Rafał

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rafael_Israfil_Archanioł Uzdrowiciel

Rafał Archanioł Rafael (hebr. רפאל, ara. Israfil, اسرافيل, cs. Archangieł Rafaił, Bhaiszadźja w tradycji indyjskiej, tybetańskiej czy dawnej Persji) – jeden z archaniołów w tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej; jego imię oznacza "Bóg uzdrawia". Należy do grona aniołów stworzonych przez Boga w pierwszym dniu tworzenia świata. Archanioł Rafał występuje w Piśmie Świętym Księdze Tobiasza, gdzie pod ludzką postacią, przybierając pospolite imię Azariasz ofiarowuje młodemu Tobiaszowi wędrującemu z Niniwy do Raga w Medii swoje towarzystwo i opiekę, chroniąc go przed demonami, a po powrocie uzdrawiając jego ojca. Przeprowadza go szczęśliwie wśród różnych przygód aż do Persji, gdzie mieszka krewny rodziny, który od starego Tobiasza (ojca) pożyczył niegdyś znaczną sumę pieniędzy. Archanioł nie tylko doprowadza Tobiasza do celu podróży, ale też nakłania krewnego by oddał dług, a Tobiaszowi własną córkę Sarę za żonę, którą archanioł uwalnia od złych mocy. Po szczęśliwym zakończeniu podróży Rafał wyjawił młodzieńcowi i jego ojcu, kim jest: Ja jestem Rafał, jeden z siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański (Tb 12,15). Kościół rzymsko-katolicki czci archanioła Rafaela jako patrona aptekarzy, chorych, lekarzy, emigrantów, pielgrzymów, podróżujących, uciekinierów, wędrowców, żeglarzy, policjantów i terapeutów.

Ikonografia

W sztuce wschodniej przedstawiany jest jako typowy anioł. Jest młodzieńcem bez zarostu, w tunice i chlamidzie, lub przeważnie w białej szacie. W dłoniach zazwyczaj trzyma berło i glob. W ikonografii rzadko występuje sam. Zwykle wraz z archaniołami Gabrielem i Michałem w okresie wczesnochrześcijańskim i wczesnośredniowiecznym występuje jako postać asystująca przy tronie Chrystusa lub towarzysząca Mu oraz jako obrońca i stróż przeciwko demonom i innym nieszczęściom. Przeważnie archaniołowie przedstawiani są w takich scenach jak Narodzenie Chrystusa oraz Sąd Ostateczny. W sztuce zachodniej jako atrybuty Rafał otrzymuje krzyż, laskę pielgrzyma, niekiedy rybę i naczynie. Wiara ludu widzi w nim prawzór Anioła Stróża i adresuje do niego modlitwy o zdrowie duszy.

Wśród sufich oraz w mistyce muzułmańskiej Israfil - Rafael jest pięknym mistrzem muzyki duchowej, qawwali, mistrzem muzyki i pieśni, który śpiewa chwałę Bogu w tysiącu różnych językach. Israfil posiada cztery pary skrzydeł. Israfil (Rafael) ma zadąć ze świętej skały w Jerozolimie w trąby zwiastując Dzień Zmartwychwstania (Odrodzenia).

Archanioł Rafael w świętych pismach

Święty Archanioł Rafał, Rafael przedstawił się Księdze Tobiasza iż jest jednym z "siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański" (Tb 12,15). Występuje w niej pod postacią ludzką, przybiera pospolite imię Azariasz i ofiarowuje młodemu Tobiaszowi wędrującemu z Niniwy do Rega w Medii swoje towarzystwo i opiekę. Ratuje go z wielu niebezpiecznych przygód, przepędza demona Asmodeusza, uzdrawia niewidomego ojca Tobiasza. Hebrajskie imię Rafael oznacza "Bóg uleczył". Ponieważ zbyt pochopnie używano imion, które siedmiu archaniołom nadały apokryfy żydowskie, dlatego synody w Laodycei (361) i w Rzymie (492 i 745) zakazały ich nadawania popełniając herezję niszczenia angeologii. Pozwoliły natomiast nadawać imiona Michała, Gabriela i Rafała, gdyż o tych mamy wyraźne wzmianki w Biblii czy Piśmie Świętym chrześcijan. W VII wieku istniał już w Wenecji kościół ku czci Św. Rafała Archanioła. W tym samym wieku w mieście Kordoba w Hiszpanii ogłosiło go swoim patronem. Święty Rafał Archanioł ukazuje dobroć czuwającej nad podróżnikami Opatrzności Bożej. Pobożność ludowa widzi w nim prawzór Anioła Stróża.

