Kaśjapa

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kaśjapa (Sanskryt कश्यप) był starożytnym mędrcem (ryszi), jednym z Saptaryszich w obecnej Manwantarze obok Atri, Waśiszty, Wiśwamitry, Gautamy, Dźamadagni, Bharadwadźa.

Był ojcem Dewów, Asurów, Nagów i całej ludzkości. Poślubił Aditi, która urodziła mu Agni i Aditjów, był także ojcem piątej awatary Pana Wisznu - Wamany w siódmej Manwantarze. Ze swą drugą żoną, Diti, począł Ditjów. Diti i Aditi były córkami króla Daksza Pradźapati i siostrami Sati, małżonki Śiwy. Kaśjapa otrzymał ziemię, zdobytą przez Paraśuramę, który podbił króla Kartawirja Ardźunę i odtąd ziemia jest znana jako "Kaśjapi".

Był on także autorem rozprawy Kaśjap Samhita lub Braddha Dźiwakija Tantra, którą uważa się za klasyczny podręcznik Ajurwedy, szczególnie na polach ajurwedyjskiej pediatrii, ginekologii i położnictwa. Można bezpiecznie założyć, że było wielu Kaśjapów a imię wskazuje bardziej na status niż na pojedynczą osobę.

Urodziny i Linia Kaśjapy

Jest on synem Marići, jednego z dziesięciu synów (Maanasa-putras) Stworzyciela Brahmy. Pradźapati Daksza oddał trzynaście swych córek (Aditi, Diti, Kadrū, Dānu, Arishta, Surasa, Surabhi, Vinata, Tamra, Krodhavasa, Ida, Khasa i Muni) za żony dla Kaśjapy.

  • Synami z małżeństwa z Aditi zwanymi inaczej Aditjami byli Aṃśa, Arjaman, Bhaga, Dhūti, Mitra, Pūṣan, Śakra, Savitṛ, Tvaṣṭṛ, Varuṇa, Viṣṇu, oraz Wiwaśwat lub Wiwaswan, który zapoczątkował Słoneczną Dynastię (Surjawanśa), znaną później jako dynastia Ikszwaku na cześć jego wielkiego wnuka, króla Ikszwaku, której następnymi królami byli Kukszi, Bana, Anaranya, Prithu, Trishanku i w końcu król Raghu, który nadał dynastii nazwę Raghuvansha (Dynastia Raghu), z której urodził się Pan Rama, syn Daszrathy.
  • Synami z małżeństwa z Diti byli Hiranyakaśipu, Hiranyaksza i córka Sinhika, która później została żoną Viprachitti. Hiranyakashipu miał czterech synów: Anuhlada, Hlada, Prahlada i Sanhlada, z których rozwinęła się później linia Ditjów.
  • Garuda i Aruṇa są synami Kaśjapy z małżeństwa z Vinatą.
  • Nāgowie (węże) są jego synami z Kadru.
  • Danawowie to jego synowie z Danu.
  • Według Bhagavata Purana Apsary pochodziły z małżeństwa Kaśjapy z Muni.

W rodzinnej linii Kaśjapy wraz z nim jest dwóch innych odkrywców Mantr, a dokładnie jego synowie, Avatsara i Asita. Dwóch synów Avatsary czyli Nidhruva i Rebha, byli także dawcami Mantr. Asita miał syna zwanego Shandila, z którego powstała sławna linia rodziny Shandilya (Gotra).

W czasie Manwantary zwanej 'Svarochisha', Kaśjapa był jednym z siedmiu Mędrców tej manwantary. Na jego cześć nazwano dolinę Kaszmiru u stóp Himalajów. Według legendy dolina Kaszmiru była ogromnym jeziorem znajdującym się na dużej wysokosci, które zostało osuszone przez mędrca Kaśjapę i stamtąd powstała cudowna dolina Kaszmiru, jednak z czasem nazwa Kaśjapmira została zniekształcona do obecnej formy - Kaszmir.