Sutala

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sutala - dosłownie: "wielka otchłań", "wielki dół"; jedna z najniższych sfer podziemnego świata ciemności i mroku zwanego Patalą. Sutala jest podziemnym królestwem demona Bali, mrocznego syna demona Wairoćana, który wyróżnia się pobożnością, zewnętrzną, materialną, fałszywą pobożnością. Wisznu w postaci Wamana Awatara usunął demona Bali (Balina) z ziemi i osadził w świecie Sutala. Demon Bali i jego słudzy, raz w roku wychodzą na Ziemię aby kusić i zwodzić podatne na fałszywą religijność swoje mroczne sługi.

Rdzeń "suta" pokazuje, że sutala to sfera, gdzie wszystko robi się za pozwoleniem, a religijność jest opresyjna, opiera się na totalnym ucisku i inwigilacji wiernych, ponaglaniu i popychaniu, wymuszaniu. W piekielnych kultach sutalowych używa się w charakterze ofiary wszystko to co jest wyciskane i wytłoczone, wszelkich napojów odurzających, a także ponagla i wymusza na wyznawcach płodzenie i rodzenie dzieci, synów i córek, w jak największej ilości. Sutāla pisana przez długie "a" oznacza córki utrzymywane w ciemnocie, bez należytej edukacji. Sūtala pisane przez długie "u" oznacza na konieczność odradzania się w danym kulcie, na mnożenie wyznawców przez rodzenie, rozmnażanie się. Rdzeń "sut" jeszcze mocniej podkreśla rozmnażalnictwo, tłoczenie i fermentowanie napojów oraz pijackie libacje, a także na uciskanie czy religijny terror. Dzięki tym wskazówkom łatwo rozpoznamy religie, które mają demoniczny rodowód w mrocznym świecie sutala-loka.

Bhagawata Purana, Padma Purana i Linga Purana wymieniają zgodnie siedem sfer podziemnej ciemności, od najmroczniejszych do najlżejszych: Atala, Witala, Sutala, Talatala, Mahatala (Tala), Rasatala i Patala. Ponad siedmioma sferami patalowych podziemi (hadesu, szeolu) znajduje się nasza Ziemia, a ściślej łańcuch siedmiu Ziemi (nasza jest najniższa). Niektóre traktaty podają inną kolejność sfer piekielnych, często dlatego, że odnoszą się do innego klucza klasyfikacji niż ściemnienie (gęstość ciemności), czyli biorąc pod uwagę np. rozwiązłość.

Tych siedem sfer piekielnych począwszy od Patali aż do Atali to tak zwane demoniczne, mroczne, światy coraz większej gęstości, coraz większych ciemności, opisywane jako świat istot gadzich, upiorów, demonów, ras przedludzkich, a także jako świat węży i skorpionów oraz czarnych smoków, świat ciemnej energii lub sfera z czarnej materii.