Nakszatra

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nakszatra, w dewanagari नक्षत्र – stacja, dom, znak lub konstelacja indyjskiego zodiaku lunarnego czyli księżycowego. W terminologii astrologii indyjskiej czy wedyjskiej, nakszatra to stacja księżycowa lub dom Księżyca. Ekliptyka jest podzielona na 27 nakszatr - stacji księżycowych. Pas ekliptyki podzielony jest na 27 nakszatr mających po 13°20’. Każda nakszatra jest podzielona na padas po 3°20’.

Hindusi używają zodiaku syderycznego, opartego na związku planet z gwiazdami stałymi. "Znaki" wedyjskie nazywają się Nakszatrami, a słowo to jest wieloznaczne, a między innymi oznacza również "gwiazdę". Podobnie jak w astrologii zachodniej, każdy znak, czyli każda Nakszatra daje urodzonemu w jej władaniu człowiekowi charakterystyczne cechy osobowości, pewne zróżnicowane jakości psychologiczne, dążenia duchowe itp.

Mitologicznie 27 księżycowych nakszatr i ich nazwy odpowiadają żonom staroindyjskiego Boga Księżyca, Ćandra Dewa. Piękna legenda opowiada, jak Ćandra, Bóg Księżyca poślubił 27 uroczych córek mędrca Dakszy (Dakszana), a po pewnym czasie szczególnie mocno pokochał najładniejszą z nich Rohini (Aldebaran) i zaczął poświęcać jej więcej czasu niż pozostałym żonom. Zazdrosne siostry zwróciły się z płaczem do swojego ojca, aby ten przeklął ich męża. Ryszi rzucił na Ćandrę klątwę, zgodnie z którą miał on przez 15 dni umierać, aby w ostatnim dniu całkiem zniknąć. Ćandra zachorował i zaczął gasnąc w oczach. Zapłakana kochająca Rohini w ostatniej niemal chwili, przekonała siostry, aby poprosiły ojca o odwrócenie klątwy. Niestety było już za późno i Daksza mógł jedynie zmienić część klątwy. Ćandra przez 15 dni w miesiącu miał gasnąć, a przez kolejne 15 dni rosnąć aż do pełnego blasku, ponawiając w ciągu każdego miesiąca cykl śmierci i zmartwychwstania.


Nakszatry - 27 gwiazdowych stacji Ćandry

27 nakszatras i ich kolejne cztery pada w postaci mantrycznych dźwięków:

