Amawasja

Z Himalaya-Wiki

Amawasja - ang. Amavasya - w sanskrycie: अमावस्या trl. amāvāsyā - dosłownie: zamieszkanie razem; trzydziesty (ostatni) dzień (tithi) miesiąca księżycowego hinduistycznego zreformowanego kalendarza ery Wikrama (samwatsara). Jest to tithi dnia nowiu Księżyca. Nów jest końcem miesiąca księżycowego, ostatnim dniem. W astrologii nów symbolizuje wyczerpanie i napięcie, a tradycja podaje, że tego dnia Słońce i Księżyc napotykają siebie lub nawet że wtedy Słońce połyka Księżyc, oczywiście energetycznie. Jeśli amawasja jest poniedziałkiem (dzień Ćandry), zalecany jest post oraz linga pudźa, co zdarza się średnio około 3 razy w roku. Amawasja jest wtedy, gdy Księżyc znajduje się w obszarze 12 stopni przed koniunkcją ze Słońcem.

Amawasja czyli Nów Księżyca jest trzydziestym dniem w kalendarzu księżycowym i kończy cały miesiąc. Światła Słońca i Księżyca spotykają się razem, a na nocnym niebie widać tylko gwiazdy. W atmosferze panuje nastrój pełnego napięcia spokoju, ciszy i wyczerpania. Zwierzęta wyraźnie są bardziej strachliwe i niespokojne. To co dotąd wytrzymywało ostatkiem sił, kończy swój żywot. Deska w łóżku, która już długo skrzypiała, dzisiaj może pęknąć. Układ trawienny funkcjonuje tylko w połowie. W Indiach amawasja wypadająca w poniedziałek jest dniem postu. Nie należy podejmować tego dnia trudnych przedsięwzięć, lepiej unikać złości i ryzyka. Urodzeni w amawasję często są psychicznie słabi. Chłodni w kontaktach międzyludzkich, mają skłonności do depresji. Ponieważ siła Księżyca, a zarazem umysłu jest słaba, mogą dokonywać cudów, gdy w życiu kierują się intelektem (o ile nie jest on źle nakierowany). Amawasja to czas odpowiedni na wykonywanie rytuałów ofiarnych dla przodków.

Bibliografia

  • W: Florian Euringer: Horoskop indyjski. M.Gromala-Rucka(tłum.). Wyd. 1. Wrocław: Wydawnictwo ASTRUM, 1996, s. 99-100, seria: Przewodnik po świecie astrologii.
  • W: Andrzej i Karina Babkiewiczowie: Klejnot Wschodu. Odkryj mądrość indyjskich ksiąg. Wyd. 1. Białystok: STUDIO ASTROPSYCHOLOGII, 2003, s. 74.