Gulika

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gulika Kala to jedna z wyróżniających się godzin dnia, czas saturniczny, godzina, okres czasu, która ma wpływ na losy człowieka. W przeciwieństwie do Rahu Kala i Yamaganda Kala, które w istotny sposób mają miejsce w ciągu dnia, Gulika Kala budzi się dwa razy dziennie, dwa razy na dobę. Innymi słowy, Gulika Kala powtarza się dwa razy dobowo, w dzień i w nocy. Stąd powszechne przekonanie, że co się stanie na Gulice Kala, to się powtórzy. Starożytni widzący również popierali to przekonanie, mówiąc, że podczas Gulika Kala nie należy wykonywać żadnej niepomyślnej pracy, żadnych meleficznych działań ani czegoś, co nie chcemy aby się powtórzyło w naszym życiu.

Gulika, podobnie jak Rahu i Ketu, jest planetą cienia, astralnym punktem na niebie, punktem saturnicznym. Co więcej, astrologia wedyjska mówi, że Gulika jest astralnym satelitą planety Saturn, Śani Dewa. Podobnie jak Rahu i Ketu, Gulika może wpływać na losy danej osoby w zależności od jej pozycji w horoskopie urodzeniowym. Efekty zależą również od położenia Guliki względem innych znanych planet - nawagraha. Ponieważ Gulika nie ma określonego miejsca w pozycji planetarnej i jest względna, w astrologii wedyjskiej nie przypisano jej dnia tygodnia. Ażeby jednak zrekompensować to samo i pomóc złagodzić skutki Guliki, 90 minut lub 1,5 godziny dziennie jest zarezerwowane jako czas na Gulika Kala. Tym, co odróżnia Gulika Kala od Rahu i Yamaganda Kala, jest to, że Gulika Kala budzi się dwa razy dziennie – raz w ciągu dnia i raz w nocy.

Początki Guliki sięgają Treta-Jugi lub okresu Rama Dewa, Ramaćandra. Rawana, cesarz Lanki, jak na demona przystało, siał postrach we wszystkich światach. Jego wpływ był tak duży, że schwytał aszta-dikpalakas i Nawagraha i rozkazał im poruszać się, jak mu się podoba. Jako syn wielkiego uczonego mędrca Wiśrawy był także wielkim braminem, który posiadał ogromną wiedzę z zakresu astrologii i całą światową wiedzę znaną braminom. Kiedy Rawana spodziewał się swojego pierworodnego z Mandodarim, rozkazał wszystkim nawagrahom zgromadzić się w 11-tym domu horoskopu urodzeniowego jego pierworodnego syna. Planety były tak przerażone, że wszystkie planety przesunęły się do 11 Domu, gdy zbliżała się godzina narodzin syna. Rawana był zachwycony rozwojem sytuacji i skupił się na swojej żonie, która była w trakcie porodu.

Wyczuwając okazję, Śani Dewa, Saturn, niezadowolony z autorytetu demona Rawany, przeniósł się do 12-tego domu tuż przed narodzinami Meghanady. Rawana, pogrążony w ekstazie posiadania spadkobiercy, zauważył tę zmianę o chwilę za późno. Jego gniew był tak ogromny, gdy odkrył zdradę Śani Dewa wobec niego, że odciął jego stopy. Stopy, które odpadły od Lorda Śani, wyłoniły się jako jeden z jego synów lub Upagraha – Gulika. Ponieważ jest spokrewniony z Śani, Gulika również rzuca na osobę złowrogie efekty w oparciu o karman z poprzednich wcieleń. Czasami Gulika jest uważany za bardziej złowrogiego niż Rahu, gdy jest w koniunkcji z kilkoma planetami.