 1. Aświni (अश्विनि) Aśvinī -> चु Cu - चे Ce - चो Co - ला La
 2. Bharani (भरणी) Bharaṇī -> ली Li - लू Lu - ले Le - पो Lo
 3. Kryttika (क्रृत्तिका) Kṛttikā (Plejady) -> अ A - ई I - उ U - ए E
 4. Rohini (रोहिणी) Rohinṇī (Aldebaran) -> ओ O - वा Va/Ba - वी Vi/Bi - वु Vu/Bu
 5. Mrygaśira (म्रृगशीर्षा) Mrgaśīrṣa -> वे Ve/Be - वो Vo/Bo - का Kā - की Ke
 6. Ardra (आर्द्रा) Ārdrā (Betelgeuse) -> कु Ku - घ Gha - ङ Nga/Na - छ Cza
 7. Punarwasu (पुनर्वसु) Punarvasu (Kastor, Polluks) -> के Ke - को Ko - हा Hā - ही Hī
 8. Puszja (पुष्य) Puṣya -> हु Hu - हे He - हो Ho - ड Da
 9. Aślesza (आश्लेषा) Āśleṣā -> डी Dī - डू Dū - डे De - डो Do
 10. Magha (मघा) Maghā (Regulus) -> मा Ma - मी Mi - मू Mu - मे Me
 11. Purwa lub Purwa Phalguni (पूर्व फाल्गुनी) Pūrva Phalguṇī -> नो Mo - टा Ta - टी Ti - टू Tu
 12. Uttara lub Uttara Phalguni (उत्तर फाल्गुनी) Uttara Phalguṇī (Denebola) -> टे Te - टो To - पा Pa - पी Pi
 13. Hasta (हस्त) -> पू Pu - ष Sza - ण Na - ठ Tha
 14. Ćaitra (चित्रा) Citrā (Spica) -> पे Pe - पो Po - रा Ra - री Ri
 15. Swati (स्वाति) Svātī (Arktur) -> रू Ru - रे Re - रो Ro - ता Ta
 16. Waiśakha (विशाखा) Viśākhā -> ती Ti - तू Tu - ते Te - तो To
 17. Anuradha (अनुराधा) Anurādhā -> ना Na - नी Ni - नू Nu - ने Ne
 18. Dźjesztha (ज्येष्ठा) Jyeṣṭha -> नो No - या Ya - यी Yi - यू Yu
 19. Mula (मूल) Mūla -> ये Ye - यो Yo - भा Bha - भी Bhi
 20. Purwa Aszadha (पूर्वाषाढ़ा) Pūrva Aṣāḍhā -> भू Bhu - धा Dha - फा Bha/Pha - ढा Dha
 21. Uttara Aszadha (उत्तराषाढ़ा) Uttara Aṣāḍhā -> भे Bhe - भो Bho - जा Ja - जी Ji
 22. Śrawana (श्रवण) Śravaṇa -> खी Ju/Khi - खू Je/Khu - खे Jo/Khe - खो Gha/Kho
 23. Szrawisztha lub Dhanisztha (श्रविष्ठा) Dhaniṣhṭhā -> गा Ga - गी Gi - गु Gu - गे Ge
 24. Śatabhiszak (शतभिषा) lub Szatataraka, Śatabhiṣaj -> गो Go - सा Sa - सी Si - सू Su
 25. Purwa Bhadrapada lub Purwa Bhadra (पूर्वभाद्रपदा) Pūrva Bhādrapada -> से Se - सो So - दा Da - दी Di
 26. Uttara Bhadrapada lub Uttara Bhadra (उत्तरभाद्रपदा) Uttara Bhādrapada -> दू Du - थ Tha - झ Jha - ञ Da/Tra
 27. Rewati (रेवती) Revati -> दे De - दो Do - च Cha - ची Chi

Dodatkowa 28 nakszatra roku przestępnego, Abhijit (alfa, epsilon i zeta Lyrae - Vega - między Uttarasharha i Sravana), znajduje się pośrodku Uttarashada i Sravana.

Krótki opis stacji księżycowych

Tradycyjna astrologia indyjskich nakszatr księżycowych używa znaków gwiazdozbiorowych, zatem pod hasłem znak zodiaku ma na myśli realny gwiazdozbiór na niebie w odniesieniu do do położenia Księżyca czy innego z ruchomych obiektów, które są w koniunkcji do danej gwiazdy stałej lub grupki gwiazd stałych z danego gwiazdozbioru.

