Ida

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ida Nadi - kanał lewy, księżycowy - odpowiada za emocje i siłę pragnienia. Wśród głównych przyczyn jego blokowania wyróżnić można złe dzieciństwo, skrajną emocjonalność, niezaspokojone pragnienia, życie przeszłością, letargiczność, nawyki, strach, poczucie winy, narkomanię, lekomanię, pornografię i czarną magię. Lewy kanał związany jest z naszą przeszłością i uczuciami. Na poziomie fizycznym związany jest z lewym sympatycznym systemem nerwowym. Jego zakończeniem jest superego - skarbnica naszych wspomnień, nałogów i umowności - podświadomość.

Ida – aktywujemy są wdychaniem powietrza lewą dziurką nosa – reprezentuje energię żeńską, księżycową, chłodzącą. Ida jest pobudzana przez lewe nozdrze. Energia ta nazywana jest żeńską lub księżycową. Oddychanie poprzez lewe nozdrze budzi bierny, nastawiony na odbiór, chłodny nastrój oraz łagodną, sympatyczną energię. Jest to energia ziemi (stąd tamasowa i związna z kaphą), która włada dolną połową ciała, plecami i lewą stroną. Jeśli oddech jest bardziej lewą dziurką, prawa półkula mózgu i jej funkcje wzrastają (czyniąc człowieka racjonalnym, niezależnym i emocjonalnym).

Kanał Ida rozpoczyna się poniżej siedziby Kundalini Śakti w ośrodku Muladhara i kończy w prawej półkuli mózgu. Lewy kanał, Ida Nadi, to odpowiednik naszego lewego współczulnego układu nerwowego. Jego cechą jest kobiecość i delikatność, nasz aspekt księżycowy oraz przeszłość. Odpowiada za emocje człowieka. Na poziomie fizycznym lewy kanał kontroluje lewą stronę ciała oraz prawą półkulę mózgu, zaś na poziomie duchowym wyraża nasze czyste pragnienie dojścia do prawdy. Ludzie lewostronni, czyli nadużywający tej strony, są bardzo emocjonalni i zwykle silnie tkwią emocjonalnie w przeszłości. Często mają poczucie winy i łatwo ich zdominować. Tacy ludzie, będąc w towarzystwie, usuwają się w cień, a w skrajnym przypadku stają się letargiczni lub popadają w depresję. Produktem pracy lewego kanału jest balonik po prawej stronie głowy zwany super-ego. To w nim odkłada się nasz ból, emocje, uwarunkowania. Lewy kanał jest także połączony z aspektem księżycowym (Księżyc, ciemna strona) naszego "Ja".