Darśan

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Darśan lub darśana - w sanskrycie darśana, w hindi दर्शन darśan - dosłownie z sanskrytu: wejrzenie, wizja lub oglądanie i kontemplacja boskości Guru lub Boga. Spotkanie z Guru czyli z mistrzem przewodnikiem duchowym. Słowo pochodzi od rdzenia drś - widzieć. Darśana to widzenie, wizja intuicyjna, pogląd, a także jeden z systemów widzenia rzeczy i świata czyli jedna z sześciu szkół filozofii indyjskich, w tym sankhja i joga.

W Indiach, po udaniu się do świątyni (mandir) by zobaczyć bóstwo (dewa)reprezentujące boga w jakiejkolwiek formie, mówi się, że otrzymało się darśan tegoż boga. Darśan może również odnosić się do wizji bóstwa, której doświadcza osoba, jak również do faktycznego indywidualnego widzenia z przewodnikiem duchowym (guru, aćarja, itd.). Darśan czy pisany z angielska Darshan jest więc, ogólnie rzecz ujmując, uzyskaniem błogosławieństwa od bóstwa, w tym od Guru przez oglądanie go, bądź to w wizji, bądź fizycznie poprzez duchowo naładowany symbol bóstwa lub odpowiednio uświęconą i połączoną z bóstwem osobę, taką jak żyjący Guru.

Darśan to jedna z podstawowych praktyk jogicznych kontemplacji osób inicjowanych w Jogę. W tradycyjnej jodze darśana jako kontemplowanie Guru poprzez wpatrywanie się w żywego mistrza nauczyciela jogi uważane jest za pozytywny znak czy dobry omen (ćihna) w rozwoju medytacji, także jako znak prawidłowego rozwoju ucznia na ścieżce jogów. Każde spotkanie z guru lub świętym (muni, mauni), może być uznane za darśanę, jeśli spełnia warunek kontemplowania tej osoby, jej postaci (murti) lub świętej ducha (atman).

Stany wizyjne typu darśanowego jak pojawienie się wizji guru w medytacji, rozważane są tak jak omeny i znaki w czasie snu, a guru w sennikach interpretuje się podobnie jak osobę duchowną, kapłana, mistrza, anioła czy bóstwo.