Wamana: Różnice pomiędzy wersjami

Z Himalaya-Wiki
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
 
Linia 1: Linia 1:
'''Wamana''' (Karzeł) - sanskr. वामन Vāmana; Awatara [[Wisznu]]  znany jako [[Triwikrama|Trivikrama]] (ten, który w trzech krokach obszedł ziemię), który w postaci małego [[bramin|brāhmana]] (bramina) karła podstępnie odzyskał Ziemię i Niebo zdominowane przez siły zła, ciemności i mroku zwane [[asura|asurami]]. Historia pokazuje, że demony pokonuje się sprytem i podstępem wykorzystującym ich zadufanie i władczą pewność siebie. Wamana jest czwartą w kolejności [[Awatara|Awatarą]] Boga [[Wisznu]], mistrzem piątego z dziesięciu cykli w czasie trwającej 5 tysięcy lat Śīla-Kālā. Atrybutami Wamana Awatara są parasolka i imbryk (czajniczek na herbatę). Wamana jest przedstawiany jako postać niskiego wzrostu o ogolonej na łyso głowie. Pokazuje to tradycje, których zwyczaje jak golenie głowy czy parzenie herbaty pokazują na pochodzenia od Wamana Awatara. Oczywiście, Wamana jako pogromca demonicznego władcy jest archetypem duchowego mistrza sztuk walki, który sprytem i magiczną mocą przemienienia pokonuje zło usiłujące zawładnąć Trójświatem.  
'''Wamana''' (Karzeł) - sanskr. वामन Vāmana; [[Awatara]] [[Wisznu]]  znany jako [[Triwikrama|Trivikrama]] (ten, który w trzech krokach obszedł ziemię), który w postaci małego [[bramin|brāhmana]] (bramina) karła podstępnie odzyskał Ziemię i Niebo zdominowane przez siły zła, ciemności i mroku zwane [[asura|asurami]]. Historia pokazuje, że demony pokonuje się sprytem i podstępem wykorzystującym ich zadufanie i władczą pewność siebie. Wamana jest czwartą w kolejności [[Awatara|Awatarą]] Boga [[Wisznu]], mistrzem piątego z dziesięciu cykli w czasie trwającej 5 tysięcy lat Śīla-Kālā. Atrybutami Wamana Awatara są parasolka i imbryk (czajniczek na herbatę). Wamana jest przedstawiany jako postać niskiego wzrostu o ogolonej na łyso głowie. Pokazuje to tradycje, których zwyczaje jak golenie głowy czy parzenie herbaty pokazują na pochodzenia od Wamana Awatara. Oczywiście, Wamana jako pogromca demonicznego władcy jest archetypem duchowego mistrza sztuk walki, który sprytem i magiczną mocą przemienienia pokonuje zło usiłujące zawładnąć Trójświatem.  


Popularna historia opowiada jak Asura Bali (Demon Bali), wnuk [[Prahlada|Prahlady]], który zapanował nad światem, bo dzięki ascezie, moc jego stała się niemal równa boskiej. Wisznu zjawił się w siedzibie Balego pod postacią drobnego bramina, którego zgodnie z przyjętym zwyczajem demon ugościł z szacunkiem. Przystał też na prośbę niepozornego mędrca, o powierzenie mu takiej ilości ziemi, jaką będzie w stanie przemierzyć trzema krokami. Bramin osiągnął nagle niewyobrażalne rozmiary. Jedną tylko stopą zakrył powierzchnię ziemi. Kolejny krok objął niebo i siedziby jego mieszkańców, na trzeci zabrakło miejsca. Bali ustąpił bogom władzy, a w zamian za trzeci krok ofiarował własną głowę, którą Wisznu posłał do podziemi. Mit Karła ukazuje ideę bóstwa, które w myśl hinduizmu jest wszechogarniające.  
Popularna historia opowiada jak Asura [[Bali]] (Demon Bali), wnuk [[Prahlada|Prahlady]], który zapanował nad światem, bo dzięki ascezie, moc jego stała się niemal równa boskiej. Wisznu zjawił się w siedzibie Bali [[Asura]] pod postacią drobnego bramina, którego zgodnie z przyjętym zwyczajem demon ugościł z szacunkiem. Przystał też na prośbę niepozornego mędrca, o powierzenie mu takiej ilości ziemi, jaką będzie w stanie przemierzyć trzema krokami. Bramin osiągnął nagle niewyobrażalne rozmiary. Jedną tylko stopą zakrył powierzchnię ziemi. Kolejny krok objął niebo i siedziby jego mieszkańców, na trzeci zabrakło miejsca. [[Bali]] ustąpił bogom władzy, a w zamian za trzeci krok ofiarował własną głowę, którą Wisznu posłał do podziemi. Mit Karła ukazuje ideę bóstwa, które w myśl hinduizmu jest wszechogarniające.  


[[Category:Hasło]] [[Category:Bóstwa]]
[[Category:Hasło]] [[Category:Bóstwa]]

Aktualna wersja na dzień 00:50, 24 sty 2017

Wamana (Karzeł) - sanskr. वामन Vāmana; Awatara Wisznu znany jako Trivikrama (ten, który w trzech krokach obszedł ziemię), który w postaci małego brāhmana (bramina) karła podstępnie odzyskał Ziemię i Niebo zdominowane przez siły zła, ciemności i mroku zwane asurami. Historia pokazuje, że demony pokonuje się sprytem i podstępem wykorzystującym ich zadufanie i władczą pewność siebie. Wamana jest czwartą w kolejności Awatarą Boga Wisznu, mistrzem piątego z dziesięciu cykli w czasie trwającej 5 tysięcy lat Śīla-Kālā. Atrybutami Wamana Awatara są parasolka i imbryk (czajniczek na herbatę). Wamana jest przedstawiany jako postać niskiego wzrostu o ogolonej na łyso głowie. Pokazuje to tradycje, których zwyczaje jak golenie głowy czy parzenie herbaty pokazują na pochodzenia od Wamana Awatara. Oczywiście, Wamana jako pogromca demonicznego władcy jest archetypem duchowego mistrza sztuk walki, który sprytem i magiczną mocą przemienienia pokonuje zło usiłujące zawładnąć Trójświatem.

Popularna historia opowiada jak Asura Bali (Demon Bali), wnuk Prahlady, który zapanował nad światem, bo dzięki ascezie, moc jego stała się niemal równa boskiej. Wisznu zjawił się w siedzibie Bali Asura pod postacią drobnego bramina, którego zgodnie z przyjętym zwyczajem demon ugościł z szacunkiem. Przystał też na prośbę niepozornego mędrca, o powierzenie mu takiej ilości ziemi, jaką będzie w stanie przemierzyć trzema krokami. Bramin osiągnął nagle niewyobrażalne rozmiary. Jedną tylko stopą zakrył powierzchnię ziemi. Kolejny krok objął niebo i siedziby jego mieszkańców, na trzeci zabrakło miejsca. Bali ustąpił bogom władzy, a w zamian za trzeci krok ofiarował własną głowę, którą Wisznu posłał do podziemi. Mit Karła ukazuje ideę bóstwa, które w myśl hinduizmu jest wszechogarniające.