Agni Joga

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Agni Joga, Agnijoga - zwana także "Drogą Żywej Etyki"; to nauka filozoficzno-etyczna dana około 9 tysięcy lat temu (7 tysięcy p.e.ch.) przez Mahatma, Króla Himalajów, dziś najczęściej zwanego Mistrzem Morya Gupta, rozpowszechniona na początku XX wieku przez Helenę I. Roerich oraz malarza Mikołaja K. Roericha. Jest to nauka o ogniu duchowym (stąd nazwa, Agni - w sanskrycie Ogień), który jest postrzegany jako źródło wszystkich materialnych i duchowych form i zjawisk we wszechświecie, jako wyższa Energia Psychiczna, Daiwa Prana. Oczywiście jest to Energia Stworzenia lub Duch Święty, w ślad za Biblią określany jako "ogień oczyszczenia".

Agni Joga jest w przekazie Heleny i Mikołaja Roerich alternatywną nazwą dla Tantra Jogi oraz Kundalini Jogi czy Krija Jogi, gdzie dokonywane są głębokie metamorfozy duchowe z pomocą uruchamiania Kosmicznych Ogni.

Agni Joga zawiera wiele metod i praktyk, którymi mogą zainteresować się osoby próbujące rozwoju sił psychicznych i paranormalnych, należy jednak pamiętać, że praktyka wymaga znalezienia Guru i podjęcia pracy metodami inicjacyjnymi, jak zresztą wszystkie bez wyjątku autentyczne metody Jogi. Dzieła Żywej Etyki, książki z naukami Agni Jogi są doskonałą lekturą dla środowisk zajmujących się rozwojem sił paranormalnych, psychotroników i badaczy zjawisk Psi. Zresztą wiele klubów radiestezyjnych, paranormalnych i psychotronicznych bazuje na naukach Agni Jogi. Książki z naukami Agni Jogi mogą być z powodzeniem używane jako podręczniki w nowoczesnych szkołach i studiach psychotroniki oraz medycyny naturalnej.

Wspólnota adeptów praktykujących nauki Agni Jogi w codziennym życiu nazywana jest Maitreya Sangha, co dosłownie oznacza "Wspólnotę Przyjaciół";. Pojęcie to powszechnie odnoszone jest do imienia przyszłego Buddha Maitreja, jednak w tej nazwie powinno być rozumiane jako przymiotnik określający charakter wspólnoty. Helena Roerich przekazuje słowa linii przekazu Mahatma El Morya, że "WSPÓLNOTA" (Sangha) to grupa ludzi żyjących w przyjaźni, zatem nie ma wspólnoty, jeśli nie ma przyjaźni. Słowo Maitreya to ludzie żyjący w głębokiej, życzliwej przyjaźni, a dopiero potem buddyjskie imię Kalkina, czyli nadchodzącego, przyszłego Zbawiciela, Awatara. W hindhuiźmie Kalki czy Kalkin, w buddyzmie Maitreya, w Zoroastryzmie Saoszjant, w judaizmie Mesjasz, w islamie Mahdi, a w chrześcijaństwie Chrystus Adwentu, czyli tak czy owak przyszły zbawiciel, awatar i prorok. Każda religia zawiera to imię, acz w Tybecie najczęściej używa się Maitreya.

Linki zewnętrzne