Gnoza

Z Himalaya-Wiki

Gnoza - gr. gnosis, u sufich marefa - jest kluczem do zdolności magicznych - osiągnięcie głębokich stanów świadomości znane jest w różnych tradycjach jako Nie-Myślenie, Skupienie Uwagi lub Satori. Świadomość jest oczyszczona ze wszystkiego poza przedmiotem koncentracji. Istnieją różne metody osiągnięcia gnozy - od szalonego tańca do wytężonej kontemplacji. Niezależnie od wybranej metody, praktykujący dąży do osiągnięcia za jej pomocą ekstazy.

U osób religijnych, osiągnięcie gnozy może spowodować pewne 'mistyczne doświadczenia' - odwiedziny bóstw niebiańskich, bogów, aniołów lub odkrywanie Boskich Prawd. Dla maga doświadczenia takie są mało ważne, liczy się raczej to, co można dzięki takim stanom osiągnąć - w momentach gnozy sigile dostają się do podświadomości; mag, przedzierając się przez warstwy czasoprzestrzeni może manifestować swoją wolę, a bogowie przejmują władzę nad swoimi wiernymi. Historia tłumaczy wiele technik gnostycznych używaniem narkotyków - od maści czarownic do LSD i doświadczeniach z deprywacją sensoryczną Johna Lilly'ego, jednak prawdziwi gnostycy odrzucają środki odurzające jako diabelskie wynalazki.

Każdy system czy tradycja jest niekompletny bez swoich teoretycznych osobliwości. Samotne studia posiadają niewielką wartość, jeśli nie są wspomagane praktyką. Można napisać całe tomiska 'wyjaśniające' magiczną naturę różnych bytów, takich jak Boginie, Demony czy Duchy, ale nic nie zastąpi własnego doświadczenia boskości w trakcie rytuału. Pomimo iż wiele mówi się o różnych 'magicznych tajemnicach', to jedynymi 'prawdziwymi' tajemnicami są te, które odkrywa się samodzielnie dzięki rozjaśnieniu ich światłem własnej praktyki. Odmienne stany Świadomości mogą być osiągnięte poprzez wykorzystanie kombinacji wewnętrznych zmian (użycie metod gnostycznych), oraz przez interakcję z innymi, jak na przykład hipnozę, rytuały grupowe czy orgiastyczne tańce.


Linki zewnętrzne

Portal nauk duchowych i społecznych tradycyjnych szkół i zakonów sufickich w Polsce

Portal z naukami duchowymi najstarszej indyjsko-perskiej szkoły sufickiej czisztijja z Ajmer w Polsce