Wąż - taoistyczny horoskop chiński

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wąż (sanskryt: Naga, Sarpa, Naya) - w taoistycznym horoskopie chińskim

Materiał ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień rozwoju duchowego i mistycznej transformacji osób urodzonych w Roku Węża lub posiadających dużo cech i jakości Wężowych w horoskopie.

Wąż-Naga-Sarpa-Naya.jpg

Chiński horoskop dwunastu zwierząt

Legenda głosi, że twórcę taoistycznego horoskopu chińskiego jest mityczna postać cesarza Huang Di (czytamy: Hłang Ti). Tak samo jak astrologiczny Zodiak, tak i ten chiński składa się z 12 znaków. Znakom zodiaku chińskiego patronują zwierzęta, których cechy charakterystyczne – według tradycji – dominują u ludzi urodzonych pod danym znakiem. Są nimi: Szczur, Bawół (lub Wół czasami Krowa), Tygrys, Kot (lub Królik), Koń, Kozioł (lub Koza czasami Owca), Małpa, Kogut, Pies, Świnia (Dzik). Jednak w przeciwieństwie do zachodniego, cały cykl zodiakalny dzieli się nie tylko na miesiące, ale także 12 lat oraz 12 podwójnych godzin doby. Poszczególne lata rozliczane są w cyklu dwunastostopniowym w oparciu o ruch Jowisza.

Dodatkowo wyróżniane jest 5 żywiołów, które są ściśle skorelowane z planetami. I tak:

  • Jowisz – drzewo
  • Mars – ogień
  • Saturn – ziemia
  • Wenus – metal (złoto)
  • Merkury – woda

W wyniku tego cykl chińskiego zodiaku wraz z żywiołami trwa 60 lat. Jednak w odniesieniu do kalendarza gregoriańskiego rok chiński jest ruchomy, tak więc i horoskop nie odnosi się ściśle do lat tak jak rozumiemy je w Europie. Chiński rok zaczyna się zazwyczaj pod koniec stycznia lub w lutym, co trzeba dokładnie sprawdzać. Na Zachodzie ogranicza się chiński horoskop tylko do roku, ale według chińskich astrologów, zarówno miesiąc jak i dzień urodzenia oraz dobowe godziny zwierząt i żywiołów mogą mieć wpływ na charakter danej osoby. W sumie można być podwójnym, potrójnym lub poczwórnym zwierzęciem lub żywiołem (elementem) w horoskopie, co daje większe nasilenie ogólnych cech roku urodzenia. Pełny chiński horoskop analizuje rok, miesiąc, dzień i godzinę urodzenia, tzw. Cztery Filary Przeznaczenia, czyli zwierzęta i żywioły władające tymi filarami.

Początek nowego roku w chińskim kalendarzu księżycowym jest świętem ruchomym, przypada w dniu gdy Słońce tworzy koniunkcję z Księżycem czyli w Nów Księżyca, a oba te ciała przebywają w znaku Wodnika, zatem pomiędzy 21 stycznia, a 21 lutego. Z tego powodu lata chińskie oznaczone nazwami gatunków zwierząt mają zmienną długość. Kolejnym latom patronuje jedno z dwunastu świętych czy magicznych zwierząt taoistycznych stylów rozwoju człowieka. Każde z nich posiada odrębną charakterystykę, działa według własnych zasad, ma inne preferencje, tworzy swój własny świat, wyznacza pewien styl sztuki walki wedle 12-tu zwierząt. Dodatkowo na ten dwunastoletni cykl nałożony jest jeszcze jeden cykl - pięciu chińskich żywiołów, o nazwach Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal (Złoto) i Woda. Każdy z nich działa przez dwa lata i w pierwszym roku przejawia się aktywnie, jako energia yang, a w drugim pasywnie, w sposób jin, zatem mamy lata Jang oraz Jin w żywiole i zwierzęciu. W rezultacie każdy rok opisany jest przez jedno ze zwierząt i przez jeden z żywiołów oraz przez Rok Jang lub Jin. A każde zwierzę występuje w pięciu odmianach, ponieważ, pojawiając się co dwanaście lat, znajduje się kolejno pod wpływem jednego z następujących po sobie żywiołów, zawsze jednak wykazuje swą stałą cechę Jang, bądź Jin.

