Waśisztha

Z Himalaya-Wiki
Wersja z dnia 00:40, 20 lip 2009 autorstwa Hari (dyskusja | edycje) (stronę Waśiszta przeniósł do Waśisztha)

Waśiszta (Sanskryt: वसिष्ठ), jeden z Sapataryszich (Siedmiu Wielkich Mędrców Ryszi) w siódmej czyli obecnej Manwantarze oraz Purohita i Radźguru Słonecznej Dynastii Sūrjawaṃśa. Był on manasaputra Brahmy. Posiadał on boską krowę Kamadhenu i jej dziecko Nandini, które mogły spełnić każde życzenie swego posiadacza.

Arundhati (Sanskryt: अरुंधति) to imię żony Waśiszty. Gwiazda Mizar w konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy jest uważana za Waśisztę, a mniejsza obok niej, Alcor za Arundhati.

Waśisztę uważa się za głównego aurtora Siódmej Mandali Rygwedy. Waśiszta i jego rodzina są wysławiani w Ryg Wedzie (7.33), gdzie wysławiana jest ich rola w Bitwie Dziesięciu Królów, co czyni Waśisztę jedynym śmiertelnikiem oprócz Bhawajawy, któremu poświęcono wedyjski hymn. Kolejnym traktatem przypisywanym Waśiszcie jest "Waśiszt Samhita" - księga dotycząca wedyjskiemu systemowi astrologii.

Historie o Waśiszcie

Waśiszta występuje w wielu opowieściach i podaniach, spośród których kilka jest w skrócie opisanych poniżej.

Opowieść o Waśiszcie

Mędrzec Wasiszta był guru Rama i Radźpurohitem (nauczycielem rodowym) dynastii Ikszwaku. Był miłującym pokój, bezinteresownym, inteligentnym i wspaniałym Ryszim. Ustanowił Gurukulę (koledż z internatem) nad brzegiem rzeki Saraswati, gdzie on i jego żona Arundhati opiekowali się tysiącami studentów tam mieszkających i uczących się i Ryszi Waśiszta był głównym zarządcą szkoły.

Waśiszta był Sadguru swoich czasów, posiadł umiejętności 20 kala (boskich sztuk) i kompletną wiedzę na temat całego kosmosu i Boga. Wiele z jego Szlok są odnajdywane również w Wedach.

Ta historia opowiada o tym, jak Wasiszta wszedł w posiadanie krowy o imieniu Kamadhenu, która mogła natychmiast wytworzyć wystarczającą ilość pożywienia dla całej armii. Król Kauśika (zwany później Wiśwamitrą) który odwiedził pustelnie Waśiszty był pod wielkim wrażeniem krowy i usiłował ją odebrać Waśiszcie przy użyciu siły, ale moc Kamadhenu i Nandini były zbyt wielkie dla niego. Gdy więc nie był w stanie pokonać Kamadhenu i Nandini, Wiśwamitra zdecydował, że sam zdobędzie moce przez praktyki jak Waśiszta. Otrzymał dużo mocy i wiele boskich broni od Pana Śiwa. Wtedy ponownie próbował zdobyć Kamadhenu i Nandini. Lecz nawet uzyskane boskie bronie nie mogły pokonać mocy Kamadhenu i Nandini. Wiśwamitra zdecydował więc, że sam zostanie Brahmaryszim i wyrzekł się swelkich swych posiadłości i luksusów i zaczął prowadzić życie prostego ascety mieszkającego w lesie.

Opowieść o królu Dilīpie

Król Dilīpa był był władcą z dynastii Raghuvamsha. Miał żonę o imieniu Sudakszina, ale nie mieli dzieci. Z tego powodu Dilīpa odwiedził mędrca Wasisztę w jego aśramie i poprosił o jego radę. Wasiszt odpowiedział, że powinni służyć krowie Nandini, dziecku Kamadhenu i jeśli Nandini będzie zadowolona z ich służby to obdarzy ich dzieckiem. Tak więc, zgodnie z radą Wasiszty, Dilīpa służył Nandini każdego dnia i pojawiał się na każde jej zawołanie przez dwadzieścia jeden dni. Dwudziestego pierwszego dnia lew zaatakował Nandini. Dilīpa natychmiast wyciągnął swój łuk i próbował zastrzelić lwa. Jednak zauważył, że jego ramię zostało sparaliżowane i nie mógł nim ruszać. Pomyślał więc, że lew musiał być obdarzony jakimiś boskimi mocami. Jakby na potwierdzenie tego lew przemówił do króla, nakazując mu powrót do aśramu Wasiszty. Dilīpa odpowiedział pytając, czy puści Nandini i weźmie zamiast niej jego samego. Lew zgodził się i Dilīpa ofiarował lwu swoje życie za życie krowy. Jednak wtedy lew tajemniczo zniknął. Nandini wyjaśniła, że lew był jedynie iluzją dla sprawdzenia Dilīpa. Ponieważ Dilīpa był prawdziwie bezinteresowny, Nandini pobłogosławiła go synem.