Według astrologii wedyjskiej Gulika Kaala to szczególny czas, który trwa codziennie średnio 90 minut lub 1,5 godziny (1/8 długości dnia lub nocy). Podobnie jak Rahu Kaala i Yamaganda, Gulika Kaala również oblicza się na podstawie czasu wschodu i zachodu Słońca. Nasi przodkowie zauważyli, że wszelkie czynności maleficzne wykonywane w czasie trwania Guliki będą często powtarzane, będą się powtarzać, powielać, jak w filmie "Dzień świstaka". Tak więc ten czas jest również nazywany „czasem rozkwitu”. Wskazane jest przeprowadzenie w tym czasie wszelkich dobrych zajęć. To najlepszy czas na kupowanie złota, nieruchomości i innych rzeczy, ponieważ sytuacja będzie się powtarzać. W tym czasie nie należy wykonywać żadnych złych czynności ani żadnych rytuałów śmierci, nie odprawiać pogrzebów, ponieważ będzie się to powtarzać. W okresie Guliki należy unikać niektórych czynności, takich jak rozpoczynanie leczenia, zaciąganie pożyczek, śluby, ceremonie śmierci czyli pogrzeby itp. Nasi przodkowie, wieszczowie wedyjscy, zauważyli, że Kuligan (syn Lorda Śani lub Saturna) rządzi określonym czasem na co dzień. Ten czas panowania Guliki nazywany jest „Gulika” Kaal lub czasem, okresem Guliki.

Jak obliczyć czas występowania Gulika Kalam

Aby obliczyć Gulika Kalam, podziel godziny w ciągu dnia (czas od wschodu do zachodu słońca) na osiem równych części o długości 1,5 godziny (tyle wyjdzie w czasie równonocy wiosennej i jesiennej, kiedy dzień i noc trwają po 12 godzin). W związku z tym pierwszy muhurat lub odcinek rozpoczyna się wtedy o 6 rano, przy założeniu, że wschód Słońca jest w tym samym czasie, a ostatni muhurat trwa od 16:30 do 18:00, biorąc pod uwagę, że Słońce zachodzi o 18:00. Oczywiście, zwykle sprawdzamy czas wschodu i zachodu Słońca, dzielimy czas trwania dnia na osiem równych odcinków i czas trwania nocy na osiem równych odcinków (mają inne długości).

Ósma część jest bez Władcy, i dlatego jest to przypisane jako Rahu Kala.

Pozostałe siedem części rozdziela się między siedmiu Graha, między siedem planet chaldejskich, a planeta Władca Dnia rozpoczyna pierwszy muhurat. Następna muhurta jest przypisana do planety, która następuje po graha na dany dzień. Kluczem do obliczenia Gulika Kalam jest pamiętanie, że Saturn jest władcą okresu czasu przydzielonego dla Gulika Kalam. Tak więc porcje, którymi rządzi planeta Śani, to część czasowa Guliki lub Gulika Kalam w ciągu dnia.

Ponieważ Gulika Kalama powtarza się w nocy, aby poznać Gulika Kalam w nocy, podziel czas trwania nocy na osiem równych części. Rozpoczynając od Władcy piątego dnia (po) tygodniu, rozdaj czasy trwania na każdą planetę. Podobnie jak zadanie dnia, porcja Shani w nocy jest Gulika kalam w nocy.

Zobacz tabelki z planetami Władcami Muhurat, patrz Sa (Saturn) w: Upagraha

Gulika to Upagraha Saturna i dlatego nawet Gulika jest z natury złośliwa, podobnie jak Saturn. Ramy czasowe, którymi rządzi Saturn, znane są jako Gulika Kaala. Tak więc Gulika Kaala będzie miała ogromny wpływ Saturna. Dlatego rozważamy tutaj złoczyńcę z natury. Gulika Bela jest również znana jako Kulika Bela, więc nie daj się zmylić nazwie. Istnieje wiele sposobów obliczania Gulika Bela, łatwiejszych i trudniejszych, mniej lub bardziej dokładnych. Ponieważ w astrologii wedyjskiej mamy wiele jednostek, takich jak Hora, Muhurta, Prahara i Ghati. Muhurat Ćintamani podąża drogami Muhurty, więc obliczymy to przez Muhurtę.

Prostą techniką jest odliczanie bieżących dni do soboty. Następnie podwoić liczbę, która wskazuje liczbę Muhurty Startowej Guliki Bela w ciągu dnia. Na przykład w niedzielę. Liczymy od niedzieli do soboty, potem znajdujemy 7, a po podwojeniu mamy 14. Czyli 14 muhurta to będzie Gulika Bela. Znaczy uważamy Gulika Bela od początku 14-tej Muhurty dnia, a muhurta to 48 minut, liczone od wschodu Słońca wedle zegara wedyjskiego mającego 30 muhurt na dobę (są to tzw. godziny wedyjskie).

