Ascendent

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ascendent, ASC, AC - (dosł. wschodzący, wznoszący się) to w astrologii znak zodiaku, który wschodzi w momencie narodzin. Jego położenie uzależnione jest od dokładnego czasu i miejsca narodzenia. Przeciętnie co około dwie godziny nad wschodnim horyzontem pojawia się nowy znak, można przyjąć, że co około dwie godziny zmienia się ascendent. Jest to jednak duże uproszczenie, gdyż nachylenie ekliptyki sprawia, że np. na szerokości geograficznej, na jakiej położona jest Polska najszybciej wschodzi znak Ryby (około godziny) a najwolniej znak Panny (około 3 godzin). Tradycyjne źródła astrologiczne głoszą, że Ascendent jest jednym z najważniejszych i najbardziej "czułych" punktów w horoskopie, który ma wpływ na wygląd człowieka, jego osobowość, pierwsze wrażenie wywierane na innych, sposób w jaki wchodzi w relacje z otoczeniem, a nawet nastrój, jaki panował podczas jego narodzin.

Ascendent, ASC, AC - punkt przecięcia ekliptyki i horyzontu we wschodniej części nieba; pojawia się na wschodzie podczas narodzin. W większości systemów domifikacji ascendent jest początkiem, czyli wierzchołkiem pierwszego domu horoskopu. Czasami używany jest jako określenie całego pierwszego domu i znaku Zodiaku, w którym ten punkt przypada. Kiedyś ten punkt nazywano słowem horoskop lub horoskopos.

Ascendent określa mentalność, konstytucję fizyczną, wygląd zewnętrzny, zdrowie, charakter. Jest to jeden z ważniejszych elementów horoskopu, a najistotniejsze jest zbadanie jakie Gwiazdy Stałe znajdują się na linii Ascendentu.