Yoga mudra

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Joga Mudra (Yoga Mudra) - Lotosowa Pieczęć Zjednoczenia

Joga mudra to symbol jogi, podstawowa praktyka dla systemów lotosowych takich jak królewska radża joga i krija joga. W systemie Krija Jogi pochodzącej od Mahavatar Babaji, a przekazanej przez Paramahansa Joganandę, praktyką joga mudry rozpoczyna się i kończy każdą sesję praktyki. Jest to rodzaj lotosowego pokłonu przez Bogiem i Mistrzami.

Mudra jest to gest zewnętrzny lub wewnętrzny wykonywany w pozycji lotosu, który ma moc stwórczą, jest dosłownie jak pieczęć. Yoga oznacza zjednoczenie. Razem yoga mudra to postawa zjednoczenie. Specjalny układ ciała w pozycji lotosu, padmasana i nastawienie wewnętrzne, ukierunkowane skupienie - stwarza warunki fizjologiczne i psychologiczne do pojawienia się pożądanego stanu umysłu w postaci zjednoczenia, unii, pojednania.

Yoga Mudra jako ćwiczenie jogiczne jest gestem Zjednoczenia - z Najwyższym, Mistrzem Wewnętrznym, Absolutem i Jego przejawami takimi jak Guru czy Tirtha (linia przekazu). Jest również gestem powściągnięcia zjawisk świadomościowych. (Js.I.2.), dla stanu widza w swojej naturze (Js.I.3.) Używając prostych określeń: jest to lotosowy pokłon dla Najwyższej Instancji, Brahmana - Absolutu, poza imieniem i kształtem, akt pokory i podzięki za możliwość dysponowania narzędziem ujmowania rzeczywistości, czyli po prostu możliwości dysponowania ciałem i umysłem. Na co dzień, w stanie jawy, mamy naturalną skłonność rzutowania siebie na zewnątrz i tym samym tracimy samych siebie z pola widzenia. W tym ćwiczeniu ukierunkowujemy się do wewnątrz, aby odnaleźć naszą Istotę.

Sesja podstawowa zapoznawczej pracy z jedną Mudrą trwa jedną Muhurtę. Jest to w przybliżeniu dobra godzina lekcyjna, gdyż Muhurta to 1/30 doby, a więc 48 minut.

Często w kursach hatha jogi praktykowana wersja, w której jedną dłonią chwytamy nadgarstek drugiej za plecami i robimy serię dynamicznych skłonów jest prawidłowo nazywana joga-asaną i stanowi ćwiczenie wstępne, przygotowujące do praktyki tej lotosowej mudry.

Osoby, które nie opanowały praktyki Yoga Mudra w stopniu perfekcyjnym z wieloma dodatkowymi szczegółami, na pewno nie są autoryzowane aby prowadzić nauczanie metod Krija Jogi czy Radża Jogi (Raja Yoga). Joga Mudra zawsze wykonywana jest w pozycji lotosu, w padmasanie.


Opis ćwiczenia joga mudry:

1.Usiądź w pozycji padmasana - pełnego lotosu, jak Mahavatar Kriya Babaji.

2.Ujmij lewy nadgarstek prawą dłonią za plecami a jeszcze lepiej złóż dłonie na plecach w pozycji modlitwy

3.Rozluźnij ciało i skoncentruj umysł.

4.Weź głęboki trzyfazowy wdech - zacznij od brzucha, potem żebra i obojczyki.

5.Pod koniec wdechu lekko odchyl głowę do tyłu.

6.Zatrzymaj na chwilę oddech i ruch.

7.Podczas powolnego wydechu zrób powolny skłon do przodu zaczynając ruch od pępka. Zwróć uwagę, aby twój ruch był płynny a głowa pochyliła się ostatnia.

8.Podczas ostatniej fazy wydechu wciągnij delikatnie brzuch i połóż głowę tak aby czoło dotykało ziemi.

9.Zatrzymaj oddech tak długo jak jest to w naturalny sposób możliwe.

10.Pozostań w pokłonie przez 5-7 powolnych oddechów (brzuchem), potem powrót lub przy pojawiającym się wdechu, powoli rozpoczynając od podniesienia wzroku, który poprowadzi głowę i cały tułów powróć do padmasany (wersja dynamiczna zwana też joga asaną). Teraz, kiedy czoło dotyka ziemi, a raczej swobodnie spoczywa na ziemi, jako wariant w wersji joga asany wyciągnij ręce do tyłu, wyprostuj je i stopniowo podnieś je do góry, jak można najwyżej, jednak bez nadzwyczajnych wysiłków. Pozostań w tej pozycji przez 6-8 sek.

11. Zrób wydech, opuść głowę i wzrok, połóż ręce na kolana, lub dłonie na kolanach, odwróć do nieba i połącz palec wskazujący i kciuk.

12. Pozostań przez chwilę w całkowitej ciszy obserwując efekty tego ćwiczenia.


Rezultaty i korzyści z praktyki Joga Mudry:

a) Działanie na poziomie fizycznym powoduje, że mięśnie pleców są napinane i rozluźniane, następuje rozciągnięcie kręgosłupa, mięśnie brzucha i trzewia zostają pobudzone, zostaje pobudzony sakralny splot nerwowy, masuje narządy wewnętrzne, wzmaga ruchy perystaltyczne jelit, pobudza trawienie i wydalanie, porusza i tonizuje kręgosłup szczególnie w odcinku krzyżowo-lędźwiowym.

b) na poziomie psychicznym: uczy pokory, wdzięczności za możliwość wcielenia i praktyki wewnętrznej, wyzwala stan adoracji i poczucia, że wszystko jest na swoim miejscu.

c) na poziomie duchowym: wyzwala stan komunii z Najwyższym Mistrzem Duchowym i jego aćarjami.

Z czasem praktyki joga mudra powoduje rozliczne korzyści, takie jak to, że kręgosłup zostaje wzmocniony, poprawia się funkcjonowanie wątroby i śledziony, trawienie i wydalanie stają się normalne, mięśnie brzucha są stonizowane a tkanka tłuszczowa jest redukowana.