Gulika Kaala w czasie dnia, więc za dnia Gulika Bela będzie:

 • Niedziela – 14 Muhurta
 • Poniedziałek – 12 Muhurta
 • Wtorek – 10 Muhurta
 • Środa – 8 Muhurta
 • Czwartek – 6 Muhurta
 • Piątek – 4 Muhurta
 • Sobota – 2 Muhurta.

Gulika Kaala w czasie w nocy

Ale w nocy zmniejszamy odejmując liczbę 1 od liczby powyższych Muhurty dla dnia. Tak więc Ratri Muhurty dla Guliki Bela to:

 • Niedziela – 13 Muhurta
 • Poniedziałek – 11 Muhurta
 • Wtorek – 9 Muhurta
 • Środa – 7 Muhurta
 • Czwartek – 5 Muhurta
 • Piątek – 3 Muhurta
 • Sobota – 1 Muhurta i 15

Kultura wedyjska liczy dzień i dobę od wschodu Słońca, a noc z danego dnia tygodnia należy do minionego dnia, aż do kolejnego wschodu Słońca. W godzinach po północy do wschodu Słońca, liczymy jeszcze jako dzień tygodnia minionego dnia.

Implikacje czasu Gulika Kalam

Gulika jest imitacją lub cieniem planety zgodnie z powszechnym przekonaniem w południowych Indiach, zwłaszcza w Kerali. Gulika jest również znana jako Mandi lub Manda w niektórych kulturach, co oznacza spowolnienie, opóźnienie. Niszczące działanie Gulikakalam może czasami spowolnić pracę, stąd nazwa mandi.

Gulika Kalam wznosząca się dwa razy w ciągu dnia oznacza nawrót. Dlatego mówi się, że karman lub czyn (mowa, myśl) dokonany podczas Gulika Kalam powtarza się, powraca jak bumerang. Oto kilka wskazówek, których można przestrzegać, aby czerpać maksymalne korzyści z Gulika Kalam.

 • Unikaj podróżowania w tym czasie, kiedy nieuniknione jest rozpoczęcie podróży przed rozpoczęciem Gulika Kalam.
 • Ponieważ szanse na powtórzenie się karmana są duże, zadbaj o to, aby podczas Gulika Kala spełniane były dobre uczynki (dobre czyny, dobre słowa, dobre myśli).
 • Ludzie kupują złoto lub przeprowadzają pomyślne ceremonie, takie jak ocieplenie domu, mając nadzieję, że proces się powtórzy.
 • Nie odprawiaj ostatniego obrządku osoby, nie rób pogrzebu osoby, w czasie Gulika Kalam (pogrzeb się powtórzy z kimś).
 • Ponieważ małżeństwa mają trwać całe życie, unikaj zawierania małżeństw podczas Gulika Kala (aby ślubu w życiu znów nie powtarzać z kimś).

W przypadku, gdy podczas okresu Gulika Kalam popełnisz niepomyślne wydarzenie, nie zdając sobie z tego sprawy, Paraśara w swojej Hora Śastra wymienił środki zaradcze, które można zastosować, aby złagodzić złe skutki występujące z tego powodu.

 • Czcij Śri Śiwę wieczorem.
 • Czcij Śri Wisznu i Słońce rano.
 • Zapal Ghee diya lub Lampę (Świecę woskową) przed Śri Śiwą w świątyniach.
 • Zrobienie Rudra Abhiszeka zmniejszy niszczycielską siłę Guliki.
 • Przekazywanie żywności związanej z Saturnem w sobotę.
 • Można zrobić Hanuman Ćalisa podczas Gulika B ela, przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pilnej pracy.
 • Jeśli skutek jest lub może być poważny, wykonaj Gulika Śanti Pudżę.

Istnieją różne sposoby zaplanowania swojej drogi do sukcesu, a jedną z nich jest uniknięcie niepomyślnego czasu na rozpoczęcie działalności. Poznaj czasy Gulika Kalam, Yamaganda Kalam i Rahu Kalam przed rozpoczęciem pracy i stwarzaj historię sukcesu oraz pomyślności, inwestując ciężką pracę w sprzyjającym czasie.