Ciało eteryczne

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ciało eteryczne, sobowtór eteryczny - w sanskrycie linga-sarira lub prana-kośa czy pranamaja manakośa. Indyjski epos "Mahabharata" (wers 12.195.15) wyjaśnia, że lingam to ciało duszy wędrującej po fizycznym świecie, kształt w jakim dusza wędruje pomiędzy kolejnymi wcieleniami oraz w jakim schowana jest we wcieleniu materialnym. Linga czy lingam jest zatem w znaczeniu "przejaw" lub "stworzenie". Stąd teozofowie przejęli termin linga-śarira (dosłownie: lingamowe ciało) i konsekwentnie tłumaczą to pojęcie jako ciało eteryczne lub sobowtór eteryczny.

Ciało eteryczne, nazywane także sobowtórem eterycznym, ciałem witalnym, ciałem pranicznym lub bioplazmatycznym, jest dokładną kopią czy wręcz matrycą energetyczną ciała fizycznego. Ma ono taką samą strukturę jak ciało fizyczne włączając wszystkie części anatomiczne, narządy i organy, a do tego ćakry, zbiorniki energetyczne i kanały energetyczne (nadi). Każda cząstka ciała fizycznego jest otoczona powłoką eteryczną. Wystaje ona około 0,5-5 cm (zwykle 1-3 cm) ponad powierzchnię skóry, pulsuje z częstotliwością 0,25-0,35 Hz (15-20 cykli na minutę), ma barwę od szaro-fioletowej do szaro-niebieskiej oraz prążkowaną strukturę. Wszelkie zmiany w ciele eterycznym mają swoje odzwierciedlenie w fizycznym i na odwrót.

Zjawisko wzajemnego rezonansu ciała fizycznego i eterycznego nazywane jest reperkusją. Na przykład, kiedy osłabione jest eteryczne gardło, w ciele fizycznym objawi się to kaszlem, przeziębieniem, bólem gardła, afonią lub innymi dolegliwościami w tej okolicy. W przypadku skaleczenia, w miejscu krwawienia pojawia się równocześnie wyciek energii życiowej,, wyciek prany. Wygląd ciała eterycznego jest odzwierciedleniem żywotności i witalności organizmu. Cząsteczki ciała eterycznego podlegają ciągłej wymianie i na miejsce starych pojawiają się nowe w postaci kuleczek energii życiowej.

W określonych punktach, na powierzchni ciała eterycznego, w odległości zwykle około kilku milimetrów od skóry ciała fizycznego, zlokalizowane są marmany, punkty akupresurowe czy akupunkturowe, służące wymianie energii z otoczeniem. Energia życiowa, która jest przez nie pobierania i przetwarzania oraz rozprowadzania po organizmie za pomocą kanałów energetycznych (meridianów), ma istotne znaczenie dla życia i prawidłowego funkcjonowania ciała eterycznego. Marmany mogą pobierać jak i wydalać energię praniczną, a wedle jogi i ajurwedy największych i najistotniejszych marmanów jest 108. Systemy uzdrawiania jak ajurweda czy medycyna chińska omawiają zwykle od 70 do 120 podstawowych marmanów, a do medycznie istotnych należy 333 marmanów. Łącznie mamy ponad 600 marmanów używanych do stymulacji ciała eterycznego czyli linga-śarira, ciała pranicznego.

Sobowtór eteryczny, ciało praniczne, odgrywa bardzo ważną rolę w ukonstytuowaniu ciała fizycznego. Sobowtór czyli Linga-Śarira, stanowi macierz energetyczną, na której ukształtowana jest i zakotwiczona fizyczna struktura tkanek ciała, nie mogąca bez tej macierzy istnieć. Macierz ta jest polem pierwotnym, a nie wytwarzanym przez ciało fizyczne, które w stosunku do ciała eterycznego jest zjawiskiem wtórnym. Istnienie ciała eterycznego zostało potwierdzone w wielu badaniach naukowych, chociażby przez dr Johna Pierrakosa w obserwacjach wzrostu roślin. Zaobserwował on, że sobowtór eteryczny w kształcie liścia jest wytwarzany przez roślinę przed wzrostem liścia, który rozrasta się w obrębie już istniejącej macierzy eterycznej. Struktura ta wyznacza matriks czyli macierz albo łono dla rosnących tkanek.