Mówi się, że osoby urodzone w roku danego zwierzęcia „noszą to zwierzę w swoim sercu", co oznacza, że zwierzęta są pewnymi archetypami podświadomości oraz nieświadomości zbiorowej. Horoskop chiński określa podstawowe rysy charakteru osób urodzonych pod patronatem danego zwierzęcia, ich skłonności i możliwości oraz ich zalety i wady - zdolności, które warto wspierać i cechy, które należałoby wziąć pod kontrolę i odpowiednio nimi pokierować. Chińska astrologia nastawiona jest bardzo praktycznie, nie chodzi w niej o to, by oceniać jej zwierzęce symbole i ich ludzkich przedstawicieli, ale o to, by łatwiej nam było zrozumieć uwarunkowania i specyfikę ludzi zupełnie od nas różnych, a w sumie, by można było przyjemniej i bardziej twórczo z nimi koegzystować. Rok urodzenia wywiera wpływ najmocniejszy, choć nie o wszystkim rozstrzyga. Jest tylko ogólnym zarysem, pierwszym przybliżeniem, a uściślenie go wymaga wzięcia pod uwagę wielu dodatkowych czynników. W każdym roku przynależne mu zwierzę i żywioł wywierają wpływ na panującą ogólnie atmosferę, na wydarzenia polityczne, społeczne i gospodarcze. Także my wszyscy podlegamy temu cyklicznemu rytmowi toczących się przemian. Ten wpływ jest oczywiście zróżnicowany, mówiąc z grubsza zależy od stopnia zgodności (czy niezgodności) między władcą danego roku a „naszym własnym" zwierzęciem z horoskopu urodzeniowego.

Każdy z ludzi „nosi w sercu” czy raczej w podświadomości taoistyczne zwierzę przypisane do swojego roku urodzenia, albo nawet „jest” tym zwierzęciem. To prawidłowe, bo „pies ma być psem, a kot kotem”, ale przecież każdy pies, tak jak i kot, jest indywidualnością. Wiemy też, że każde zwierzę co 12 lat łączy się z kolejnym z pięciu żywiołów, jest więc pięć typów każdego zwierzęcia. To jednak nie wystarcza, bo ludzie urodzeni w ciągu tego samego roku chociaż mają wiele wspólnego jako pokolenie także się pod wieloma względami różnią. Dla osób pragnących uzyskać profesjonalną i pełną informację o czterech filarach swego przeznaczenia potrzebna jest dokładniejsza charakterystyka indywidualna.

Każdy żywioł posiada dwa bieguny, czyli przejawia się na dwa sposoby – w wersji Yang (+) i Yin (-). Stąd kolejne dwa lata, nad jakimi każdy żywioł panuje, posiadają tę naprzemienną charakterystykę. Lata, których ostatnia cyfra jest parzysta (lub jest zerem), są Yang (Jang, sanskr. Pingala), a następujące bezpośrednio po nich, kończące się cyfrą nieparzystą, są Yin (Jin, sanskr. Ida). Należy podkreślić, że żaden z tych dwóch elementów nie jest lepszy ani gorszy, mocniejszy czy słabszy, następują po sobie i potrzebują siebie nawzajem tak jak dzień i noc, jak po aktywności potrzebny jest odpoczynek. Analiza wzajemnych zależności między poszczególnymi żywiołami (to, czy sobie sprzyjają, czy wręcz odwrotnie), wzięcie pod uwagę nierównowagi w żywiołach (niektóre mogą być w nadmiarze, innych może brakować), przewaga cech Yang albo Yin, wreszcie porady w jaki sposób żyć i przy pomocy jakich remediów wyrównać swą wewnętrzną nierównowagę – to już sprawa wymagająca pogłębionej wiedzy i doświadczenia, a więc gruntownej znajomości taoistycznej astrologii chińskiej.

Ideałem i praktycznym celem jakiemu służy chińska filozofia i astrologia taoistyczna jest osiągnięcie równowagi (zarówno wewnętrznej, jak w kontaktach z otoczeniem), bycie w pełni sobą i najwłaściwsza forma realizowania swych potencjałów. Niech więc Pies będzie Psem, a Kot – Kotem, Tygrys Tygrysem, a Dzik Dzikiem, ale niech żyją w zgodzie i harmonii. Oczywiście opracowywane są także chińskie horoskopy porównawcze, a na Wschodzie na ich podstawie od tysięcy lat dobierano małżeństwa czy przyjaźnie, i to się sprawdza aż po dzień dzisiejszy!

Symbol węża w chińskiej kulturze

Wąż jest piątym zwierzęciem chińskiego zodiaku. Jest też jednym z pięciu jadowitych zwierząt. Uważa się go za sprytne, ale złe i podstępne stworzenie. Ten, kto ma „serce węża”, jest osobą podstępną. Dawniej węże otaczane były w Chinach kultem, szczególnie na obszarach przyrzecznych, ponieważ duchy opiekuńcze rzek wyobrażane były często w postaci węża. Bóg Rzeki Żółtej na przykład był małym złotym wężem z czworokątną głową i czerwonymi kropkami pod oczami. Ten duch-wąż kochał przedstawienia teatralne, które urządzano, aby podtrzymać jego dobry nastrój. Niektóre węże żądały co roku w określonym dniu ofiary w postaci młodej dziewczyny. Ofiary te składano, aż pewien dzielny bohater zabił węża, przebrawszy się w strój kobiecy.

