Ziemskie gałęzie

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ziemskie gałęzie – chiński system używany do pomiaru czasu. Powstał w oparciu o astronomiczne obserwacje ruchu Jowisza. Ponieważ cykl obiegu tej planety wokół Słońca wynosi w przybliżeniu 12 lat (dokładnie 11,86 roku), Chińczycy podzielili ekliptykę na 12 odcinków, a samego Jowisza nazywali Suìxīng (歳星) czyli Gwiazdą Roczną. Każdemu z 12 lat cyklu odpowiadał jeden symbol w systemie Ziemskich Gałęzi.

W podobny sposób dzielono rok – na 12-cie miesięcy. Wyróżniano również 12-cie kierunków oraz 12-cie godzin, odpowiadających dwu godzinom w systemie zachodnim. Dla ułatwienia zapamiętywania 12-tu Ziemskim Gałęziom przypisano 12-cie zwierząt chińskiego zodiaku. W przypadku godzin, każdy z symboli miał dwa znaczenia, np. 午 (Koń) może oznaczać cały okres od godziny 11 rano do 13, lub środek tego okresu, a więc samo południe.

Ziemskie Gałęzie są używane obecnie z systemem Niebiańskich Pni. Razem z nim składają się na tradycyjny kalendarz chiński oraz tzw. cykl sześćdziesięcioletni.

W niektórych kulturach przyjęto inne zwierzęta dla interpretacji horoskopu. W Wietnamie drugie zwierzę to bawół wodny, czwarte – kot (podobnie w Tajlandii), a ósme to koza. W Japonii 12-te zwierzę to dzik.

Chiński Zodiak

 1. Szczur
 2. Wół, Bawół
 3. Tygrys
 4. Królik, Zając, Kot
 5. Smok, Draco
 6. Wąż, Żmija
 7. Koń
 8. Owca, Koza
 9. Małpa
 10. Kogut, Kura, Ptak
 11. Pies, Wilk
 12. Świnia, Wieprz, Dzik

W interpretacji znaków roku, miesiąca, dnia oraz godzin patrzymy na koniunkcje, kwadratury i opozycje, tak jak w interpretacji zachodnich czyli perskich i chaldejsko-greckich znaków zodiaku. Tygrys z Tygrysem są w koniunkcji, a Tygrys z Wężem oraz Świnią są w kwadraturze. Tygrys z Małpą są w opozycji. Tygrys ze Smokiem oraz Szczurem są w sekstylach, a Tygrys z Koniem oraz Psem są w trygonach. Wszystkie aspekty rozważamy z dużą dokładnością, im ściślejszy aspekt tym silniejszy jego wpływ i manifestacje...