Istnieniem ciała eterycznego tłumaczy się fakt, że po amputacji człowiek nadal odczuwa tzw. ból fantomowy (swędzenie, drętwienie, kłucie) w miejscu, w którym znajdowała się odcięta kończyna. Przyczyną tego jest fakt, iż eteryczna część danej kończyny nie została usunięta razem z częścią fizyczną. Istnienie ciała eterycznego po usunięciu kończyny potwierdzają zarówno jasnowidzący jak i zdjęcia kirlianowskie. Analogicznie ciało eteryczne pozostaje także po odcięciu fizycznej części np. rośliny. Ciało eteryczne spełnia następujące podstawowe funkcje:

  • Stanowi macierz energetyczną czy łono dla ciała fizycznego, które wyrasta niejako z foremki eterycznej.
  • Pobiera energię życiową, pranę, i przetwarza ją za pomocą czakr i rozprowadza ją po całym ciele fizycznym za pomocą meridianów (nadi).
  • Jest pośrednikiem i pomostem pomiędzy ciałem fizycznym a ciałami astralnym, mentalnym i wyższymi.
  • Doprowadza do świadomości fizycznej wszystko to, co znajduje się na planie astralnym oraz odwrotnie, z planu fizycznego na astralny.

Ciało eteryczne jest również głównym czynnikiem sprawczym zjawisk mających miejsce podczas seansów spirytystycznych, np. pukania, poruszania przedmiotami i różnego rodzaju materializacji. Jest ono również dostarczycielem materiału, z którego formuje się ektoplazma. Materia eteryczna bardzo łatwo poddaje się świadomej woli, która może ją dowolnie kształtować, tworząc np. ochronną powłokę.

Pamięć o sennych doznaniach i wrażeniach na planie astralnym także zależy w głównym stopniu od sprawnego działania ciała eterycznego. Niedostateczny rozwój ośrodków i zbiorników eterycznych sprawia, że fizyczna pamięć mózgu jest pozbawiona pamięci doświadczeń astralnych w czasie snu. Wiele osób prowadzi czynne życie w świecie astralnym, jednak po powrocie do uśpionego ciała fizycznego w ich mózgu pozostaje zaledwie znikoma ilość wrażeń z życia astralnego. Powodem takiego stanu jest brak niezbędnego eterycznego pomostu. Pełna i nieprzerwana pamięć przeżyć w świecie astralnym pozostaje wówczas, gdy ośrodki eteryczne osiągną pełną sprawność, jednakże powodem niepamięci może też być kiepska kondycja ciała astralnego spowitego w bardzo mrocznych emocjach i złych żądzach.

Ciało eteryczne jest pierwowzorem ciała fizycznego i przedmiotem treningu, szczególnie w Hathajodze. Otula ciało fizyczne tak, że dla oka widzących sprawia wrażenie otoczki tuż przy powierzchni ciała fizycznego, w odległości kilka milimetrów do kilka centrymetrów. Ciało eteryczne zawiera w sobie matrycę czy wzorzec ciała fizycznego wraz z narządami dlatego też można spotkać się z osobami, które ciało eteryczne nazywają „sobowtórem eterycznym” lub ciałem widmowym. Ciało praniczne jest bardzo ważne, gdyż odpowiada za kondycję witalną i fizyczną w szczególności za jakość życiowej energii, za żywotność człowieka. Osłabione ciało eteryczne może doprowadzić do częstych infekcji i chorób ciała fizycznego. Może również być przyczyną skutecznych i trwałych ataków energetycznych przez niewidzialne byty żyjące w przyrodzie i świecie eterycznym.

