt)
  • aspekty świateł oraz ich znaki zodiaku i władcy.

Władca ASC czyli Władca horoskopu będący na wygnaniu albo w upadku o niczym złym jeszcze nie musi świadczyć. Zakładając, że mamy powiedzmy Byka ASC i Wenus w domu szóstym jako władcę, w znaku Panny, nie musimy się przejmować i wymyślać, że ta osoba musi być chora, albo wpada w pracoholizm, ale możemy twierdzić, że praca lub temat zdrowia w ogóle mogą być istotne w życiu tej osoby. Bardzo ważne są aspekty Władcy ASC do innych planet, ponieważ te determinują zakres działania i albo wspierają, albo przeszkadzają. Wenus z Panny w trygonie do Saturna w Koziorożcu (powiedzmy, że w tej abstrakcyjnej konstrukcji Koziorożec to X Dom) może dać osobę praktyczną i dobrze wykonującą swój zawód. Wszystko jak zwykle zależy od kontekstu.

Często bywa tak, że władca ASC kieruje nas do obszaru, który faktycznie się sprawdza, spełnia. Zatem ASC w Raku w połączeniu z Księżycem w domu dziewiątym może dać kontakty z zagranicą, lub pracę wychowawcy. ASC w Strzelcu w połączeniu z Jowiszem w domu ósmym może dać wsparcie finansowe, lub spadki (w zależności od innych czynników). ASC w Baranie z Marsem w Byku może dać osobę próbującą intensywnie zabiegać o stan posiadania. Często horoskop działa w tak "prosty" sposób, albo od tego zaczyna się interpretację.

Władca Ascendentu, a więc i całego horoskopu jest jednym z najwazniejszych kluczy do dalszej interpretacji horoskopu. Dlatego koniecznie analizując położenie Ascendentu czyli znaku wschodzącego, pierwszego domu znakowego, należy sprawdzić również gdzie się znajduje i w jakiej jest kondycji władca Ascendentu. Władca horoskopu, to jest planeta, która włada znakiem Ascendentu. Słońce włada znakiem Lwa, a Księżyc znakiem Raka. Mars włada Baranem i Skorpionem, WenusBykiem i Wagą, Merkury – znakami Bliźnięta|Bliźniąt]] i Panny. SaturnKoziorożcem i Wodnikiem, JowiszRybami i Strzelcem. Niektórzy dodawali współwładztwo Urana nad znakiem Wodnika, ale wpływ ten nie był widziany w tradycyjnej astrologii chaldejskiej, greckiej, egipskiej, perskiej, chińskiej ani wedyjskiej, chociaż dawna astrologia wedyjska znała położenie Urana, jednak uważała go za zbyt słabo świecącego, o zbyt małym wpływie, aby mógł być władcą znaku w horoskopie. Tylko Światła (Słońce i Księżyc) oraz Pięć Jasnych Planet (Wenus, Merkury, Mars, Jowisz, Saturn) mogą być władcami znaków, w tym władcami horoskopu.

Analizujemy aspekty planety będącej Władcą horoskopu (Ascendentu), do znaku Ascendentu, zatem kwadratury i opozycje oraz sekstyle i trygony, szczególnie ważną jest opozycja, gdyż planeta ma znacząco odmienne działanie, gdy znajduje się na Descendencie (po prawej stronie koła horoskopu, na godzinie 15-tej/3-ciej), w leżąc opozycji do znaku Ascendentu. Znak Ascendentu to I Dom horoskopu, zatem planeta ma specyficzne działanie w każdym kolejnym Domu/Znaku od Znaku Ascendentu (Lagna)).