Joganidra

Z Himalaya-Wiki
(Przekierowano z Yoganidra)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Joganidra lub yoga-nidra – w tradycji wedyjskiej i tantrycznej jogi, wyciszenie zmysłów oraz umysłu i mistyczny sen wywołany praktyką samorealizacji i odnowieniem duchowego połączenia z Najwyższą Siłą jaką jest Bóg, Brahman.

Joga nidra pochodzi z tantr jogicznych i jest potężną techniką, dzięki której można nauczyć się relaksować świadomie. Jej tradycyjna nazwa - joga nidra - odnosi się do Brahmy, hinduskiego Boga Stwórcy, który "śpi" między kolejnymi kreacjami Wszechświata. Jego sen nie jest jednak nieprzytomny. Joganidra jest doświadczaniem stanu świadomości, którą ma Bóg, Brahman, kiedy nie ma przejawienia świata. Bóg nie podlega światu, świat podlega Bogu. Umysł nie podlega ciału, ciało podlega umysłowi.

Używając wewnętrznej siły zwanej Jogamają bóstwo Wisznu osiąga swoje cele oraz pomaga swoim wielbicielom - bhaktom w osiągnięciu duchowego sukcesu.

Podstawą jogi nidry jest rotacja świadomości, podczas której praktykujący skupia swoją świadomość na poszczególnych częściach ciała. Na początku odczuwanie poszczególnych części ciała może okazać się trudne. Im częściej się praktykuje, tym bardziej będzie wzrastać sensytywność i doznania zaczną być wyraźniejsze. W kolejnych etapach praktykuje się odczuwanie zimna, ciepła, ciężkości, lekkości, wizualizacje i świadomy oddech.