Podobnie jak w zachodnio-azjatyckich baśniach węże mogą obdarowywać perłami. W jednej ze znanych baśni młodzieniec ratuje takiego właśnie węża i za to otrzymuje od niego w darze kosztowności. Gdy cesarz zażądał wątroby węża, młodzieniec poprosił o nią swego węża. Tego było już za wiele i wąż pożarł niewdzięcznika. Wątroba węża jest jeszcze w czasach dzisiejszych poszukiwanym lekarstwem. Na Tajwanie jada się dużo węży, gdyż ich mięso podobno dobrze działa na oczy. Tłuszcz węża jest natomiast bardzo niebezpieczny, bo powoduje, że penis się kurczy i nigdy już dobrze nie funkcjonuje.

Wężową skórę powinno się zatrzymywać; dzięki niej człowiek może stać się bogaty. Sny o wężach mają różne znaczenie. Jeśli człowiekowi śni się, że goni go wąż, to sen taki przynosi szczęście. Sen o czarnym wężu zapowiada narodziny córki, natomiast siwy wąż oznacza narodziny syna. Na Tajwanie sen o wężu wróży utratę bogactwa. Jeśli we śnie człowieka osaczają węże, zapowiada to zmianę w życiu; jest to nawiązanie do węża zrzucającego starą skórę, tzn. węża, który ulega przemianie. Jeśli mężczyzna śni o jednym tylko wężu, oznacza to nową znajomość z kobietą.

Węże mają opinię zwierząt bardzo zmysłowych, a ponieważ przyciąga je zapach damskiej bielizny, chwyta się je tą właśnie metodą. Nic dziwnego, że węża porównuje się do penisa. Jednak ilustracja węża z trójkątną głową to symbol żeński, co stanowi ostrzeżenie dla wszystkich, by nie przyjmować bez zastrzeżeń wyobrażeń z zakresu psychologii głębi. Demony w postaci węży z ludzką głową występują w mitologiach w prowincji Guangxi. Jeśli wołają one kogoś po imieniu, w żadnym wypadku nie wolno im odpowiadać. Także w Guangxi występują podobno węże tak wielkie, że mogą połknąć słonia 象 (Xiàng). Jednak ponieważ słowo „słoń” brzmi tak samo jak „minister”, niektórzy odnoszą podaną wyżej informację do baśni o wężu połykającym zbyt chciwego polityka, który stał się już ministrem.

„Biały wąż” 白蛇 (Báishé) to bohaterka bardzo znanej powieści ludowej i wielu filmów. Jest to wąż, który przemienia się w piękną kobietę, po czym poślubia mężczyznę, którego kocha, i czyni go bogatym. Młody mężczyzna jednak daje się przekonać buddyjskiemu mnichowi, że kobieta jest zła, mimo że ona właśnie oczekuje jego dziecka. Mnich pozwala kobiecie urodzić dziecko, po czym przepędza ją do pagody, która jeszcze do niedawna stała nad Zachodnim Jeziorem w Hangzhou. Gdy syn staje się sławnym uczonym, odwiedza i obdarza szacunkiem swą matkę węża.

Wąż - horoskop chiński dla urodzonych w Roku Węża

Człowiek Wąż czy Wężyca (sanskr. Naga, Sarpa, Naya) w miłości jest zwykle nieufny i nie będzie chciał się poświęcić dla innych, chociaż poświęcenie innych dla siebie uważa za ich obowiązek. Węże lgną do towarzystwa, jednak zwykle lubią tam psocić i coś uknuć, żeby się nie nudzić. Ogólnie Wąż czy Wężyca to wielki szczęściarz (szczęściara), dzięki czemu niskim nakładem sił osiąga sukces. Czasami nawet nie zamierza zdobywać, a zdobycz sama mu wpada w ręce. Posiada ogromną intuicję i talent, który nie zawsze potrafi w sobie odkryć. Tymczasem w jego przypadku jest to łatwiejsze niż w przypadku innych znaków. Wystarczy wyeliminować te sfery na których zupełnie się nie zna, a pozostanie ta jedna jedyna, którą należy pielęgnować. Jeśli wyselekcjonuje swój talent ma szanse na wielką sławę i bogactwo. Podejmuje szybkie decyzje i jeśli decyzja jest trafna, chwali się tym, a jeśli decyzja jest nietrafna twierdzi, że winni tego są inni, którzy podkładają mu kłody pod nogi. Jeśli wąż kogoś obwinia za swoje niepowodzenie, można przyjąć, że najpewniej jest to fałszywe oskarżenie. Czasami zdaje się mu, że jest wszystko wiedzący i przez to irytuje wielu ludzi. Lubi udzielać rad, ale czyni to w sposób mentorski i choć rady bywają dobre wszyscy uważają, że wymądrza się. Jest wielkim estetą, kocha piękno, a brzydota wyprowadza go z równowagi. Zawsze jest elegancki, ma wyczucie smaku, dobry gust. Ubiera się tak, że wyróżnia się z tłumu, ale nikt nie ogląda się za nim i nie komentuje jego ekstrawagancji.

