Hyleg

Z Himalaya-Wiki

Hyleg - to stygmat wiodący od pradawien określano mianem „hylegium”. Hyleg to najważniejsze światło, serce horoskopu, dawca życia. Zwykle hylegiem jest Słońce, które powinno znajdować się w 1, 7, 9, 10 lub 11 domu. Jeśli Słońce jest w domach 2-6 (nocne urodzenia) lub 8 i 12 domu, hylegiem jest Księżyc, jeśli tylko znajduje się w domu 1, 7, 9, 10 lub 11. W pozostałych przypadkach hylegiem jest Ascendent. Astronumerologia przypisuje wibrację (1) Słońcu, wibrację (2) dla Księżyca, a wibrację (10) do Ascendentu traktowanego jako niewidzialna planeta, węzeł, stygmat czy midpunkt horoskopu. Czasem hylegiem może być obiekt związany z Punktem czy Węzłem Fortuny/Szczęścia lub przedurodzeniowe położenie Księżyca w czasie Pełni lub Nowiu, jeśli pełnia lub nów zdarzyły się krótko przed narodzinami.

Hyleg to słowo persko-arabskie z pochodzenia, a wywodzi się od środkowoperskiego słowa „hîlâk” oznaczającego „narodziny”. Obiekt niebieski, najczęściej Światło w horoskopie o największej sile, mocy i godności.

Władca znaku hylega (hylegium) nosi nazwę alkachodu, alkakhod, alkokoden. Alkachod według starożytnych ma wpływ na długość życia, planeta pozwalająca określić potencjalną długość życia. Największym zagrożeniem dla życia i zdrowia jest planeta tworząca najsilniejszy nieharmonijny aspekt do hylega – nosi nazwę anarety. Przeciwieństwem jest apheta, planeta tworząca z hylegiem najsilniejszy harmonijny aspekt. Apheta chroni nasze zdrowie i życie.