Widjadhara

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Widjadhara, w sanskr. Vidyādhara; od Vidyā - wiedza, wiedzenie, widzenie oraz आघर ādhara - zbiornik, naczynie, podstawa, fundament; dosł. posiadający wiedzę, zbiornik wiedzy, rodzaj półboskich czy półanielkich istot, upadewa zamieszkujących obszar Himalajów.

Widhjadharowie odznaczają się wielką urodą, mądrością i mocami magicznymi, siddhi. Piękno, Mądrość i Moc to główne cechy boskie z jakich zostali stworzeni. Jedną z ich mocy magicznych jest zdolność dowolnej zmiany wyglądu czyli przeistaczanie. Badacze ezoteryczni współcześnie upatrują w tak zwanym śmieciowym DNA fragmentów kodu genetycznego pozwalających na życie w bardzo wielu formach bytu uwarunkowanych swoją linią ewolucji, czyli dawnymi wcieleniami, inkarnacjami. Pewna modyfikacja ludzkiej istoty, włączenie zdolności do metamorfozy pozwala zmieniać wygląd, a nawet forme istnienia.

Widjadharowie zamieszkują przestrzeń powietrzną między ziemią a niebem oraz góry, wysokie góry, zwłaszcza Himalaje, Tybet, Nepal. Nie można wykluczyć, że można takie istoty spotkać także w Andach.

Vidyādhara służą królowi bogów (aniołów), dewów Indrze, a także bogu bogactwa i dobrobytu Kuberze. Vidyādhara mają również swoich własnych władców lokalnych. Kto chce osiągnąć chociaż stadium rozwoju świadomości Vidyādhara powinien gorliwie praktykować jednoczenie się z Indrą i Kuberą oraz wielbienie wedyjskiego boga Indra i Kubera.

Vidyādharas do ludzi odnoszą się na ogół życzliwie, utrzymują z wybranymi ludźmi ożywione stosunki, niekiedy zawierają nawet małżeństwa dla wychowania bardziej rozumnego i inteligentnego potomstwa. Vidyādhara utrzymują, że zdobywanie wielkiej i szerokiej wiedzy jest wprost proporcjonalne do głębokich praktyk etyczno-moralnych. Osoby amoralne nie mogą przekroczyć wielu barier w rozumieniu i pojmowaniu ani otrzymywać boskich siddhi.

Podróżnicy poszukujący w Himalajach oświecenia i wyzwolenia często stają się uczniami tych półboskich istot, a potem niosą ich przesłanie, piękno, mądrość i moc duchową innym ludziom. Tak Vidyādharas pomagają ludzkości wznieść się na wyższe stopnie rozwoju świadomości (ćittam).