Ascendent

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ascendent, ASC, AC, w sanskrycie: Lagna, Raśi Lagna - (dosł. wschodzący, wznoszący się) to w astrologii znak zodiaku, który wschodzi w momencie narodzin, znak zodiaku który jest I Domem w astrologii Dom stopnia ascendentalnego czyli punktu wschodzenia ponad horyzont). Jego położenie uzależnione jest od dokładnego czasu i miejsca narodzenia. Przeciętnie co około dwie godziny nad wschodnim horyzontem pojawia się nowy znak, można przyjąć, że co około dwie godziny zmienia się Ascendent. Jest to jednak pewne uproszczenie, gdyż nachylenie ekliptyki sprawia, że np. na szerokości geograficznej, na jakiej położona jest Polska najszybciej wschodzi znak Ryby (około godziny) a najwolniej znak Panny (około 3 godzin). Tradycyjne źródła astrologiczne głoszą, że Ascendent jest jednym z najważniejszych i najbardziej "czułych" miejsc (domów i stopni) w horoskopie, który ma wpływ na wygląd człowieka, jego osobowość, pierwsze wrażenie wywierane na innych, sposób w jaki wchodzi w relacje z otoczeniem, a nawet nastrój, jaki panował podczas jego narodzin.

Stopień ascendentu, ASC, AC - punkt przecięcia ekliptyki i horyzontu we wschodniej części nieba; pojawia się na wschodzie podczas narodzin (zawsze związany ze wschodzącym znakiem zodiaku). W większości współczesnych systemów domifikacji punkt czy stopień ascendentu jest początkiem, czyli wierzchołkiem pierwszego pseudo domu horoskopu. Tradycyjnie w profesjonalnej astrologii Ascendent używany jest jako określenie całego pierwszego Domu (I Dom) i znaku Zodiaku, w którym ten punkt czy stopień przypada. Kiedyś ten punkt nazywano także słowem Horoskop lub z grecka horoskopos (nie ma Ascendentu nie ma Horoskopu - trzeba znać dokładnie czas i miejsce swojego urodzenia).

Ascendent określa mentalność, konstytucję fizyczną, wygląd zewnętrzny, zdrowie, charakter. Jest to jeden z ważniejszych elementów horoskopu, a najistotniejsze jest zbadanie jakie Gwiazdy Stałe znajdują się na linii Ascendentu (jakie Gwiazdy stałe wschodzą) a także jakie gwiazdy i planety oraz węzły (punkty ogniskowe, fokusy) znajdują się na Ascendencie (w Znaku I Domu).