Murid

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Murid — uczeń, student, który w procesie inicjacji oddaje się on pod kierownictwo swego szajcha, murszida lub pira rezygnując częściowo, w zakresie treningu duchowego rozwoju ze swej małej, egoistycznej własnej czy osobistej woli (irada). Murid jest tym, który „pragnie Wiedzy Boga”.

Przyłączając się do silsila (linii przekazu), nowo inicjowany murid uzyskuje środki do podróży powrotnej pod Boską Protekcją.

Murid powinien tak koncentrować się na swoje serce qalbi, aby naksz (obraz) wszystkiego co nie jest Bogiem było wymazane.

Po wielu latach duchowej dyscypliny i duchowych zmagań, serce murida staje się stopniowo oczyszczone. Wówczas to on sam zaczyna rozpoznawać podszepty, które niepokoją jego serce i jest w stanie sam przed nimi się obronić.

Murid zawsze potrzebuje pozwolenia Murszida (nauczyciela) do podjęcia duchowej pracy czy praktyki.

W drodze ku Bogu murid musi przejść przez różne etapy fana (rozpuszczenie, zanikanie, unicestwienie, wymazanie), a każdy z nich przywiedzie go do jego Celu. Istnieje tysiące takich fana (wymazań) i za każdym razem, kiedy niewiedza została zastąpiona wiedzą, murid doświadcza fana - uwolnienia od błędów, iluzji, fałszów. Murid doświadcza więc unicestwienia niewiedzy, zdarcia dziesięciu tysięcy zasłon odgradzających dusze śmiertelnika od Boga.

Linki zewnętrzne

Portal nauk duchowych i społecznych tradycyjnych szkół i zakonów sufickich w Polsce

Portal z naukami duchowymi najstarszej indyjsko-perskiej szkoły sufickiej czisztijja z Ajmer w Polsce