Dargah

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dargah (perski: درگاه dargāh lub درگه dargah) - suficka świątynia grobu wybudowana na miejscu pochówku Sufiego - świętego nauczyciela religijnego, derwisza lub przewodnika duchowego. Jest to sanktuarium - odpowiednik świątyni samadhi (mahasamadhi) w hinduizmie i ohelu w tradycji chasydzkiej - do którego możne pielgrzymować każdy, kto zapragnie oddać cześć i pomodlić się na grobie świętego.

Dargas są często bardzo rozbudowane i w skład Dargi wchodzi zwykle świątynia (meczet) oraz sale spotkań, szpitale, szkoły religijne (madras), domy opieki dla nauczyciela, budynki na cele społeczne.

Nazwa Dargah pochodzi od perskiego słowa, które może oznaczać "portal" lub "próg", który umożliwia wywołanie świętego, błaganie o spełnienie modlitw i wymodlenie u niego błogosławieństwa i wstawiennictwa.

Dargah jest więc i sanktuarium świętego Mistrza (Khwadźa) i miejscem pielgrzymek tych, którzy chcą mu oddać cześć, a zarazem jest miejscem spotkań wszystkich religijnych wyznawców, praktykujących duchowo murid (uczniów), derwiszów ze swymi nauczycielami zwanymi szajchami, murszidami i pirami. Z biegiem czasu w Dargah, rozwinął się kult świętych, gdzie muzycy i śpiewacy wychwalają swymi pieśniami świętych i przekazują pamięć o nich potomnym. Najbardziej znana Dargah na świecie jest Dargah Sharif w Ajmer - Sanktuarium Khwaja Moiunddin Chisthy.


Linki zewnętrzne

Portal nauk duchowych i społecznych tradycyjnych szkół i zakonów sufickich w Polsce

Portal z naukami duchowymi najstarszej indyjsko-perskiej szkoły sufickiej czisztijja z Ajmer w Polsce