 1. Aświni - w dewanagari अश्विनी, trl. aśvinī – nakszatra, rezydencja księżycowa. Jej nazwa pochodzi od lekarzy bogów, którymi byli Aświni Kumarowie.
 2. Bharani - w devanagari भरणी , trl. bharanī – nakszatra, rezydencja księżycowa; w całości zawiera się w znaku Byka. Symbolicznie Bharani (kogut) bywa przedstawiana zamiennie jako: gliniane naczynie, ognisko, łono.
 3. Kryttika - w dewanagari कृत्तिका , trl. Kṛttikā , ang. Kṛttikā – nakszatra stacja księżycowa znana także jako: Kārtikā. Nazwa Kryttiki wywodzi się od Kartikei, syna Śiwa Boga, generała bogów a dosłownie oznacza miecz. Stacja obejmuje gwiazdy Plejad.
 4. Rohini - w dewanagari रोहिणी – nakszatra, rezydencja księżycowa; w astrologii dźjotisz odpowiednik dla gwiazdy Aldebaran. Rohini to córka Kryttik (bogiń Plejad) w podaniach poezji tamilskiej i niebiańska manifestacja bogini Karpiookiej, której poświęcona jest świątynia Minakszi w Maduraju. Rohini w Wedach przedstawiana jest jako łono, w którym Pradźapati złożył nasienie, aby powstał Agni. Jest ona przedstawiana jako źródło pięciu ogni ofiarnych.
 5. Mrygaśira - w dewanagari मृगशिरा, trl. mṛgaśīrā ) – nakszatra, rezydencja księżycowa. Symbolizuje narodziny buddhi, intelektu. Pierwsze dwie części (charana/pada) tej nakszatry znajdują się w znaku Wriszabha rasi (Dewanagari: वृषभ), czyli Byka, pozostała część należy do Mithuna rasi (Dewanagari: मिथुन), czyli Bliźniąt. Gwiazdy λ, φ Orionis w Orionie.
 6. Ardra - w dewanagari: आर्द्रा – nakszatra, rezydencja księżycowa, Bogini Fortuny, termin używany w astrologii dźjotisz do określenia części Zodiaku. Gwiazda Betelgeuze w Orionie.
 7. Punarwasu - w dewanagari पुनर्वसु – nakszatra, rezydencja księżycowa umiejscowiona w znaku Raka. Punar w dosłownym znaczeniu to powrót a wasu to lśniące promienie światła lub zostać. W mitologii indyjskiej Ramaćandra pojawił się, kiedy Księżyc zajmował tę nakszatrę. Gwiazdy Kastor i Polluks z gwiazdozbioru Bliźniąt.
 8. Puszja - w dewanagari पुष्य , ang. Pushya – nakszatra, rezydencja księżycowa. W nomenklaturze „zachodniej” odpowiada gwiazdom γ, δ i θ Cancri. Gwiazda an-Nathrah.
 9. Aślesza - w sanskrycie आश्लेषा , trl. āśleṣā , ang. Asalesha , obejmować ) – nakszatra, rezydencja księżycowa. Osoby urodzone pod wpływem tej nakszatry posiadają hipnotyczne oczy i przenikliwe, paraliżujące spojrzenie. Mają zdolność głębokiego wglądu w ludzką naturę; potrafią dostrzegać ukryte w niej tajemnice; obdarzeni są prawdziwą mądrością.
 10. Magha - w devanagari: मघा – nakszatra, rezydencja księżycowa; umiejscowiona częściowo w znaku Lwa i Pannie, w pobliżu gwiazdy Regulus.
 11. Purwa Phalguni - w dewanagari: पूर्व फाल्गुनी , पूर्वाफाल्गुनी – nakszatra, rezydencja księżycowa; położona w całości w znaku Panny. Gwiazdą jest Az-Zubrah.
 12. Uttara Phalguni - w dewanagari उत्तराफाल्गुनी , उत्तर फाल्गुनी – nakszatra, rezydencja księżycowa; w całości położona w znaku Panny. Gwiazdą jest Al Sarfah.
 13. Hasta - w dewanagari हस्त, trl. Hasta, ang. Hasta – w astrologii wedyjskiej – nakszatra, rezydencja księżycowa. Wśród znaczeń kojarzonych z tą konstelacją lub jej wpływem na osobę lub dzień występują: ręka, branie czegoś w posiadanie, miara długości, rękopis, wsparcie, pomoc. Surja jest archetypem tej konstelacji. Żywiołem jest powietrze. gwiazda Al-Auwa.
 14. Ćitra - w dewanagari: चैत्र – stacja księżycowa w kalendarzu lunarnym Indii. Ćitra (dewanagari: चित्रा) – nakszatra, rezydencja księżycowa umiejscowiona w gwiazdozbiorze wagi, którą w astrologii wedyjskiej rządzi Wenus. Słowo ćitra oznacza: jasny, świecący, widoczny; wyborny, piękny; otwarty, śmiały; wielokolorowy. Gwiazda Spica.
 15. Swati - w dewanagari: स्वाती; Svātī – nakszatra, rezydencja, dom księżycowy. Termin używany w astrologii dźjotisz do określenia części Zodiaku, której pierwsza część znajduje się w Wadze a druga część należy do Skorpiona. W sanskrycie swati oznacza miecz. W praktyce oznacza czas dzień ruchliwy, pełen niepokoju. Dobry na zabawy, odwiedziny oraz spotkania towarzyskie. Gwiazdą nakszatry jest Artur Wolarza.
 16. Waiśakha - w dewanagari: विशाखा, Vishākhā – nakszatra, rezydencja księżycowa. Termin używany w astrologii dźjotisz do określenia części Zodiaku, położonego w całości w znaku Skorpiona. Waj oznacza oddzielać a siakha oznacza szkołę. W inny sposób można znaczenie waiśakha można określić jako gałąź wiedzy. Archetypem jest Kumara, bóg ognia, wojny i walki. Jako dzień lub czas można Wajśakhę określić jako niespokojny, gniewny i gorący. Gwiazda Az-Zubanan.
