Dźamadagni

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dźamadagni (Hindi: जमदग्नी) był jednym z Saptaryszich (Siedmiu Wielkich Mędrców Ryszi, Mistrzów Mądrości) w siódmej, czyli obecnej Manwantarze. Był on potomkiem mędrca Bhrygu, jednego z Pradźapatich stworzonych przez Brahmę.

Dźamadagni miał wiele dzieci ze swą żoną Renuką, z których najmłodszy to Paraśurama, Awatara Pana Wisznu.

Egzekucja Renuki

Renuka była tak bardzo oddaną żoną, że czystość jej oddania rzucała się w oczy. Była to taka moc, że zwykła czerpać codziennie wodę z rzeki do dzbanu z niewypalonej gliny i z powodu jej oddania dla męża dzban nie rozpadał się.

Pewnego dnia gdy była nad rzeką, przystojny Gandarwa przelatywał swym rydwanem na niebie. Dotknięta pożądaniem tego przystojnego chłopca, zaledwie przez chwilkę, jej moce zostały utracone. Niewypalony dzban który nosiła rozpuścił się w rzece. Nie była już więcej w stanie czystości umysłu. Obawiając się wrócić do męża, czekała nad brzegiem rzeki.

W tym czasie Ryszi Dźamadagni, który czekał na świeżą wodę aby rozpocząć swe poranne rytuały zauważył, że jego żona nie wróciła jeszcze znad rzeki. Dzięki swoim jogicznym mocom wyczuł wszystko co się stało. Bezgranicznie zły na swoją żonę zawołał swego najstarszego syna i rozkazał mu zabić matkę. Przerażony syn odmówił wykonania egzekucji. Ojciec spytał więc wszystkich synów w kolejności starszeństwa. Wszyscy synowie odmówili i Ryszi Dźamadagni zmienił ich w kamień, jedynie najmłodszy syn, Paraśurama, zawsze posłuszny i sprawiedliwy, natychmiast poszedł nad rzekę i ściął matkę swym toporem.

Ryszi Dźamadagni zadowolony powiedział synowi, że za ten czyn spełni mu dwa życzenia. Paraśurama natychmiast poprosił, aby jego matka została przywrócona do życia i jego bracia z kamieni zmienili się spowrotem w ludzi, by rodzina była w całości. Dźamadagni będąc pod wrażeniem oddania i miłości Paraśuramy dla rodziny spełnił te życzenia i wiele innych.

Dźamadagni został później zamordowany przez kszatriję (wojownika), króla Kartawirja Ardźunę z powodu sporu nad boskim cielęciem zwany kamadhenu.

Linki zewnętrzne