Waruna

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Waruna Dewa - Bóstwo Wody

Waruna – (sanskryt: varuṇa वरुण Varuńa, Varuna, Waruna), ten który czuwa, ten który waruje, także strażnik znaków i rytuałów; wedyjski bóg wody, nieba i deszczu, władca niebiańskiego oceanu czyli Drogi Mlecznej, a także prawa, porządku i sprawiedliwości czczony w hinduizmie oraz tradycji wedyjskiej. Mistrz magicznych znaków, całkiem możliwe, że termin runa pochodzi od pradawnych wpływów jego kultu w Euro-Azji. Waruna dosiada morskiego stwora, mitycznego Makara - skrzyżowania krokodyla, rekina i smoka. Strażnik wody i kierunku zachodniego. W jodze anioł-strażnik lotosu Swadhiszthana w podbrzuszu.

Bóstwu Waruna poświęcono tysiące hymnów w starożytnej Rygwedzie. Był jednym z najważniejszych bogów okresu wedyjskiego oraz prawedyjskiego w Indiach. Był przedstawiany jako wszechmocny i wszechwiedzący. Odpowiedzialny był za wędrówkę słońca po niebie, rozdzielność dnia i nocy, zachowanie formy przez Ziemię, znał lot każdego ptaka i każdą ludzką myśl. Jego imię oznacza "tego który wszystko przykrywa" i jest powiązane z niebem i wodą. To strażnik siły zwanej Ryta, odpowiedzialnej za istnienie wszystkiego zgodnie ze swym porządkiem.

Rok w cyklu warunowym ma sześć pór roku, po dwa miesiące każda. Cyfra sześć jest magiczną liczbą Waruna oraz Wisznu i Makara (Świętego Krokodyla, Smoka). Waruna jest opiekunem, aniołem szóstego roku w cyklu siedmiolecia. Waruna jest na dworze Boga Wisznu-Śiwa kimś w rodzaju strażnika odwiecznego ładu i porządku przyrody, strażnika praw i zasad kosmosu. Waruna jest kosmicznym sędzią, strażnikiem prawa karmicznego.


Waruna Dewa - Bóstwo Żywiołu Wody

Domenę Waruny stanowi woda w każdej postaci, dlatego, jeśli karze ludzi, to zsyła na nich chorobę w postaci opuchliny wodnej, opuchlizny, także zatrucia czy skażenia wód, powodzi i potopów. Waruna panuje nad wodami niebios i niebiańskim oceanem, a także na wodami ziemi we wszelkiej postaci.

Waruna jest dobrym aniołem stróżem rzek, jezior, stawów, mórz, strumyków, oceanów, deszczów oraz bagien. Osoby nieprawe mogą mieć w postaci zwrotu karmicznego czy jak kto woli kary za grzechy rozmaite wypadki związane z wodą, jak utonięcia, powodzie, potopy, zalania, awarie kanalizacji wodnej etc.

Waruna Dewa nie lubi osób zanieczyszczających czy zatruwających wody i zsyła na nich stosowne cierpienia. Waruna lubi jednak osoby dokonujące rytualnych ablucji, jest także patronem wodolecznictwa. Użytą dla oczyszczenia wodę należy regenerować, filtrować, aby nie narazić się straszliwym zwrotom karmy za zatruwanie zbiorników wodnych oraz rzek czy jezior.


Waruna Dewa - Archanioł Ładu i Porządku

W wedyjskich codziennych rytuałach i praktykach do Waruna Dewa kieruje się prośby i błagania o odpuszczenie grzechów, o przebaczenie złych uczynków i wyzwolenie ze skłonności do grzechów. Waruna w Rygwedzie jest przedstawiany jako Mistrz Prawdy, który szczególnie nie cierpi wszelkiego typu kłamców i łgarzy, łapiąc ich i surowo karząc nawet za samą skłonność do łgania czy przekręcania prawdy. Waruna panuje nad Nagami, wężowymi istotami będąc ich straszliwym sędzią.

Waruna wedle nauk wedyjskich na początku był asurem, rodzajem upadłego demona, ale nawrócił się do Boga, odbył pokutę, unicestwił w sobie demoniczną naturę nieboskości i został przez Bóstwo Wisznu przemieniony oraz przyjęty pośród Niebian. W ten sposób Waruńa Dewa symbolizuje zdolność do nawrócenia i pozytywnej przemiany każdej demonicznej istoty, która zapragnie powrócić do Boga.

