Murszid

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Murszid — duchowy przewodnik, nauczyciel-przewodnik, wzór dla murid, ucieleśnienie prawości, stary i doświadczony szajch prowadzący uczniów ścieżką inicjacji. Murszid jest prawdziwym spadkobiercą Świętego Proroka Muhammada (saws); przewodnikiem duchowym, który kieruje murida (ucznia) w wiedzy o sobie do wiedzy o Bogu oraz sprawach duchowych, mistycznych oraz ezoterycznych czy hermetycznych.

Słowo murszid pochodzi od ar-raszid stając się jego wzmocnioną formą, zatem murszid jest raszidem - nauczycielem prawości i sprawiedliwości.

Wedle sufich ścieżką duchową (tarika) można kroczyć jedynie pod kierownictwem doświadczonego Przewodnika i Mistrza (szajch, murszid, pir).

Podczas bajatu (inicjacji) istnieje święty moment w którym duchowa energia (baraka) duchowego łańcucha przekazu (silsila) przechodzi od murszida do murida. Umożliwia to muridowi bezpieczną duchową podróż pod ochroną Boskiej Protekcji i z Boską Pomocą.

Początkowo uczeń (murid) potrzebuje Murszida, boskiego lekarza do protekcji i asysty w umiejscowieniu waswas (szatańskich podszeptów). Po wielu latach dyscypliny i duchowych zmagań, serce murida staje się stopniowo oczyszczone. Wówczas to on sam zaczyna rozpoznawać podszepty, które niepokoją jego serce i jest w stanie sam przed nimi się obronić.

Linki zewnętrzne

Portal nauk duchowych i społecznych tradycyjnych szkół i zakonów sufickich w Polsce

Portal z naukami duchowymi najstarszej indyjsko-perskiej szkoły sufickiej czisztijja z Ajmer w Polsce