Lakszmana

Z Himalaya-Wiki
(Przekierowano z Lakszman)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lakszmana (Sanskryt: लक्ष्मण, Lakṣmaṇa, ang: Lakshmana, Lakshman) lub Lakszman był bratem i bliskim towarzyszem Ramy, bohatera znanego eposu Ramajany. W różnych tradycjach hinduistycznych Lakszmana jest uważany za awatarę wahany Pana Wisznu - węża Śesza. Imię w języku angielskim zapisuje się również jako Lakshman lub Laxman. Także bardzo popularne imię męskie przynoszące dostatek i dobrobyt.

Przyjście na świat i rodzina

Lakszmana jest bratem bliźniakiem Śatrughny, urodził się w mieście Ajodhja Sumitrze drugiej żonie Daśarathy, króla Kosali. Rama jest najstarszym synem, Bharata drugim, Lakszmana trzecim a Śatrughna najmłodszym z czterech braci. Mimo, że jest bliźniakiem Śatrughny, Lakszmana jest szczególnie przywiązany do Ramy i ten duet jest nierozłączny. Gdy Rama żeni się z Sitą, Lakszmana poślubia jej młodszą siostrę Urmilę.

Z Ramą

W Puranach Lakszmana jest opisany jako inkarnacja Ananta Śeszy, tysiącgłowego Nagi na którym spoczywa Pan Wisznu w pierwotnym oceanie mleka (Kszirasagara). Pan Węży, Śeszanaga został inkarnowany na ziemię w formie Lakszmana i w czasie Dwapara Jugi inkarnował się jako Balarama. Uważa się go za wiecznego towarzysza Wisznu we wszystkich jego inkarnacjach.

Lakszmana jest częścią Mariyada Purshottamm, czyli Doskonałego Człowieka personifikowanego przez Ramę, dzięki swej niezachwianej lojalności, miłości i oddaniu dla swego starszego brata przez cały czas zarówno w radości jak i nieszczęściu. Nigdy nie pożąda on tronu Ajodhji ani nie waha się dołączyć do brata na wygnaniu, nawet pomimo tego, że nie musi.