Wąż jest istotą nieobliczalną, w jego szalonym Roku Węża można spodziewać się przekraczania barier, z barierą zdrowego rozsądku włącznie. Zainteresowanie ze strony płci przeciwnej jako Wąż w Roku Węża masz murowane, Węże są zabójczo atrakcyjne i fascynujące w swoim własnym Roku Urodzenia, zatem często jest to okres, gdy kolejny raz rozpoczynają nowe życie albo drugą młodość, znajdują nowych starannie ukrywanych kochanków czy kochanki! Węże są zwykle namiętne w miłości, prowadzą niebezpieczny, pełen intryg tryb życia. Nie ułatwia im to doboru partnera, przyjaciół, zespołu do pracy czy działalności. Zwykle najlepiej dogadają się z niezawodnymi Bawołami, jak również z Kogutami i ze Smokami, co nie oznacza że jest idealnie. Nie powinny mieć kłopotów z Psami, Szczurami, Zającami i Kozami. Z całą pewnością zaś trudno im będzie znaleźć płaszczyznę porozumienia z Tygrysami i Końmi. Charaktery Świń i Małp jeszcze bardziej oddalone są od wzorców uznawanych przez Węże.

Węże to zwykle filozofowie życia, dociekliwi teolodzy, czarodzieje polityki lub podstępni finansiści. Ludzie urodzeni pod tym znakiem mają największe predyspozycje do najgłębszego i najbardziej przebiegłego myślenia. Chińczycy wierzą, że Węże przychodzą na świat uzbrojone w naturalną przebiegłość i spryt. Przedstawiciele tego interesującego znaku lubią dobre książki, dobrą muzykę, wybitny teatr, dobrą strawę i w ogóle wszystko, co jest dobre. Poruszają się z gracją, działają bez rozgłosu, mówią spokojnie i wierzą we własne wibracje. Działają niezmiernie efektywnie, gdyż motorem ich działania są niezależne wewnętrzne impulsy. Nie można więc o nich powiedzieć, że są podatni na wpływy innych, co oznacza, że są trudnymi pacjentami w każdej terapii. Niezbyt dobrze porozumiewają się z otoczeniem i często do skrajności rozwijają w sobie niektóre cechy. Właśnie spośród Węży wywodzą się zarówno skrajni fanatycy religijni, jak i fanatyczni przeciwnicy każdej religii, skrajni asceci i totalni hedoniści, co daje sporą różnorodność trudnych do ogarnięcia dla innych Wężowych Osobowości.

Niewzruszoność i nieugiętość Węży sprawia, że bardzo często ich życie kończy się w triumfie lub tragedii. Są znakami konserwatywnymi, a czasami nawet przesądnymi. Wierzą w to, co już się wydarzyło, i właśnie temu przypisują moc sprawczą. Niezbyt troszczą się o dobra materialne, zapewne z tego powodu, że naturalne życie niczego im nie skąpi. Kiedy zaś kończą im się zapasy, uruchamia się w nich największy skarb natury, czyli instynkt korzystnego rozwiązywania nawet najbardziej skomplikowanych problemów. Węże łatwo się uczą, przez co nigdy nie popełniają dwa razy tego samego błędu. Nauki płynące z jednych doświadczeń potrafią przenieść na inne, oszczędzając sobie rozczarowań. Dotyczy to wszystkich faz życia tego znaku.

Ze swej natury ludzie kryjący na dnie serca czy w podświadomości Węża są sceptykami. Wysoko cenią prywatność i zwykle miewają całą masę najróżniejszych sekretów ukrytych w zakamarkach swego wnętrza. Sekrety gromadzą oczywiście wraz z przybywaniem lat życia i doświadczeń. Nie ułatwia to kontaktu z innymi znakami - w interakcjach z nimi są zwykle apodyktyczni i zaborczy, zawłaszczający. Trudno jest zbliżyć się do Węża, gdyż z natury nie ufa on nikomu, zawsze pamięta doznane krzywdy i niemal wszystkich trzyma na dystans, czego często nie zauważa, bo nie potrafi, myśląc, że to co robi jest właściwe dla wszystkich. Wykazuje też pewne skłonności do bycia osobowością neurotyczną, a nawet paranoiczną, gdy choćby część jego podejrzeń okaże się słuszna. Nie wszystkie Węże oczywiście popadają aż w stany paranoiczne czy neurotyczne, niektóre dotyka to tylko pod wpływem przejść życiowych.

Elegancki w mowie, ubieraniu się i manierach Wąż-Naga nie lubi pobłażać komukolwiek. Potrafi być wspaniałomyślny jeśli chodzi o pieniądze, lecz umie okazać nielitościwość na innych płaszczyznach. Zwykle nie ma żadnych skrupułów, jeśli chodzi o eliminowanie każdego, kto stoi na jego drodze. Kiedy zaś jego złość zostanie rozniecona, wtedy jego nienawiść nie zna granic. Wrogość Węża bywa cicha, lecz o głębokich korzeniach. Węże są mściwe, a ich umysły doskonale potrafią wszystko kalkulować i wykorzystywać własną siłę w najodpowiedniejszym momencie, choćby był on odległy. Niestety, gdy Wąż w wojsku jest podwładnym, zamiast do wrogów Ojczyzny, jego nienawiść może się skierować na przełożonych wydających mu rozkazy sprzeczne z jego widzimisię tak, że raczej wystąpi przeciwko domniemanym wrogom własnego ego niźli przeciwko wrogom Ojczyzny stając się zdrajcą. Na pierwszy rzut oka Węże mogą się wydawać powolne i leniwe w mowie. Nie można jednak w ten sposób ocenić ich dedukcji i działania. Przecież one zawsze uważają na to, co mówią, i dokładnie skrywają odczucia oraz zaaprobowane już przez siebie plany.