 17. Anuradha - w dewanagari: अनुराधा, Anuradha – nakszatra Głowa Skorpiona, rezydencja księżycowa. Termin używany w astrologii dźjotisz do określenia części Zodiaku, która położona jest w dwóch znakach - Skorpiona i Strzelca. Dosłownie chwalić, wielbić, dawać, bogactwo. Czas przyjaźni, pełen kontaktów z miłymi ludźmi. Dobry na przyjemności i zabawy. Trzy gwiazdy na głowie Skorpiona.
 18. Dźjesztha - w dewanagari ज्येष्ठा, trl. Jyeśṭhā, ang. Jyeshtha – nakszatra, rezydencja księżycowa.
 19. Mula - w dewanagari: मूल – nakszatra, rezydencja księżycowa. Termin używany w astrologii dźjotisz do określenia części Zodiaku, która położona jest w dwóch znakach - Strzelcu i Koziorożcu. Mula oznacza korzeń, fundament, kraniec, praprzyczynę i pochodzenie. Wskazuje na chłodny, zasadniczy dzień. Gwiazda Vicrtau.
 20. Purwa Aszadha - w dewanagari: पूर्वाषाढा – nakszatra, rezydencja księżycowa. Termin używany w astrologii dźjotisz do określenia części Zodiaku położonej w całości w Koziorożcu. Purwa oznacza zachód, aszadha oznacza niezdobyty. W połączeniu z następną nakszatrą Uttara Aszadha reprezentują odkrywanie talentów. Czas władany tą nakszatrą przesycony jest pragnieniami dotyczącymi tymczasowej egzystencji. Tego dnia podłość człowieka może pojawić się w całej krasie. Przerażający i ciężki dzień. Gwiazda An-Naim.
 21. Uttara Aszadha - w dewanagari: उत्तराषाढा) – nakszatra, rezydencja księżycowa. Termin używany w astrologii dźjotisz do określenia części Zodiaku położonej częściowo w Koziorożcu a częściowo w Wodniku. Uttara oznacza wschód, aszadha oznacza niezdobyty. W połączeniu z nakszatrą Purwa Aszadha reprezentują odkrywanie talentów. W Purwa następuje świt psychologicznych zmian a w Uttara następuje asymilacja. Nakszatra ta wpływa tak, że stwarza stabilny i dobry dzień, który nadaje się na wzięcie inicjatywy w swe ręce, ustabilizowanie spraw. Gwiazda Al-Baldach.
 22. Śrawana - w dewanagari: श्रवण – nakszatra, rezydencja księżycowa Altaira. Termin używany w astrologii dźjotisz do określenia części Zodiaku znajdującej się w Wodniku. Śrawana oznacza słuchanie i jest to nakszatra całkowitej ciszy. Mottem tej konstelacji jest przyjmowanie i słuchanie. Czas pod wpływem tej nakszatry charakteryzuje się tym, że łatwo przyjmujemy informacje a zmysł słuchu jest bardziej wrażliwy. Gwiazda Altair Orła.
 23. Dhanisztha lub Szrawisztha - w dewanagari: श्रविष्ठा lub धनिष्ठा – nakszatra, rezydencja księżycowa. Termin używany w astrologii dźjotisz do określenia części Zodiaku. Dhani oznacza bogaty a isztha znaczy całkowicie. Nakszatra wskazuje więc pełnię bogactwa. Jako czas nakszatra ta wskazuje dzień pełen ruchu i społecznego bogactwa. Trochę niespokojny i nerwowy. Czas, który należy poświęcić podróżom, zakupom, interesom zawieraniem umów, itp. Gwiazda Sa'd-as-Suud.
 24. Śatabhiszak lub też Śatataraka - w dewanagari: शतभिषक् / शततारका – nakszatra, rezydencja księżycowa 100 uzdrowicieli. Termin używany w astrologii dźjotisz do określenia części gwiazdozbiorowego Zodiaku, która położona jest w dwóch znakach/gwiazdozbiorach - Wodniku i Rybach. Śata oznacza sto a bhiszak - demony lub uzdrowiciele. Śatabhiszak jako czas charakteryzuje się niespokojną, mentalną energią. Gwiazda Sa'd-al-Akhbiyah.
 25. Purwa Bhadrapada lub Purwa Bhadra - w dewanagari: पूर्वभाद्रपदा / पूर्वप्रोष्ठपदा, trl Pūrva Bhādrapada – nakszatra, rezydencja księżycowa. Termin używany w astrologii dźjotisz do określenia części Zodiaku, która położona jest w Rybach. Purwa Bhadrapada to konstelacja porządku. Jako czas przynosi wysiłek ponad możliwości człowieka. Gwiazda Al-Fargh-Al-Mukdim.
 26. Uttara Bhadrapada lub Uttara Bhadra - w dewanagari: उत्तरभाद्रपदा / उत्तरप्रोष्ठपदा, trl: Uttara Bhādrapadā – nakszatra, rezydencja księżycowa. Termin używany w astrologii dźjotisz do określenia części Zodiaku, która położona jest częściowo w Rybach i częściowo w Baranie. Uttara oznacza wschodni a bhadra znaczy piękny wskazując podróż do pięknego miejsca. Kamadhenu - krowa spełniająca wszystkie pragnienia jest archetypem tej nakszatry. Jako czas charakteryzuje się stabilnością. Gwiazda Al-Pargh-Al-Mukdim.
 27. Rewati - w dewanagari: रेवती, trl: Revati) – nakszatra, rezydencja księżycowa; termin używany w astrologii dźjotisz do określenia części Zodiaku, która położona jest częściowo w Baranie. Rewati znaczy obfity, bogaty. Ostatnia konstelacja na drodze Księżyca. Jako czas charakteryzuje się łagodnością, stabilnością i kreatywnością. Gwiazda Batn-Al-Hut.

