Wali

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wali, Waliyy, Walī, al-Valī - po arab. ‏ولي‎, liczba mnoga ʾawliyāʾ أولياء — przyjaciel Boga. Wali jest tym, którego Bóg wybrał na swojego przyjaciela, jest on świętym Sufim. W mistyce sufickiej mówi się, że Wali jest „wewnętrznie upojony” i „zewnętrznie trzeźwy”. Duchowe upojenie spowodowane jest potężnym duchowym wpływem jak chociażby wspominaniem Boga dhikr Allah, duchowym koncertem sama, czy też spojrzeniem przyjaciela Boga wali. Wewnętrzna rzeczywistość przyjaciół Boga jest zawsze zachowana w tajemnicy, pozostając nieodgadnionym misterium.

Wali to arabski wieloznaczny termin odnoszący się do różnych określeń. Słowo oznacza m.in. „opiekuna”, „obrońcę”, „pomocnika”, „przywódcę”, „przyjaciela” czy „świętego”. Język turecki zaadoptował to słowo na określenie osoby świętej jako veli.

Termin wali występuje w Koranie, ولي الله walī allāh, gdzie jest rozumiany jako „ten który posiada duchową władzę od Boga”:

„Waszym opiekunem (wali) jest Bóg, Jego Posłaniec i ci, którzy uwierzyli; którzy odprawiają modlitwę, którzy dają jałmużnę, skłaniając się pokornie.”

Sunnici i szyici zgadzają się odnośnie do faktu, iż 55-ty ajat sury "Stół Zastawiony" odnosi się do Ali Murtaza. Abu Dhar al-Ghifari, jeden z najwcześniejszych konwertytów na islam, przekazał hadis Ahmadodwi ibn Muhammad al-Tha'labiemu, sunnickiemu uczonemu i autorowi Tafsir al-Thalabi, iż Ali Murtaza podczas modłów przekazał swój pierścień żebrakowi, na co prorok Święty Prorok Muhammad określił go swoim wali[a]. Różnice dotyczą dalszej interpretacji tego wydarzenia. Sunnici niezbyt logicznie uważają, iż hadis i fragment koraniczny nie sankcjonują roli przywódczej Hazrat Ali Murtaza, szyici twierdzą zaś, iż hadis i ajat dowodzą prawa imama Hazrat Ali Murtazy do sukcesji po śmierci Proroka Muhammada.

W oparciu o fragment koraniczny i hadisy, w islamie szyickim wyznanie wiary jest czasem uzupełniane o odniesienie do imama Hazrat Ali:

  • لَا إِلٰهَ إِلَّا الله مُحَمَّدٌ رَسُولُ الله - lā ʾilāha ʾillā-llāh, muḥammadun rasūlu-llāh - tzn. "Nie ma bóstwa prócz Boga (jedynego), a Muhammad jest jego Prorokiem..."
  • وعليٌ وليُّ الله - wa ʿalīyyun walīyyu-llāh - tzn. "...a Ali jest wali Boga."

Linki zewnętrzne

Portal nauk duchowych i społecznych tradycyjnych szkół i zakonów sufickich w Polsce

Portal z naukami duchowymi najstarszej indyjsko-perskiej szkoły sufickiej czisztijja z Ajmer w Polsce