Wąż choć stara się być spokojny i uprzejmy, to czasem niespodziewanie wybucha złością. Lepiej go nie denerwować i nie robić niczego za jego plecami. Wąż, który się do kogoś zraził lub uprzedził, staje się bardzo niebezpiecznym przeciwnikiem. Potrafi bezlitośnie uderzyć w słaby punkt i odebrać to, co stracił. Nie lubi zdradzać swoich sekretów, a czasem ukrywa przed ludźmi prawdziwą motywację swoich decyzji i działań. Wąż jest dobrym strategiem i cierpliwym negocjatorem. W każdej sytuacji potrafi zachować zimną krew i szybko podejmuje właściwą decyzję. Jest ambitny, ale zwykle nie wywyższa się ponad innych i nie ulega pokusie krzywdzenia słabszych od siebie czyli tych, których ma za nic. Wąż nie lubi być poganiany, szczególnie w pracy, gdzie zwykle potrafi urządzić namolnego szefa na szaro.

Wąż w każdej sytuacji stara się być precyzyjny i dokładny. Ma doskonałą pamięć, jest spostrzegawczy i szybko się uczy. Nie lubi próżnować i tracić czas na próżne działania, a marnotrawstwo i lekkomyślność bardzo go denerwują. Ma silnie rozwiniętą intuicję i potrafi niej wspaniale korzystać. Trudno go oszukać, a w swojej pamięci przechowuje wiele ważnych sekretów i informacji. Ceni sobie pouczające dyskusje, nie boi zadawać trudnych pytań, sam też w razie potrzeby przyznaje się do popełnionych błędów. Chętnie zajmuje samodzielne, odpowiedzialne stanowiska, nie lubi jednak nad nimi nadzoru. Jest cierpliwym doradcą, sprytnym konsultantem i menadżerem. Lubi podróżować i chętnie poznaje nowych ludzi. Jest rozmowny i ma cięte poczucie humoru, szczególnie na tych, co zeń kiedyś zakpili chociaż trochę.

Węże potrafią być niezwykle czarujące i uwodzicielskie, nawet jeśli nie mają powierzchowności filmowego amanta. Mają powodzenie w miłości i chętnie flirtują z kilkoma osobami na raz. O ukochaną osobę są zazdrosne i potrafią niepotrzebnie dręczyć się swoimi podejrzeniami. Węże są niezwykle silnie oddane ludziom, do których mają zaufanie. Przyjaciele i krewni mogą na nie zawsze liczyć, choć często Węże pragną także wszystkich wkoło pilnować i pouczać. Zdrowie Węża jest mocne, ale potrzebuje on więcej niż inni czasu na sen i odpoczynek. Wadą urodzonego w roku Węża bywa wielki upór, z jakim realizują swoje sprawy. Czasem też niepotrzebnie uprzedzają się do ludzi. Zaletą jest odwaga w realizacji nowych pomysłów oraz cierpliwość i spokój, z jakim podchodzą do większości swoich przedsięwzięć.

Człowiek urodzony w roku Węża ma ogromne szczęście, dlatego zazwyczaj udaje mu się osiągnąć sukces przy niskim nakładzie sił. Wydaje się, że jest tak zdolny, iż wszystko przychodzi mu łatwo, co powoduje, że stara się omijać to, co wymaga wysiłku i trudu. W rzeczywistości efekty osiąga często dzięki zwykłemu zbiegowi okoliczności, żyjąc i wybierając życie, gdzie może się ślizgać na fali i prześlizgiwać wygodnie. Wystarczy, że cierpliwie poczeka, a zdobycz sama wpada mu w ręce, a jak się tak nie udaje, to ucieka i wyślizguje się ruchem wężowym omijając zbyt dlań trudne zajęcia czy obowiązki. Wężowe zawody wynikają z przypisywanych temu zwierzęciu cech charakteru. Z całą pewnością stanowią znakomity materiał na filozofów, teologów i finansistów. Węże powinny się również sprawdzić jako właściciele niewielkich interesów, szczególnie zaś sklepów. Kochają gromadzić dobra, ale nie dzielić się nimi, często stają się zajadłymi konserwatystami, a zbyt postępowym przez jakiś czas wężom odbija się konserwatyzm niczym czkawka.