Archanioł Rafael_Israfil_Lekarz Boży

Istota Świętego Rafaela Archanioła

Święty Rafał Archanioł jest odpowiedzialny za uzdrawianie ziemi i jej mieszkańców, szczególnie za uzdrawianie grup charyzmatycznych, członków wspólnot kultywujących wiedzę hermetyczną, gnozę, członków zakonów sufickich.Jest często określany, jako ten, który uzdrowił Proroka Abrahama po obrzezaniu i ten, który wręczył Prorokowi Mojżeszowi książkę wszystkich istniejących ziół, uzdrawiających choroby. Księga Tobiasza w Starym Testamencie opowiada, jak archanioł Rafael uzdrowił ojca Tobiasza ze ślepoty, za pomocą maści zrobionej z palonej żółci i tranu. Rafael określany jest jako Anioł Słońca (Raa), Nadzorca wieczorów, Wiatrów, Stróż Drzewa Życia w Ogrodzie Edenu, Anioł Opatrzności, Pilnujący Wszelkiej Ludności. Jego imię znaczy: "Boży Uzdrowiciel" lub "Bóg Uzdrawia". Archanioł Rafael jest duchowym źródłem wszystkich kuracji i jako posłaniec Bożej opatrzności przynosi uzdrowienie wszystkim, którzy szukają całości. Reprezentuje definitywną, podstawową kurację wszystkich problemów, którą jest powrót do Źródła, do Boga, do Elohim, JHWH, do Allah Boga. Archanioł Rafael pomaga nam uzdrowić nasz ciała, umysły i serca, jest patronem uzdrowicieli duchowych, zielarzy, bioterapeutów, homeopatów. Pomaga nam osiągnąć zdrowie i jedność, scalenie duszy i psychiki. Ofiarowuje ulgę wszystkim, którzy cierpią i potrzebują uzdrowienia, a kiedykolwiek może - łagodzi ból. Kiedy otwieramy nasze serca i umysły na uzdrawianie, Archanioł Rafael prowadzi nas do uzdrowicieli, terapeutów i doradców, którzy są dla nas najbardziej odpowiedni. Rozbudza w nas wzięcie odpowiedzialności za własne zdrowie. Uruchamia naszego wewnętrznego uzdrowiciela, który dobrze wie, co jest najlepsze dla naszego zdrowia i witalności. Archanioł Rafael może pomagać nam dostrzec uzdrawiające lekcje w chorobie i zrozumieć, jakim cierpieniem można czegoś się o sobie nauczyć. Kiedy wybieramy zdrową ścieżkę, jego duch prowadzi nas do osiągnięcia maksymalnego zdrowia. Anioł Rafael przekształca nasze chore umysły i serca, abyśmy mogli dotknąć jego skrzydła i uzyskiwali dostęp do jego Bożych darów. Archanioł Rafael zawsze chętnie prowadzi nas do jedności i harmonii. Wystarczy tylko tego zapragnąć, gdyż jest patronem Sufickiego Zakonu Uzdrawiania.

Archanioł Rafael - Israfil - Lekarz Boży

Israfeel (Israfil) jest aniołem który w dniu zmartwychwstania wyda sygnał dmuchając w róg (Koran, 79:6-7). Israfil to anioł o czterech skrzydłach rozciągających się na cztery strony świata, który zadmie w trąby w dniu Sądu Ostatecznego. Cały czas znajduje się przy ogromnej trąbie, przypominającej róg, żeby zatrąbić w dzień, kiedy przyjdzie czas na sąd. Innym jego zadaniem są także objawienia. To właśnie Israfil przyniósł Muhammadowi pierwsze natchnienie i na trzy lata związał się z nim nierozdzielnie jak dżin, który wciela się we wróżbitę i w poetę. Israfil również odczytuje decyzje Allah Boga co do losu poszczególnych ludzi i przekazuje je do wykonania innym aniołom. Opisany jest jako ogromna istota: jego nogi są na niższych warstwach ziemi, a głowa obok tronu Allah Boga. Ma dwie pary skrzydeł, a ciało ma całe we włosach, ustach i językach. Trzy razy dziennie i trzy razy w ciągu nocy zagląda on do piekła szukając tam dusz do zbawienia, uwolnienia i płacze ze smutku oraz współczucia.

Linki zewnętrzne

Portal nauk duchowych i społecznych tradycyjnych szkół i zakonów sufickich w Polsce

Portal z naukami duchowymi najstarszej indyjsko-perskiej szkoły sufickiej czisztijja z Ajmer w Polsce