Słońce w nakszatrach

W Indiach astrologów interesuje Księżyc na tle gwiazd stałych, na tle nakszatr. Słońce na tle nakszatr to dodatkowa informacja o wpływie gwiazd stałych na Słońce, podobnie jest z bardziej indywidualistycznym Ascendentem, który także w każdej nakszatrze ma swoje znaczenie poprzez wpływ gwiazd stałych.

Słońce w nakszatrach przebywa w dniach w przybliżeniu podanych w tabeli poniżej, jednak osoby urodzone w dniach na pograniczu, szczególnie w latach przestępnych, muszą dokładnie sprawdzić u astrologa wedyjskiego w jakiej dokładnie nakszatrze było położone ich Słońce.

 1. AŚWINI - 13-27 kwietnia
 2. BHARANI - 27 kwietnia - 11 maja
 3. KRITTIKA - 11-25 maja (Czas koniunkcji Słońca z Plejadami)
 4. ROHINI - 25 maja - 8 czerwca
 5. MRIGASIRA - 8-21 czerwca
 6. ARDRA - 21 czerwca - 5 lipca
 7. PUNARVASU - 5-19 lipca
 8. PUŚJA - 19 lipca - 2 sierpnia
 9. ASZLESZA - 2-16 sierpnia
 10. MAGHA - 16-30 sierpnia
 11. PURVA PHALGUNI - 30 - sierpnia - 13 września
 12. UTTARA PHALGUNI - 13-26 września
 13. HASTA - 26 września - 10 października
 14. CITRA - 10-23 października
 15. SWATI - 23 października - 6 listopada
 16. WAJSIAKHA - 6-19 listopada
 17. ANURADHA - 19 listopada - 2 grudnia
 18. DŻJESZTHA - 2-15 grudnia
 19. MULA - 15-28 grudnia
 20. PURVA ASZADHA - 28 grudnia - 11 stycznia
 21. UTTARA ASZADHA - 11-24 stycznia
 22. SRAWANA - 24 stycznia - 6 lutego
 23. DHANISZTA - 6-19 lutego
 24. ŚATABHISZAK - 19 lutego - 4 marca
 25. PURVA BHADRA - 4-17 marca
 26. UTTARA BHADRA - 17-31 marca
 27. REVATI - 31 marca - 13 kwietnia