Osoby urodzone w Roku Węża są uważane za wnikliwe i rozsądne. Problemy rozwiązują za pomocą umysłu i logiki zamiast intuicji, chociaż mają w wielu sprawach dobre wyczucie, instynkt i szczęśliwą rękę. Mają szczęście do pieniędzy, ale są także skąpi i nie pożyczają ich. Mają tendencje do bycia egoistami, czują współczucie dla innych i pomagają osobom, którym się nie poszczęściło. Nie wierzą innym i wolą brać sprawy w swoje ręce przewidując, że tylko wtedy zostaną one załatwione. Najlepiej pasują do osób urodzonych w Roku Bawołu/Wołu i Zająca/Królika zwanego też Kotem.

Wąż w roku Wężowym (Nagów)

Wąż, Naga czy Sarpa, nie uznaje brawury i hurra-optymizmu, w jego roku uda się przeprowadzić tylko te sprawy, które zostały dobrze przygotowane i przemyślane. Ryzykowne działania powinny być zabronione – Wąż i jego wpływ nie zna litości. Wszystkim należałoby życzyć, by w Roku Węża trzymali się praktycznych i dobrze sprawdzonych ścieżek, porzucili mrzonki, oparli się szalonym wizjom i propozycjom. Powstrzymujemy się przed ryzykiem hazardu i śmiałych spekulacji, musimy być ostrożni i rozważni. Starajmy się mieć oczy otwarte, a usta zamknięte, sprawdzajmy fakty i liczby przed postawieniem następnego kroku. Kiedy wchodzi Rok Węża, oznacza to szczególne problemy dla Dzików, Tygrysów i Małp, a Węże mogą podejmować czy nasilać podświadomie mechanizmy zemsty czy odwetu na tych znakach.

W polityce, jak i w życiu prywatnym w Roku Węża, mogą nasilać się skłonności do intryg, plotek, manipulacji i zakulisowych działań. Niektórzy, by dopiąć swego, nie będą przebierać w środkach, będą agresywni, mściwi i bezlitośni. Wąż może też uaktywnić nasze ukryte wady, przez co możemy być uwikłani w konflikty i złudzenia z poziomu materialnego lub emocjonalnego (gwałtowne uczucia, zazdrość…). Rok Węża sprzyja jednak rozwojowi ukrytych zdolności, także parapsychicznych, zgłębianiu filozoficznych i międzyludzkich problemów – może to pomóc wielu ludziom w przyspieszeniu rozwoju wewnętrznego, pogłębić i wzbogacić życie, ale też może zrujnować.

Dla urodzonych w latach Węża, Dzika, Tygrysa i Małpy specjalna rada: należy zaopatrzyć się w figurkę lub nosić wisiorek z wizerunkiem Małpy – odwróci ona od nas uwagę energii i wpływu Węża i zmniejszy działanie kary (odwetu), jaka w tym roku wymierzana jest tym zwierzętom, szczególnie ze Świata Nagów (Wężowników). A dla wszystkich: negatywna energia będzie się w Roku Węża gromadziła w środku mieszkania (lub domu), dobrze więc byłoby tam zawiesić metalowy dzwonek i w niego uderzać, by ją rozpraszać. Starajmy się trochę upodobnić do Węża, by go przechytrzyć.

Horoskop chiński miłosny dla Węża

W miłości wąż jest zaborczy i zazdrosny, często chorobliwie. Skłonny do zdrad, a nawet do bigamii lub poligamii. Mając dwóch partnerów, którzy nic o sobie nie wiedzą, czyli zdradzając jednego i drugiego, jest zazdrosny i z tego powodu potrafi zrobić wielką awanturę. Ma nadzwyczajne zdolności trzymania partnera przy sobie, choć ten partner zdaje sobie sprawę, że jest przez niego krzywdzony. Stwarza wrażenie, że jest niezastąpiony i dzięki temu niezmiernie rzadko jest porzucany. Sam jednak nie ma skrupułów, gdy porzuca partnera czy partnerkę. Nie wiedzieć czemu w takich sytuacjach prośby i błagania, aby nie odchodził sprawiają mu satysfakcję, a czasem rozkosz. Potrafi doprowadzać to drugie, aby na kolanach błagało o to, aby nie zostać porzuconym. Bardzo trudny partner w małżeństwie czy związku, a wszystko przez to, że chiński wąż bardzo często nie potrafi kochać, chociaż czasami tak mu się wydaje. Najlepszy partner dla nich to Bawół, może też nim być Smok lub Kogut. Węże będące w stałym związku potrafią być bardzo zaborcze i zazdrosne, nawet jeśli do swojego partnera nic już nie czują. Najgorszą rzeczą jaka może się stać wężowi do odrzucenie, gdyż odrzucenie rani jego bardzo wrażliwe ego. Wąż potrzebuje uznania i dobrej pozycji, a bezpieczeństwo, szczególnie w związku jest dla niego bardzo ważne. Wąż - Chiński seks horoskop

Dla mężczyzny i kobiety spod znaku Węża seks jest solą życia. Wąż nie stroni od eksperymentów seksualnych, a nawet perwersyjnych zachowań, często popada w zboczenia i dewiacje. Seks grupowy, a w niektórych przypadkach biseksualny lub poligamiczny to domena Węży czyli Nagów. W zależności od tego jak zapatruje się na takie eksperymenty stały / stała partner/ka, to może prowadzić takie nieco rozpasane życie erotyczne nawet w z pozoru stałym związku. Co prawda Wąż nie ścierpi zdrady, ale gdy samodzielnie oddaje partnera / partnerkę w ramiona drugiej osoby, to nie ma nic przeciw temu. Dosyć poważną wadą urodzonych pod znakiem Węża jest bardzo duża pewność siebie jeśli chodzi o seks. Są przekonani, że nie ma lepszych kochanków od nich. Rzeczywiście - znaleźć się w objęciach Węża to wielka przyjemność i to bez względu na płeć i potrzeby seksualne.

