Patala

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Patala , Patal - w sanskrycie: पाताल, Pātāla – czyli Hades, to tak zwany Niższy Świat, Podziemie, czy Przedpiekle – siedem sfer dla istot, które utraciły łączność z Przedwiecznym Źródłem, utraciły wewnętrzny kontakt z Bogiem, nie potrafią podjąć duchowej Drogi Życia i należą do duchowo śpiących, do osób ignorujących wewnętrzną stronę życia – choć czasem ciekawych. To powierzchowne zainteresowanie bywa jednak krótkotrwałe z powodu niestałości i chwiejności duszy.

Rdzeń "pat" wskazuje, że krainę czy stan patala cechuje żądza władzy, posiadania, chęć rządzenia, władcze ego, potrzeba kontrolowania innych, chęć dysponowania. Pat oznacza także upadek, stoczenie się w dół, utonięcie, zatopienie, utrata kasty lub rangi i pozycji społecznej, przygaszenie, zgaszenie, zaćmienie, zamroczenie, pośpiech, przyspieszanie, jeżdżenie bez celu, porzucanie, odrzucanie, zburzenie, obalenie, zniszczenie, zrujnowanie, obcinanie głowy, narzucanie przemocą. Łatwo się zorientować jak wyglądają demoniczne systemy władzy, funkcjonowania i religie rodem z Patali.

Świat upadłych, antybogów, demonów upadku, asurów dzieli się zwykle na siedem sfer znanych jako Patala-Loka czyli Kraina Upadłych. Ósmą i najniższą wielką mroczną Loką dla tego świata jest Naraka-Loka (Narakaloka), po grecku Tartar, samo dno upadku i zezłośliwienia, gdzie odradzają się asury, które są zbyt złośliwe i upadłe aby przebywać w Patala-Loka.

Bhagawata Purana, Padma Purana i Linga Purana wymieniają zgodnie siedem sfer podziemnej ciemności, od najmroczniejszych do najlżejszych: Atala, Witala, Sutala, Talatala, Mahatala (Tala), Rasatala i Patala. Ponad siedmioma sferami patalowych podziemi (hadesu, szeolu) znajduje się nasza Ziemia, a ściślej łańcuch siedmiu Ziemi (nasza jest najniższa). Niektóre traktaty podają inną kolejność sfer piekielnych, często dlatego, że odnoszą się do innego klucza klasyfikacji niż ściemnienie (gęstość ciemności), czyli biorąc pod uwagę np. rozwiązłość.

Siedem mrocznych krain patalowych

  1. Patala - ogólnie świat upadłych dusz, podziemie, przedpiekle
  2. Rasatala -
  3. Mahatala (Tala) -
  4. Talatala -
  5. Sutala - kraina upadłego demona Bali, syna demona Wairoćana
  6. Witala -
  7. Atala - najniższa, najmroczniejsza, największa otchłań, bezdenny mrok.