Mangala

Z Himalaya-Wiki

Mangala w dewanagari मंगल , trl. mańgala ) - dosł. powodzenie, zwycięstwo; w astrologii wedyjskiej to nazwa czwartej od Słońca planety Mars, a także bóstwa czy archanioła Marsa. Dniem Marsa w astrologii wedyjskiej jest wtorek, od wschodu Słońca, włącznie z następującą po nim nocą, aż do kolejnego wschodu Słońca w środę rano. Inne hinduskie nazwy tej planety to:

 • Angaraka - czerwieniejący, określa czerwony kolor tej planety.
 • Bha (भ) - jaśniejący, świecący, promienny.
 • Bhauma - inaczej świetlistość usuwająca trucizny.
 • Bhumiputra czyli syn Bhumi, Ziemi.
 • Dharāputra (धरापुत्र) - syn Dharā.
 • Kuja (कुज), czytany Kudźa - dosłownie zrodzony z Ziemi.
 • Lohitānga (लोहिताङ्ग) - o czerwonym ciele (Loha oznacza także żelazo, zatem może być taże, że o żelaznym ciele).
 • Raktavarna (रक्तवर्ण) - którego kolor jest jak krew.

Mangala - inaczej Lohita, jako bóstwo, jest bogiem powodzenia, sukcesu i zwycięstwa, ale także z konieczności bogiem sporu, zniszczenia i wojny. To sucha, ognista planeta, męska i często w różnych aspektach niekorzystna czy wręcz maleficzna w swej astrologicznej naturze.

Mantram niwelujący niekorzystne aspekty Marsa:

 • Om Maṅgalāya Namah (108x)
 • Om Maṅgaladewāya Namah (108x)

Recytować najlepiej w czasie panowania tak zwanych godzin Marsa, a podstawową horą jest 1/12 długości dnia we wtorki od wschodu słońca, czyli średnio godzina praktyki rozpoczęta o wschodzie słońca. Taka praktyka raz w tygodniu potrafi sprowadzić powodzenie, dobrobyt i zwycięstwo. Bóstwo Marsa to w tradycji wedyjskiej syn bogini Ziemi Bhumi oraz bóstwa Wisznu w postaci Odyńca, Dzika czyli Waraha Dewa.

Właściwości planety Mars w astrologii

 • agresja i złość, gniewliwość, złośliwość
 • odwaga i brawura
 • energia i witalność
 • przywództwo i ambicja
 • seksualność i pasja

Żywiołem planety Mars jest Ogień, Agni. Mars włada znakami Barana i Skorpiona. Mars to archetyp wojownika w człowieku, zwycięzca i zdobywca, bojownik i agresor.

Mars przebywa w każdym znaku zodiaku średnio około dwa miesiące, najkrócej 45 dni. Pełny obieg Marsa wokół Słońca to około 687 dni czyli 1,88 roku ziemskiego. Mars ma dwa księżyce, Fobosa i Deimosa, które są małe i mają nieregularny kształt. Prawdopodobnie powstały z materii wyrzuconej z Marsa w wyniku wielkich uderzeń w początkach istnienia planety lub zostały przypadkowo przechwycone. Mars może być łatwo dostrzeżony z Ziemi gołym okiem, a w wielkiej opozycji względem Słońca, jego jasność osiąga −2,91 magnitudo; jasnością przewyższają go wówczas tylko Jowisz, Wenus, Księżyc oraz Słońce.

Mars ma promień równy około połowy promienia Ziemi, około 15% objętości Ziemi, a przy tym 11% jej masy, co oznacza, że jego gęstość jest nieco mniejsza niż Ziemi. Jego powierzchnia jest tylko nieznacznie mniejsza niż całkowita powierzchnia ziemskich lądów[1]. Chociaż Mars jest większy i masywniejszy niż Merkury, ma mniejszą gęstość. W efekcie na powierzchni obu planet występuje niemal identyczne natężenie pola grawitacyjnego. Rozmiary Marsa są pośrednie pomiędzy Ziemią a Księżycem. Rdzawoczerwony kolor powierzchni bierze się od hematytu, głównego składnika rdzy.

Średnia odległość Marsa od Słońca to około 230 mln km (1,52 au), a czas obiegu wokół Słońca (rok marsjański) jest równy 687 dni ziemskich, co odpowiada 1,8809 roku ziemskiego (1 rok, 320 dni i 18,2 godziny). Doba słoneczna na Marsie jest niewiele dłuższa niż ziemska i ma 24 godziny, 39 minut i 35,244 sekundy[1].

Nachylenie osi obrotu Marsa (odchylenie od prostej prostopadłej do płaszczyzny orbity) to 25,19°, jest ono podobne do nachylenia osi obrotu Ziemi. W rezultacie pory roku na Marsie są podobne do ziemskich, choć prawie dwa razy dłuższe z uwagi na dłuższy rok marsjański. W obecnej orientacji biegun północny Marsa wskazuje kierunek zbliżony do położenia gwiazdy Deneb.