Samana

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Samana - w transliteracji z sanskrytu "samāna", od sylaby "Sam" w znaczeniu ściągnięcia, połączenia, i sylaby "Ana" oznaczającego oddychanie lub przepływ. Jeden z pięciu głównych strumieni czy nurtów siły życiowej, kojarzony z ciepłem, ogniem i trawieniem. Samana przenika kończyny, szczególnie palce i koniuszki palców oraz szczyt głowy. Samana odpowiada za odżywianie ciała poprzez rozprowadzanie pokarmu jako rasa (esencje).

Sama to pojęcie w znaczeniu "jednakowy", "taki sam", "ekstatyczny", co pokazuje, że Sama-Ana to stan płynięcia przez życie w taki sam sposób, niezależnie od zmian zewnętrznych. Jest to cecha zwana na Wschodzie stanem Tathagatha, jednaki w obliczu zimna i gorąca, dobra i zła, bólu czy przyjemności. Samana jest energetyczną podstawą dla Samadhi, a co za tym idzie dla stanów Oświecenia.

Linga-purana (werset 1.8.65) podaje, że strumień Samana stabilizuje funkcje życiowe ciała. Traktaty tanstrycznej hatha jogi zwykle umiejscawiają źródło Samany w obszarze pępka, gdzie Samana się gromadzi i skąd rozchodzi się po całym ciele, wychodząc koniuszkami palców, opuszkami bądź pazurami. Traktat Mahabharata (12.177.24) przypisuje prąd Samana ośrodkowi serca, jednak ma na myśli dolne serce, pomiędzy ośrodkiem manipura oraz anahata, gdzie także jest ośrodek waju prana czyli sił witalnych organizmu.

Traktat Jogasutry (3.40) napisany przez Ryszi Patańdżali wspomina, że opanowanie czy kontrolowanie strumienia Samana daje moc panowania nad żywiołem ognia, temperaturą i procesami trawiennymi. Siddhi strumienia Samana zwane jest Jvalana Siddhi i czyni z jogina kogoś w rodzaju maga żywiołu ognia, daje niesamowitą odporność na zimno czy ciepło, pozwala rozgrzać lub ochłodzić otoczenie, zapalić ogień czy przejść przez płomienie bez szkód organicznych. Jogin także bardzo dobrze trawi i asymiluje pożywienie oraz może żyć bez jedzenia i picia znacznie dłużej niż inni.