Punkt Wagi

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Punkt Wagi – jeden z dwóch punktów przecięcia się ekliptyki z równikiem niebieskim, przeciwległy do Punktu Barana. Moment przejścia Słońca przez punkt Wagi wyznacza początek astronomicznej jesieni na półkuli północnej, stąd punkt ten nazywany jest także punktem równonocy jesiennej.

Wskutek precesji osi Ziemi punkt Wagi przesuwa się po ekliptyce dokonując pełnego obiegu w ciągu około 25 000 lat (tzw. Rok platoński). Przed ponad 2 tysiącami lat punkt ten znajdował się w zachodniej części konstelacji, natomiast wskutek precesji punkt równonocy jesiennej przemieszcza się z każdym rokiem o ponad 50″ na zachód i obecnie znajduje się w zachodniej części konstelacji Panny. Przez gwiazdozbiór Wagi przebiega w naszych czasach 23,2° ekliptyki - 3/4 znaku Skorpiona i mały fragment znaku Strzelca, kończącego się w gwiazdozbiorze Strzelca. Słońce wędruje na tle gwiazdozbioru Wagi pomiędzy 31 października a 23 listopada. Gdy Słońce znajduje się w punkcie Wagi, lokalny czas słoneczny jest równy lokalnemu czasowi gwiazdowemu.

Waga jest jedynym znakiem Zodiaku, który przedstawia nie żywą istotę, ale przedmiot w astrologicznym Zodiaku. W astrologi Waga jest siódmym znakiem zodiaku, rządzącym okresem od około 22 września do około 23 października. Siódmy Dom nazywany jest Domem Wagowym, od Wagi, która jest siódmym w porządku od Barana znakiem Zodiaku. W mitach rzymskich postać kobieca Astrea, rzymska bogini sprawiedliwości, trzyma szalę wagi lub samą wagę, przywraca równowagę w przyrodzie i wśród ludzi.