Człowiek urodzony pod znakiem Węża należy do osób, które szybko się zakochują, ale niestety odczuwa zapotrzebowanie na więcej niż tylko na jednego partnera seksualnego. Ma problemy z dochowaniem wierności swojemu partnerowi, a nawet za bardzo nie przykłada się, aby być bardziej oddanym. Nie widzi nic zdrożnego w posiadaniu kilku związków jeszcze na boku i jego zdaniem to jak najbardziej w porządku. Najważniejsze, że wywiązuje się należycie ze swoich obowiązków względem partnera i rodziny, i ani w głowie mu, aby zmieniać to swoje zachowanie. Mimo to Wąż jest bardzo zazdrosny i niejednokrotnie zaborczy i w głowie mu czy jej się nie mieści, aby ukochana osoba miała na boku również inne, luźne związki.

Kobieta Wąż

Kobieta – Wąż ściąga na siebie uwagę mężczyzn głównie ze względu na swoją tajemniczą naturę którą samce się fascynują. Marzeniem wielu ludzi, którzy na co dzień z nią przebywają jest bliższe jej poznanie i jednocześnie odkrycie tej fascynującej, sekretnej jej natury. Jej samej bardzo się to podoba, wiele razy nawet próbuje uwodzić płeć przeciwną i nie musi się bardzo starać, ponieważ mężczyźni lecą do niej jak pszczoły do miodu. Bez przerwy ma wokół siebie wianuszek rozkochanych mężczyzn, którzy poza nią nie widzą świata. Taka sytuacja odpowiada jej jeszcze z innego względu, gdyż dzięki temu, że ma wokół siebie wielu mężczyzn, może wybrać tego, który najbardziej jej odpowiada, a trzeba przyznać, że jest w tym bardzo wybredna. Z kolei dla panów, kobieta – Wąż jest uosobienie ideału, mimo że ona bez skrupułów ich krytykuje na każdym kroku i cynicznie wykorzystuje. Dłuższy związek stworzy jedynie z tym mężczyzną, który choć w połowie sprosta jej wymaganiom, co niestety do najłatwiejszych zadań nie należy.

Jeśli ktoś nie przypadnie jej do gustu, wtedy bezwzględnie traktuje go z góry, nie dając drugiej szansy ani nie okazując współczucia. Jest wtedy bezlitosna, a jednak mężczyźni nie gniewają się o to na nią, bynajmniej nie w takim stopniu, aby przestać się nią interesować (dalej lecą na nią jak ćmy do ognia). Ten, kto zdobędzie serce kobiety – Węża szybko przekona się, jak zmysłową, czułą i troskliwą jest kobietą. Nie boi się wyrażać swoich uczuć i nie ma z tym najmniejszego problemu. Mimo to cały czas pozostaje tajemnicza, przez co jej wybranej całe życie próbuje ją zdobywać, a i w ich związku nigdy nie panuje nuda. Jednakże potrafi być okrutnie zaborcza. Nie wyobraża sobie sytuacji, w której miałaby się dzielić swoim partnerem z inną kobietą. Chce mieć go tylko i wyłącznie dla siebie, przez co niekiedy kontroluje jego ruchy. Jest też zazdrosna i jej partner doskonale o tym wie, ale nie narzeka i znacznie częściej czuje się z tego powodu szczęśliwy niż przytłoczony.

Mężczyzna Wąż

Mężczyzna – Wąż ma w sobie wiele charyzmy, co sprawia, że wręcz nie może opędzić się od kobiet. Działa na nie jak narkotyk, a nie specjalnie się do tego stara. Jednak, gdy spotka na swej drodze bardzo interesującą kobietę, wciela się w uwodziciela, któremu żadna panna nie oprze się. Świetnie zna się na ludzkich charakterach i wie, jakie wymagania mają względem niego kobiety. Wyciąga wnioski z popełnionych błędów i ciągle doskonali swoją sztukę uwodzenia, a pomaga mu w tym inteligencja. Jego zaletą jest duże poczucie humoru, które sprawia, że jest człowiekiem lubianym. Poniekąd właśnie i z tego względu ma wokół siebie tak wiele adoratorek. Ma zasadę, że nigdy nie odkrywa się do końca przed drugą stroną. Pozostawia sobie te rzeczy, które stanowią jego wyłączność, co jeszcze bardziej wpływa na kobiety, które chcą odkryć te skrywane przez niego tajemnice.

