Israfil

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Israfil - Archanioł Zmartwychwstania

Israfil - po arabsku: إِسْـرَافِـيْـل‎, translit. Isrāfīl, odmiany wymowy: Israfel, Esrafil - anioł czy raczej archanioł, który zadmie w trąby, dokona owego zwiastowania Nafkh al-Sur, kiedy nastąpi koniec świata, Dzień Sądu Ostatecznego oraz Zmartwychwstanie. Czasami uważany także za anioła muzyki używanej w celach mistycznych. Chociaż nie jest w Koranie wprost wymieniony z imienia, a jedynie się o nim wspomina (Q.39.68), uważany jest za jednego z czterech głównych aniołów Boga w Islamie i w Sufi Islam, wraz z aniołami takimi jak Asra'il (Azrael), Mikha'il (Michael, Michał) oraz Dżibra'il (Gabriel). W tradycjach ludowych i mistyce uważany jest za odpowiednich żydowsko-chrześcijańskiego archanioła Rafała (Rafael).

W czasie, gdy Bóg stwarzał Człowieka (Adam), posłał cztery anioły na cztery krańce ziemi, aby przyniosły proch (materiał) ziemi odpowiedni do stworzenia z prochów ziemi pierwszego Człowieka. Tylko Israf'il odniósł powodzenie e tej misji i dostarczył Bogu odpowiedniego rodzaju materiał. Israfil jest pięknym aniołem, mistrzem muzyki i śpiewu, który w akcie stworzenia otrzymał dwie pary skrzydeł (cztery skrzydła) i jest w stanie podróżować szybko pomiędzy niebem, a ziemią, a także w tysiącach języków z piękną muzyczną oprawą wysławia Boga. Na czterech skrzydłach dociera do samych filarów niebios. Israf'il posiada także życiodajny oddech, a czasem w Hadisach podaje się, że ma 12 skrzydeł i dźwiga na swoich ramionach Tron Boży.

W Hadisach archanioł Israfil wspominany jest jako anioł bliskości Boga, najbliższy Bogu, który rozsądza pomiędzy Przykazaniami Boga, a innymi archaniołami, kiedy zaistnieje spór jak interpretować przykazania. Żyjący na ziemi wódz świętych (awaliyya), Ghous czy Qutub musi zawsze być w wielkiej bliskości Israfila. Kto chce być blisko Israfila i Boga, musi umieć pięknie dmuchać we flet trzcinowy, grać na flecie ney, aby móc pomagać Israfilowi w Dniu Sądu.

Israfil przygotowywał serce i duszę Proroka Muhammada przez trzy lata, zanim był w stanie otrzymać Koran w formie objawienia (marefa) z pomocą archanioła Gabiela (Dżibrila). Israfil inicjował Muhammada jako Proroka Bożego. Towarzyszył Prorokowi w czasie Miradż czyli wniebowzięcia. Hadisy podają, że Israfil nazywany jest Abd al-Rahman, Służebnikiem Najmiłosierniejszego, a atrybut ar-Rahman jest jego duchową właściwością boską. W niebiosach odgrywa także Adhan (Azan) oznajmiający czas modlitwy, co oznacza, że skoro u Boga, dzień boski trwa tysiąc lat ziemskich, mniej więcej pięć razy na tysiąclecie mamy ożywienie religijno-mistyczne, odrodzenie duchowe, reformacje.

Pomniejsze anioły należące do grupy Israfila jako wielbiące Boga i grające na trąbach (fletach), zwane są w Biblii serafinami. Israfil to wódz chórów serafinowych związanych w pieśniami pełnymi oddania i miłości do Boga. Jak śpiewają Sufi: Iszq Allah Mah'bud Allah. Bóg miłującym i Umiłowanym.


Linki zewnętrzne

Portal nauk duchowych i społecznych tradycyjnych szkół i zakonów sufickich w Polsce

Portal z naukami duchowymi najstarszej indyjsko-perskiej szkoły sufickiej czisztijja z Ajmer w Polsce