Śiwa powstrzymuje klątwę Dakszy na Ćandrę

Daksza za namową córek rzucił klątwę na Księżyc jako swego zięcia. Śiwa jednakże uratował Księżyc, Ćandrę, ale tym czynem ściągnął na siebie gniew Mędrca Dakszy. Ćandra, bóg księżyca, poślubił dwadzieścia siedem córek Dakszy, gwiezdnych konstelacji zwanych nakszatrami. Spośród nich wyróżniał tylko jedną – czarującą Rohini, gwiazdę Aldebaran, pdo księżycowym blaskiem której poleca się zawierać kochające związki małżeńskie. Resztę żon w haremie ignorował, czym ściągnął na siebie klątwę Dakszy dokonaną na wniosek jego pozostałych córek, która brzmiała: „Oby blask twego promiennego ciała, przedmiotu twojej dumy, przygasł i zniknął!”. Gdy klątwa zaczęła działać, Ćandra słabł i bladł. Każdego dnia jego blask widocznie przygasał, a przerażony tym Ćandra udał się do bogów nieba w poszukiwaniu lekarstwa. Niestety, nie mogli mu pomóc, ale Wisznu doradził: – Idź do Śiwa Boga. On jest Somanatha, strażnikiem świętych rośliny i ich soków, Somy, którymi może cię uleczyć. I tak się stało, że Śiwa Waidjanatha, największy spośród lekarzy, przywrócił Ćandrze blask.

Po jakimś czasie choroba wywołana klątwą maga i mędrca Dakszy ponownie zaatakowała ciało Ćandry. Bóstwo księżyca znów udało się do Śiwa Boga po magiczną somę. Niedługo jednak cieszył się Ćandra odzyskanym zdrowiem. To wszystko powtarzało się regularnie: po wyleczeniu klątwa działała na nowo i na Ćandrę znowu spadała choroba. W końcu Śiwa powiedział: – Nie ma wyjścia, musisz skryć się w mych lokach. Tu znajdziesz tyle somy, ile ci trzeba. Za każdym razem, gdy choroba zacznie ci się dawać we znaki, odzyskasz siły. Błogosławieństwo, którym Śiwa obdarzył Ćandrę, było przeciwwagą klątwy rzuconej przez Dakszę. Daksza przeklął Księżyc, Ducha Księżyca, by zgasł, Śiwa zaś – umieszczając Ćandrę na głowie – pomógł mu blask odzyskać. Śiwa, wybawiciel Księżyca, stał się odtąd znany jako Ćandraśekhara. Dzięki niemu blask księżyca nasyciła soma, a sam księżyc został nazwany Somą. Daksza uznał działanie Śiwa za osobistą zniewagę, i pod żadnym pozorem nie chciał takiego oryginała za zięcia, jednak nie miał na to wpływu, gdyż Sati Dewi 28 i najmłodsza zarazem córka Dakszy już pokochała Śiwę i postanowiła go poślubić.

Daksza z powodu usilnego błagania Rohini, ostatecznie zmienił swoją klątwę w ten sposób, że Ćandra obumiera, a następnie powraca do zdrowia i pełni blasku, skąd pojawiają się nowie i pełnie Księżyca. W ten sposób także, zatuszował efekt jaki spowodował Śiwa Jogeśwara, powstrzymując totalne działanie klątwy Dakszy na Duchu Księżyca.

Historia uczy o pochodzeniu odnawiających się chorób leczonych na wszelkie sposoby, nawet boskimi eliksirami, od klątw rzuconych w przeszłości przez potężne duchowo osoby. Uczy regularnego stosowania lekarstw, jeśli tylko choroba się odnawia, nawraca. Uczy także, iż totalne schronienie u bóstwa leczącego takiego jak Śiwa Jogeśwara może powstrzymać tego rodzaju choroby, jednak trzeba być odpowiednio blisko bóstwa i dbać o powstrzymywanie nawet najmniejszych oznak odnawiania chorób pochodzących z klątw.


Linki zewnętrzne

Portal o nauce i życiu wielkich mistrzów duchowych oraz astrologii

Polski portal z naukami Królewskiej Radża Jogi

Portal z naukami ezoterycznymi i wiedzą tajemną Wschodu oraz astrologią

Tajemne nauki wtajemniczonych mistrzów z Himalajów

Portal warsztatów, kursów i obozów medytacji, jogi, tantry, uzdrawiania i rozwoju duchowego