Ciało eteryczne główną energię czerpie ze Słońca i z Ziemi, z Przyrody. Jest mocno powiązane z czakrą czakrą Muladhara (czakrą korzenia) na której jest osadzone oraz z Manipura (czakrą splotu słonecznego). Cztery płatki Muladhara ćakry odpowiadają za cztery coraz subtelniejsze powłoki czy sfery eterycznej świadomości ciała pranicznego. Ciało eteryczne jest ważnym medium w komunikacji energetyczno-duchowej. Jest nośnikiem informacji, które płyną z wyższych ciał psychicznych i duchowych do naszego ciała fizycznego. Jeżeli komunikacja ta zostanie osłabiona, może to prowadzić do fizycznych i emocjonalno-mentalnych problemów i objawiać się brakiem spójności pomiędzy tym co myślimy a co robimy. Według filozofii życia duchowego, ciało eteryczne większości po śmierci człowieka rozpuszcza się w ciągu od paru dni do kilku miesięcy i podczas kolejnego, nowego wcielenia tworzy się na nowo jako nośnik dla wcielanego ego w postaci antahkarany i ahamkary. Pozostałe ciała psychiczne, ciało astralane oraz mentalne, często w jodze rozpatrywane jako jedna powłoka zwana kama-manasem lub manomaya manakośa, trwają po śmierci ciała fizycznego przez nawet setki lat, a rozpadają się i umierają tuż przed kolejną inkarnacją ego w nowe ciało, jaka tworzy wyższa Jaźń, boska Dusza, Atman, Purusza. Warto tu także zaznaczyć, że ciało eteryczne posiadają zwierzęta, rośliny, a także kamienie. Cała materia posiada ciało eteryczne, które jest macierzą, matriksem czy łonem, z które wytwarzane są fizyczne formy przejawienia.

Kuleczki życiowe energii witalnej, kuleczki prany mogą być łatwo dostrzeżone prawie przez każdą osobę. Szybują one w atmosferze w olbrzymich ilościach, szczególnie podczas słonecznego dnia. Najłatwiej można je dostrzec po oderwaniu wzroku od Słońca i skupieniu go na tle czystego nieba w odległości kilku metrów od siebie. Świetlista kuleczka jest niemal bezbarwna i może być porównana z białym światłem. Gdy świeci słońce, kuleczki rodzą się w niewiarygodnej ilości, podczas złej pogody ilość kuleczek zmniejsza się, a w nocy ich spływ jest prawie całkowicie zawieszony, gdyż ich źródłem jest eteryczne Słońce, sobowtór eteryczny Słońca. Oznacza to, że w nocy zużywamy zapas, jaki gromadzimy w ciągu dnia, i chociaż całkowite wyczerpanie nie jest zwykle możliwe, to po kilkunastu pochmurnych dniach zapas prany wyraźnie się zmniejsza, co ostatecznie wpływa na nasze siły życiowe, entuzjazm. Prana Joga to specjalistyczna część systemu jogi, podobnie jak qigong w tradycji taoistycznej, która zajmuje się pracą z witalnością, regulowaniem przepływu prany, a podstawowe ćwiczenia jogi w tym zakresie kojarzymy z terminem pranajama.

Sobowtór eteryczny, ciało eteryczne czy praniczne jest tym, z czym pracuje prawdziwa joga oraz qigong (chi kung). To nie ciało fizyczne się ćwiczy robiąc praktyki jogi czy qigong lecz jest to trening eterycznego sobowtóra, ale o tym wiedzą prawdziwi nauczyciele i mistrzowie jogi oraz qigong. Jogiczny lub taoistyczny trening długowieczności, a także fizycznej nieśmiertelności, dotyczy rozwinięcia takiej świadomości i władzy na ciałem eterycznym, że można się w nim utrzymywać przy życiu przez bardzo długie okresu czasu, nawet przez dziesięć tysięcy lat. Przenosząc świadomość do eterycznego sobowtóra i oddzielając się świadomie od fizycznego ciała można podróżować i zwiedzać ziemski plan eteryczny, a nawet zawędrować na Księżyc czy specjalnymi pojazdami na inne planety. Istnieją całe cywilizacje duchów eterycznych do których ewolucji można dołączyć oraz istnieją ludzie, którzy opanowawszy ową długowieczność, z punktu ludzkiego życia fizycznego nieśmiertelność, pozostają przy życiu w tej subtelnej, półfizycznej sferze bytu. Mogą się oni pojawiać i znikać oraz wyraziście wpływać na losy ludzi w których życie zechcą zaingerować.