Bali

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bali, Balin, Mahabalin - w sanskrycie महाबली Mahābalī - dosłownie "ofiara"; imię dawnego demona, asura; króla demonów z gatunku daitjów, syna demona Wairoćany, małżonek demonicy Windhjawali, która była piśaćą z diabolicznych gór Windhja.

Bali w sanskrycie dosłownie oznacza ofiarę, składanie ofiary z owoców i kwiatów, zwykle trzy razy dziennie, w którym to rytuale demon Bali-Asura się wyspecjalizował aby zjednywać łaski i błogosławieństwa pomniejszych bóstw, a z czasem i większych dewów.

Stolicą królestwa demona Balina była Mahabalipura. Zarówno indonezyjska wyspa Bali jak i stan Kerala z przyległościami uważa się za rejony silnie związane obecnością demonów z tak zwanej czarnej loży Bali Asura.

Znana jest legenda o trzech krokach bóstwa Wisznu, który w postaci Wamana Awatara pokonał demona Bali i wysłał go do piekieł, do świata istot upadłych w Patala Lokach, znanych jako Sutala. Demon Bali (Mahabali, Balin), brał udział w agresywnej wojnie demonów (asurów) przeciwko bóstwom niebiańskim, dewom, siłom światłości. Podstępem, udawaniem duchowego oddania i ascetycznymi praktykami oszukał bóstwo Indrę, kiedy był jeszcze początkującym wodzem niebian, rozciągając swoją mroczną jak się okazało władzę nie tylko na Ziemię, ale także na Patalę (świat podziemny) i niższy Dewaćan - niebiosa, dom bóstw nieba. Niebianie, dewowie i upadewowie (półbogowie), błagali wyższe bóstwa, w tym Wisznu, o ochronę i usunięcie władczego demona. Wisznu Dewa przejawił się w postaci Wamana Awatara czyli w postaci Wisznu Karła. Wamanawatara postawił demonowi Bali granice, podstępnie prosząc z najwyższym oddaniem i uniżeniem, tak samo jak to demon wcześniej miał w zwyczaju wobec bóstw nieba, aby ten podarował mu skrawek obszaru jaki zdoła zaznaczyć trzema krokami. Kiedy demon Balin zagwarantował Wisznu w postaci Wamana spełnienie tego życzenia, Wamana skoczył dwoma krokami poprzez Ziemię oraz Niebo, a w trzecim kroku poprzez Patalę - światy podziemia. Wisznu wziął jednakże pod uwagę, że Balin, jako władca demoniczny, często jednakże poddanym imperium jakie stworzył okazywał litość, i litościwie pozostawił demonowi Balinowi we władaniu jedną z najniższych sfer mrocznego świata istot upadłych jaką jest Sutala Loka.

Powiada się w indyjskich legendach, że demon Balin czy Mahabalin, potrafi raz w roku przybywać na kilka dni na ziemię, aby zajmować się duszami ludzi, którzy są w jego mocy, w jego posiadaniu. Demon ten ochoczo jest czczony przez rodzaj indyjskich satanistów, w tym w stanie Kerala oraz na indonezyjskiej wyspie Bali, także na wybrzeżu Goa, które jest jednym z jego centrów kultowych w Indii.