Śesza

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wisznu chroniony przez pięciogłowego Śesza, rzeźba ze świątyni Parsurameśwar w Bhubaneśwar, Indie

W wedyjskiej tradycji Śesza (Dewanagari: शेष Śeṣa) lub Adi-Śesza jest królem wszystkich nagów jedną z pierwszych stworzonych istot i według Bhagawata Purany awatarą Najwyższego Boga znanego jako Sankarśan. W Puranach, Śesza utrzymuje wszystkie planety Wszechświata na swych kapturach i bezustannie śpiewa chwałę Wisznu ze wszystkich swych ust. Czasami nazywa się go Ananta-Śesza, co oznacza "Nieskończony Śesza" oraz "Adiśesza" czyli pierwszy wąż.

Forma

Śeszę opisuje się jako ogromną postać, która zwinięta wężowo dryfuje w przestrzeni lub w uniwersalnym oceanie, formując łoże na którym leży Wisznu. Czasem jest pokazywany jako pięcio- lub siedmiogłowy, ale najczęściej jako węża o wieluset głowach, czasami każdą z tych głów ozdabia zdobna korona.

Jest on blisko związany z Wisznu. Jego imię oznacza "to co pozostaje", od sanskryckiego słowa śiṣ, ponieważ gdy cały świat zostaje zniszczony na końcu kalpy, Śesza pozostaje takim jakim jest.

Inne szczegóły

Balarama, Lakszmana i Nitjananda Prabhu są uważani za awatary Śeszy (lub vice versa). Patañdźali (Patandżali) jest także uważany za emanację lub inkarnację Śeszy i jest ikonograficznie przedstawiany w formie nagi i z baldachimem z węży.

W historii z Puran, Śesza poluzowuje Górę Mandara aby umożliwić użycie jej do ubijania oceanu przez dewy i asury.

Zgodnie z Mahabharatą (Adi Parwa) jego ojcem był Kaśjapa a matką Kadru.

Miasto Thiruvananthapuram jest nazwane na jego cześć jako "Miasto Pana Ananty"

Inne imiona

  • Śeszanaga (Śesza wąż)
  • Adiśesza (pierwszy Śesza)
  • Anantaśesza (Nieskończony Śesza)
  • Ananta (nieskończony)
  • Nagaśajana.

Zobacz też: Ananta