Nawaratri

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dziewięć postaci Bogini Durgi

Nawaratri, Navaratri (dewanagari नवरात्रि, trl. nawarātri) - oznacza dziewięć nocy, święto dziewięciu nocy, również Durgapudźa. Jest to wedyjskie święto ku czci Bogini Durgi, obchodzone pod koniec pory deszczowej.

Navarātri - dosłownie święto dziewięciu wieczorów i nocy to tantryczne święto ku czci Bogini Durga Kali Amba oraz Mahakali, obchodzone pod koniec pory deszczowej czyli zazwyczaj we wrześniu lub w październiku. Święto upamiętnia dziewięć dni, podczas których Bogini Parwati, żona Śiwa Boga, pokonała złe demony i ciemne moce. Każdego wieczoru, aż do późna w nocy czczona jest jedna z dziewięciu form Bogini Durga, Kali, Amba, Magicznej, Niebiańskiej Wojownicy. Jest to największe i najpotężniejsze tantryczne święto szamańskie w Eurazji.

Mateczka Mahisasura-mardini (Durga), pogromczyni demona Mahiszy, wielbiona jest przez cały okres Nawaratri oraz dnia dziesiątego!

Daśara, Dasami, Daśahara, Widźaja Dasama to Dziesiąty dzień, Dzień Zwycięstwa, Dussera - obchodzony jako osobne święto i intensywne śpiewanie bhadźanów: Jaya Guruh! (Dźaja Guruh).


Obchody Nawaratri

Nawaratri rozpoczyna się w jesiennym miesiącu Aświni, w pierwszym dniu jasnej połowy księzyca, czyli w pierwszym dniu po nowiu. Nawaratri kojarzy się najbardziej z boską energią Kundalini Śakti, recytacją Gayatri Mantry, obroną psychiczną, Sztukami Walki (Kalaripayat), oraz praktykami magicznymi tantrycznych Śaktów.

Nawaratri czyli "dziewięć nocy" duchowych tańców ludowych czczących Ambę Matę, Boginię Matkę, Swiętą Mateczkę jest obchodzone przez Gudźarati w Indiach i za granicą. Nawaratri jest ważne w Bengalu, gdzie w ramach kultu Bogini tworzy sie wyszukane obrazy Durgi. Święta Nawaratri Dziewięć Nocy w kulturze Indii obchodzone są właśnie dla uczczenia boskości Matki. Każdy kraj, każda rasa, każda religia obchodzi w jakiś sposób dzień matki. Starożytni Hindusi, którzy stanęli twarzą w twarz z Matką, uznali, że jeden dzień nie wystarczy na tak wzniosły cel. Dlatego wydzielili w kalendarzu dziewięć pełnych dni, w których możemy czcić i wielbić Matkę. Jako część obchodów święta Nawaratri, ludzie czczą różne postacie kobiecej boskości, chociaż najstarszą postacią Bogini jest wedyjska Aditi (Mena).

Święto Nawaratri sybmbolizuje dziewięć postaci energii. Tym, co powinniśmy pielęgnować w czasie Nawaratri, jest poczucie jedności. Mimo, że jest dziewięć postaci energii, ich istota jest jednym i tym samym, a ich istotą jest Atman. Prawdziwym celem Nawarati jest to, by odrzucić świadomość ciała (dehabhimana) i obudzić w sobie świadomość atmana (atmbhimana). Atman pochodzi od słow Ati - nieskończony oraz Manas - umysł.

Dziewięć nocy Navaratri reprezentuje dziewięć świętych planet jakie znane są z astrologii, włącznie z Rahu i Ketu. Każda planeta ma wewnętrzne znaczenie, tak Surya (Ravi, Słońce), jak Ćandra (Soma, Księżyc), oraz Budha (Merkury), Śukra (Wenus), Mangala (Mars), Guru (Bryhaspati, Jowisz), i Śani (Saturn).


Święto Nawaratri służy, by można było na dziewięć sposobów wyrazić swą miłość do Boga w aspekcie Boskiej Matki, Śri Aditi, Menaki. Te sposoby to:

 • śrawanam - słuchanie o Bogu,
 • kirtanam - śpiewanie o Bogu,
 • smaranam - kontemplacja Boga,
 • padasewanam - służenie lotosowym stopom Boga,
 • wandanam - oddawanie boskiej czci,
 • arćanam - uwielbienie,
 • dasyam - służenie Bogu,
 • sneham - przyjaźń z Bogiem,
 • atmaniwedanam - poddanie się prawdziwej jaźn, duszy.


Sadhakowie Bogini Durga czy Kali często praktykują posty w czasie święta Nawaratri, a to dla głębszego oczyszczenia. Z bardziej zwyczajnych tradycji, składa się pełen czci hołd własnej Matce, oczyszcza się związek z własną Matką. Jest to bowiem także taki indyjski Dzień Matki, tyle, że dłuższy niż Zachodni. Doskonały czas na procesy wybaczania swych skomplikowanych relacjiz Matką, a także oczyszczanie więzi z Matką Ziemią, czyli przyrodą i planetą.

Podział Święta Nawaratri

Navaratri dzieli się na trzy okresy po trzy dni dla rozwijania trzech aspektów Wielkiej Bogini: MahaKali (Durga), Mahalakshmi (Bharati, Mahi) i Mahasarasvati (Ila).

 • Bogni Śri Durga (Kali) wzywana jest przez pierwsze trzy noce i dnie, ażeby unicestwiła wszelkie zło, nieczystości, wrogów i demony.
 • W kolejnych trzech dniach wzywa się Boginię Śri Lakszmi (Bharati) dawczynię dobrobytu, bogactwa i powodzenia dla spowodowania dobrego losu.
 • Ostatnie trzy noco-dnie to inwokowanie Bogni Mądrości i Oświecenia, Śri Saraswati Dewi (Iladevi, Matka Ziemia).


Nawaratri jako dziewięć mocy lotosu Hridaya

Hridaja to lotos grasiczny, górne serce o dziewięciu płatkach, serce anielskie, które jest siedzibą atmana (atmy). Dziewięć form Śakti Devi wielbionych jest podczas Navaratri jako dziewięć mocy lotosu Hridaya. Szczegółowy wybór czczonych form zależy od lokalnych tradycji i regionu.

 • Durga, niezwyciężona i niedostępna Bogini
 • Bhadrakali
 • Amba lub Jagadamba, Matka Wszechświata
 • Annapurna, ta, która wyposaża ziarno (an) w obfitość (purna)
 • Sarvamangala, ta, która daje dobrobyt (mangal) wszystkim (sarva)
 • Bhairavi, groźna Bogini
 • Chandika lub Chandi
 • Lalita, Bogini miłości i szczęścia
 • Bhavani
 • Mookambika, Mukambika.


Bogini Gayatri Mata

Na wszchodzie wszyscy praktykują Mantarm Gayatri w głębszej, rozbudowanej w duże święto fromie, które nazywa się Nawaratri. Bogini GayatriMata reprezentuje najbardziej sekretną Gayatri Mantrę, hymn z Rygwedy. Czczenie Gayatri Mata (Boskiej Matki), poprzez recytwowanie tej mantry, przynosi szczęście na płaszczyźnie fizycznej, mentalnej i intelektualnej. Praktyka Pieśni Światła "Gayatri" jest niesamowita i bardzo wznosząca duchowo. W świetle tej mantry rozpuszczają się wszystkie ciemne chmury umysłu. Mantram Gayatri jest siłą, która rozbudza Kundalini, boską moc Żeńskiej Żasady Boga. Gayatri to prawdziwa Kundalini Śakti.


Linki zewnętrzne