Ćakry transpersonalne

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ćakry transpersonalne – kilka ćakr, a różni autorzy wymieniają zwykle trzy, pięć lub sześć takich ćakr, które - jak opisuje wielu joginów i osób medytujących - znajdują się kolejno ponad czakrą szczytu głowy - guru ćakrą, która znajduje się na czubku głowy, aż do wysokości około pół metra ponad głową (wysokość wyciągniętych rąk), gdzie leży sahasrara.

Ćakry transpersonalne opisywane są w tradycyjnej jodze, w tym w laja jodze i w kundalini jodze, w hinduizmie, w buddyzmie wadżrajany, w taoizmie oraz w taoistycznym qigongu (a także w inspirowanym wschodem New Age). W jodze i tantrze oraz w hinduizmie ćakry mają one nazwy w sanskrycie, w buddyzmie wadżrajany - nazwy w sanskrycie i tybetańskie, w taoizmie i qigongu - chińskie. W ezoterycznych tekstach buddyzmu wadżrajany wymienia się pięć takich ćakr.


Ćakry systemu korony ponad głową

Starożytna Laja Joga oraz Kundalini Joga wymieniają jako pierwszą zwykle ćakrę szczytu głowy, dwunastopłatkową Gurusthana ćakrę znaną także jako Somamandala, Gurupadma, Gurupura czy Urdhwamukha ćakra, nazywaną także górnym sercem. Około wysokości jednej dłoni ponad szczytem głowy wspominana jest ćakra o 960 płatkach, zwana często Mahapadmą (Wielki Lotos) lub niższą koroną, a na wysokości rąk wyciągniętych wysoko ponad głową, na pełną długość, leży piękna i potężna Sahasrara ćakra - tysiącpłatkowa, dwadzieścia wieńców po 50 płatków, środkowa korona.

Tuż pod lotosem sahasrara o tysiącu płatków jest jego mały lotos bindu, który ma zaledwie osiem płatków, jest to górna Ashtapadma, ośmiopłatkowy lotos będący korzeniem dla sahasrary. Ashtapadma (asztapadma) najczęściej występuje w literaturze jako bindu, nasienie czy kropla, a także jako koło dharmy o ośmiu szprychach dla lotosu tysiąca płatków, dla sahasrary. Wedle nauk o nadi - meridianach, kanałach energii, jest to także węzeł ośmiu cudownych meridianów znanych z taoistycznej medycyny zbiorników i kanałów energii. W owej Suryakanda ćakrze o ośmiu płatkach pod lotosem korony znajduje się także obraz energetycznego słońca - stąd jedna z nazw tej małej ćakry.

Ponad lotosem sahasrara, niejako na zwieńczenie całego systemu ponad głową, znajduje się Akaśakanda ćakra o szesnastu płatkach czyli górna siedziba Akaśa - elementu eterycznego łącząca ludzką indywidualna istotę z ogromną przestrzenią wszechświata.

Wspomina się o wyższej koronie, lotosie ponad bindu o szesnastopłatkowej Akaśakandy, mającej 1100 płatków, w 22 zwojach po 50 płatków. Tak mamy całą troistą koronę wielkich lotosów, ale to jeszcze nie wszystko, o ile człowiek wstąpi na wyższe ścieżki ponadludzkiej duchowej ewolucji.