Ekadaśi

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ekadaśi, ang. ekadashi, w sanskrycie: एकादशी trl. ekādaśī "jedenasty" - jedenasty dzień (tithi) miesiąca księżycowego wedyjskiego oraz hinduistycznego zreformowanego kalendarza ery Wikrama (samwatsara). Ten tithi (dzień księżycowy) przypada na cztery dni przed pełnią (purnima) lub nowiem (amawasja) Księżyca (Ćandra).

Występuje ukierunkowanie na aktywności ascetyczno-mistyczne oraz religijne i dążenie do osiągnięcia niebios, które w ten dzień są szczególnie przyjazne. Bardzo dobry dzień na przeprowadzenie postu na samej wodzie lub suchej głodówki. Patronem tego titthi jest dobrotliwe bóstwo Wisznu lub Trimurti (Brahma, Wisznu i Śiwa). Tradycja nakazuje zachować tego dnia post. Często również i noc spędza się w grupie, na czynnościach kultowych lub dewocyjnych.

Objadanie się w ten dzień naturalnie sprzyjający dla postu uważane jest za szczególnie ciężką postać grzechu obżarstwa, zatem nie planujmy obfitych posiłków ani hucznych imprez w ekadaśi. Osobom w wieku pomiędzy lat 8 aż do 80 zaleca się całkowity post w tym dniu, a przynajmniej post na wodzie. Dla osób chorych (przy złym samopoczuciu) oraz kobiet ciężarnych lepiej spożywać tylko mleko lub jogurt albo same owoce. Dla chorych to dobry dzień na wszelkie kuracje sokowe, owocowe, jogurtowe etc. Ludzie, którzy generalnie przestrzegają ekadaśi jako dni postne ograniczając w tym czasie jedzenie, cieszą się znacznie lepszym zdrowiem, o wiele rzadziej chorują, a ich system pokarmowy i trawienny o wiele lepiej pracują przez całe życie. Jest to jedna z praktyk dla dobrego zdrowia i długowieczności w tradycyjnej jodze oraz tantrze.

W czasie ekadaśi księżyca przybierającego do pełni, Księżyc jest w 3/4 jasny (zostaje ciemna 1/4 tarczy), a w czasie ekadaśi księżyca odbierającego do nowiu, Księżyc jest w 3/4 ciemny (zostaje jasna 1/4 tarczy). Ekadaśi rozpoczynają się i kończą w różnych godzinach doby, gdyż 11-ty dzień (tithi) wylicza się z podziału ruchu Księżyca w ciągu miesiąca na 30 odcinków kątowych, ale prędkość kątowa Księżyca na niebie jest zmienna. W każdym roku mamy na pewno 24 dni ekadaśi (postne), acz czasem trafiają się dodatkowe ekadaśi.

Odpowiednie dla ekadaśi mantry to:

  • Om Namo Bhagavate Vasudevāya! (1008x) - inwokacja Wisznu jako Wasudewa
  • Om Viṣṇave Namah! (1008x) - inwokacja i pozdrowienie Wisznu
  • Om Namo Bhagavate Mahādevāya! - pozdrowienie Wielkiego Boga, Boga Bogów, Absolutu

Bibliografia

  • Florian Euringer: Horoskop indyjski. M.Gromala-Rucka(tłum.). Wyd. 1. Wrocław: Wydawnictwo ASTRUM, 1996, s. 94, seria: Przewodnik po świecie astrologii.
  • Andrzej i Karina Babkiewiczowie: Klejnot Wschodu. Odkryj mądrość indyjskich ksiąg. Wyd. 1. Białystok: STUDIO ASTROPSYCHOLOGII, 2003, s. 72 (Tithi).