Waruna jest często wymieniany w parze bóstw razem z anielskim Mitrą - bóstwem przyjaźni, życzliwości, miłosierdzia i miłości. Waruna jest groźnym, sądzącym aspektem wedyjskiej dyady Mitra-Waruna, która uczy, że aby zostać sędzią dla ludu czy społeczności, trzeba być najpierw miłosiernym i przyjacielskim. Waruna Dewa jako anioł-dowódca niebian pokazuje, że osoby prawe, prawdomówne i bezgrzeszne potrafią nieustanie siedzieć w pozycji lotosu zwanej w jodze padmasana.

Waruna jest jednym z dewów. Jest powiązany z Mitrą, Agni, Somą i walką z demonem Wrytrą. Jednak jego boski aspekt jest silnie zaznaczony. Pokazywano go w złotej zbroi, ujeżdżającego Makarę, wodnego potwora, dzierżącego lasso z węża. Chroni on kosmiczne wody, otwierając niebo by wypuścić deszcz. Jest surowym strażnikiem porządku Sanatana Dharma, stosującym dość drastyczne metody karania tych którzy go naruszają. Dzieli przez to swą pozycję z Jamą, bogiem śmieci, jednak może też zsyłać nieśmiertelność.

Władza Waruny została podważona przez Indrę, wkrótce potem gdy pokonał on demona Wrytrę, smoczego złodzieja kosmicznych wód. Jednakże Waruna jest bóstwem nadrzędnej hierarchii niebian w stosunku do Indra. Jest to odległe echo wydarzeń które miały miejsce w Indiach wraz z domniemanym najazdem czy raczej ekspancją Arjów a także zmiany panteonu bogów. Rola Waruny osłabła razem z wzmocnieniem kultu Śiwy i Wisznu. Jego echem jest bóg Ahura Mazda (Ormuzd) w mitologii zoroastryjskiej.

Stolicą krainy Waruna w Niebiosach jest Sukha (szczęście), leżąca na zachodzie, co przypomina buddyjską krainę Sukhawati, będącą krainą szczęśliwości i też leżącą w stronie zachodniej, tylko, że rządzi w niej bóstwo Amitabha - Nieskończona Światłość. Czasem posiada przy sobie parasol, wykonany ze skóry kobry, o nazwie Abhoga, nie przepuszczający żadnej wody ani smutku.

Waruna Dewa

Waruna, pod względem etycznym przewyższa wszystkich bogów aryjskich (wedyjskich). Zawsze jest sprawiedliwy i wiecznie czuwa nad prawem, w czym pomagają mu jego przyjaciele (Mitra) i szpiedzy, którymi są gwiazdy, duchy gwiazd, zaglądające do najgłębszych zakamarków. Jeżeli gdzieś na świecie jest dwóch ludzi, to wśród nich zawsze znajduje się trzeci, czyli Waruna.

Rok Waruna, rok żywiołu wody panuje co siedem lat. Rok 2011 jest rokiem wody, od przesilenia zimowego 2010 do przesila zimowego 2011 licząc. Poprzednie lata wody to 2004, 1997, 1990, 1983. Kolejne lata w żywiole wody, pod władzą Waruna Dewa to 2018, 2025, 2032. Od słowa Waruna mamy polskie wyrażenia: warować, warowny, warownia, warowanie, wara (od czegoś), warunek i podobne. Są to lata intensywnej praktyki duchowej z Waruną i stowarzyszonymi postaciami panteonu wedyjskiej jogi i tantry.


Waruna Mantramy

Pozdrawiamy Bóstwo Varuńa Deva modlitwą różańcową:

  • Om Varuńāya Namaḥ! (108x, 1008x)

Bidża (Bija) Mantram Waruna oraz Wisznu, także żywiołu wody to:

  • Vaṃ oraz inwokacja Om Varuṇāya Namaḥ!
  • Om Vaṃ Waruṅaṃ, Om Vaṃ Waruṅaṃ! Om Vaṃ Varuṇāya Namaḥ!


Linki


Linki zewnętrzne

Sekretne nauki wtajemniczonych mistrzów jogi i tantry z Himalajów

Portal o nauce i życiu wielkich mistrzów duchowych jogi i tantry

Polski portal z naukami Królewskiej Radża Jogi

Portal z naukami ezoterycznymi i wiedzą tajemną Wschodu

Portal warsztatów, kursów i obozów medytacji, jogi, tantry, uzdrawiania i rozwoju duchowego