Zendo

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zendo, Zendō - jap. 禅堂 trl. zendō lub 選仏場 senbutsu-jō; chińskie: chántáng – sala, miejsce, pawilon lub część świątyni przeznaczona do studiowania zen (medytacji), nazywana również dodźo (dōjō), sōdō lub salą Dharmy (sanskr. dharmaśala). W klasztorach buddyzmu zen jest to także miejsce, w którym praktykowana jest medytacja zazen.

Zendo jest salą praktyki zazen; jest miejscem niezwykłej koncentracji i jako takie wykorzystuje się je tylko dla trzech czynności: zazen (medytacja zen), kinhin (medytacja zen w ruchu), sarei (medytacja podczas picia herbaty).

W pobliżu Zendo

Kiedy jesteś w pobliżu zendo, sali medytacji - utrzymuj skupienie. Wchodząc do zendo nie rozmawiaj, (pamiętaj także o wyłączeniu telefonu). Włosy i ubranie powinny być czyste i schludne. Ubranie powinno być w kolorach stonizowanych, luźne i nie zwracające uwagi. Do zendo wchodzi się nogą dalszą od ołtarza. Po dostawieniu drugiej nogi ukłoń się w kierunku ołtarza.

Jikijitsu jest osobą prowadzącą praktykę i jego obowiązkiem jest utrzymanie w zendo ducha harmonii i koncentracji. Należy zawsze przestrzegać zaleceń Jikijitsu. Wewnątrz zendo odzywać się mogą tylko Roszi, Jikijitsu i Jisharyo.

Nie należy przynosić żadnych osobistych rzeczy do zendo, takich jak: książki, długopisy, torebki, biżuteria czy zegarki. W zendo możesz mieć tylko książkę z sutrami do recytacji. Nie należy nosić ubrań, które są jaskrawe lub ciasne. Rękawy powinny przykrywać przynajmniej łokcie.

Z dłońmi złożonymi na piersiach w geście shashu (śaśu) podejdź w zendo do wolnej maty. Następnie ukłoń się z dłońmi złączonymi na sposób modlitewny (gassho) w kierunku maty do siedzenia. Jeśli ktoś siedzi na sąsiednim miejscu powinien odpowiedzieć ukłonem z dłońmi w gassho (gasszio). Odwróć się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara (w prawo) i ukłoń się osobie siedzącej naprzeciw. Osoba ta również odpowiada gassho. W pozycji tyłem do maty siadasz na poduszce, po czym odwracasz się do ściany (w prawo). Ułóż dłonie w kosmiczną mudrę. Z wyprostowaną głową popatrz prosto przed siebie, a następnie opuść wzrok. Kiedy usłyszysz dzwon kończący rundę medytacji (zazen), ukłoń się w gassho. Wolno i ostrożnie odwróć się do środka zendo, podnieś się i popraw poduszkę na macie. Następnie ukłoń się w gassho (gasszio) do maty, potem obróć się i ukłoń. Stań przed matą z dłońmi w shashu (siasiu, śaśu).

Bibliografia

  • Philip Kapleau: Trzy filary zen. Związek buddystów zen "Sangha", 1983.