Uddhawa

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uddhawa, Uddhava (znany również jako Pavanayadhi) - jest postacią z puranicznych tekstów hinduizmu, który jest przyjacielem Awatara Kryszny. Odgrywa znaczącą rolę w Bhagawata Puranie, ponieważ uczy się jogi i bhakti bezpośrednio od Kryszny. Zasada tych dyskusji jest często określana jako Uddhawagita, podobnie jak Bhagawad Gita, w której Kryszna instruuje Arjunę. Według niektórych tekstów Uddhava był także kuzynem Kryszny, będąc synem Devabhagi, który był bratem Vasudevy, ojca Kryszny. Jego wygląd fizyczny był tak podobny do wyglądu Kryszny, że w niektórych przypadkach jest chwilowo mylony z tym drugim.

Śri Kryszna z Uddhawą

Wiadomość dla Vrindavan

W Bhagawata Puranie, po tym, jak Kryszna pokonał Kamsę, Uddhava przyszedł go zobaczyć, ku wielkiej przyjemności Kryszny. Następnie Kryszna poprosił Uddhavę, aby odwiedził Vrindavan z wiadomością w jego imieniu dla Gopi i innych mieszkańców wioski, którzy tęsknili za jego towarzystwem. Kriszna prosi Uddhavę, aby powiedział ludowi Vrindavan, aby go zapomniał, ponieważ tylko wtedy, gdy go zapomną, może wypełnić swoje obowiązki na Ziemi. Uddhava był tak przepełniony oddaniem Radhy i Gopiki dla Pana Kryszny, że przebywał we Vrindavan przez następne 6 miesięcy, gdzie również poprosił Gopi, aby były jego Guru. Gopi powiedziały: „Kiedy Akrura przybył do Vrindvanu, zabrał ze sobą naszą Krysznę, a teraz jesteś tutaj, aby zabrać nam także jego wspomnienia?”, na co Uddhava nic nie odpowiedział. Treść przesłania i wzbudzone przez nią uczucia, gdy słyszą go mieszkańcy Vrindavan, stanowią najwyższe zrozumienie miłości Boga w tradycji Gaudiya Vaisnavizmu.

Uddhawagita

W Uddhava Gicie (zwaną także Hamsa Gitą) Kryszna przemówił do Uddhavy na krótko przed opuszczeniem tego świata, aby móc pocieszyć Uddhavę przed swoim zbliżającym się odejściu. Rozpoczyna się od zakłopotania Uddhavy po tym, jak zobaczył zbliżające się zniszczenie społeczności Yaduvanshi, w której również wychował się Kryszna, urodzony jako kszatrija.

Uddhava był sławny jako bhakta i drogi przyjaciel Kryszny, ale nawet on nie mógł pojąć, dlaczego nie zapobiegł zniszczeniu. Brahma, stwórca, błagał Krysznę, aby powrócił do swojej boskiej siedziby po zakończeniu celu swego zejścia.

Następnie Kryszna wyjaśnił, dlaczego Yadavowie musieli się skończyć: „Bezczelni z powodu męstwa, heroizmu i fortuny, i skłonni zawładnąć całym światem, ta sławna rasa Yadu została przeze mnie utrzymywana jako ocean nad brzegiem. Jeśli odejdę (z tego świata), nie niszcząc ogromnej rasy Yadusów, którzy stali się bezczelni, cała ludzkość spotka się z jej zniszczeniem ... ” Bardzo zasmucony tym Uddhavą podszedł do Kryszny i poprosił go, aby go również wziął. W odpowiedzi Kryszna objaśnia Uddhava Gitę.


Zobacz: Uddhawagita

Link zewnętrzny

Portal i artykularnia Layah czyli strona poświęcona jodze, tantrze, medytacji i sprawom rozwoju wewnętrznego