Mężczyzna Wąż ma kreatywny umysł i ciekawą osobowość. Nie cierpi nudy i monotonii, dlatego stara się jak tylko może uatrakcyjnić sobie życie. Ten aspekt dotyczy również życia uczuciowego, i kiedy tylko poczuje rutynę w związku, od razu rozgląda się za nowymi wrażeniami. Dlatego ciężkie zadanie ma kobieta, która zdecyduje się zostać jego partnerką życiową, bo dostarczanie ciągłych nowości na dłuższą metę jest zajęciem trudnym. Samiec Wąż jest zazdrosny i zaborczy, i choć sam nie potrafi dochować wierności, to jednak oczekuje tego od swojej partnerki. Mężczyzna – Wąż nigdy nie wybaczy zdrady. Nie ma dla niego za ten uczynek żadnego usprawiedliwienia. Dzieje się tak z tego powodu, że nie widzi sensu bycia z kobietą, która nie postrzega go za chodzący ideał, jak na jej miejsce ma od razu kilka innych, chętnych panien.

Wąż - praca i pomysł na biznes

Pracować potrafi jedynie w spokoju, inaczej nie potrafi skupić się na konkretnym działaniu. Sfera finansowa nigdy nie stanowi dla niego problemu. Jeśli nie ma pieniędzy nie cierpi z tego powodu (ale przyciska męża czy żonę do zarobkowania), jeśli je ma potrafi z nich korzystać, ale nie jest rozrzutny i zawsze zostawi sobie coś na ewentualną czarną godzinę (potrafi mieć uzbieranych dużo pieniędzy na czarną godzinę). Nie ma też zbytniej potrzeby, aby musiał wymyślać jakiś rewelacyjny pomysł na biznes. Jeżeli już ma prowadzić własny interes, to woli, aby firma nie była zbyt duża, aby inni ludzie nie widzieli, że się bogaci. Jednak najlepiej się czuje, gdy nie musi się przemęczać, a pracuje na Węża jego żona (kochanki) czy na Wężycę jej mąż (kochankowie). Odpowiada mu praca stała od 7 do 15, a potem zapomina o pracy. Człowiek Wąż jest znakomitym materiałem na naukowca, filozofa, lekarza lub teologa. Węże dobrze sobie radzą także w biznesie jako właściciele firm usługowych i sklepów, gdzie generalnie dbają o swoje, a pracują sami i wszystkiego sobie sami muszą dopilnować, chyba, że zatrudnią dodatkowo jakąś sprzątaczkę, jeśli samemu nie lubi się sprzątać lub nie wypada z powodu prestiżu. Finanse Ludzi-Węży

Największym koszmarem dla Węży są nieprzemyślane inwestycje oraz zakupowy szał. Zwykle jakoś nienawidzą posezonowych wyprzedaży i tych tłumów biegających po sklepach. Rzadko zdarza się, żeby Wąż nie zaplanował jakiegoś wydatku. Niespodziewane zakupy to czasami konieczność, ale Węże unikają ich jak ognia. Nie chodzi o to, że są skąpe, a bywa, że wręcz przeciwnie, lubią otaczać się pięknymi i egzotycznymi przedmiotami na które potrafią wydac dużo pieniędzy. Ich instynktowny sposób postępowania może nawet doprowadzić do rozrzutności. Dlatego Wąż, zdając sobie z tego sprawę, woli skrupulatnie planować każdy wydatek. Jest jeszcze jeden fakt na temat finansów Węży. Otóż, trzeba przyznać, że Węże kochają pieniądze i żeby było ciekawiej, jest to miłość odwzajemniona. Pieniądze są do Węży przyciągane w psychiczny czy magiczny wręcz sposób. Kiedy Wąż potrzebuje gotówki, zawsze ją gdzieś wygrzebie, zawsze z kogoś ściągnie pieniądze lub znajdzie dodatkowe dobrze płatne zatrudnienie czy nowego i bogatego kochanka jako sponsora.

Nagowie czyli Ludzie-Węże

Nagowie mają swe miejsce przede wszystkim w mitologiach Indii i Chin. Nieliczne wzmianki o tych stworzeniach pojawiały się także na przestrzeni wieków w dziennikach podróżników lub bestiariuszach, popularnych przede wszystkim w średniowieczu. Wężowi Ludzie obdarzeni bywali psychiczną lub magiczną mocą, władali żywiołem wody, kontrolowali deszcze i żyzność gleb - odgrywali ważną rolę w kultach agrarnych. Pozyskanie ich życzliwości poprzez ceremonie ofiarne było bardzo ważne dla trwania społeczności. Ich natura była postrzegana jako zasadniczo neutralna, nietrudno było zdobyć ich błogosławieństwo, ale jeszcze łatwiej sprowadzić na siebie ich gniew, którego skutkiem mogły być katastrofy dotyczące żywiołu wody oraz choroby, np. trąd czy zaburzenia psychiczne. Głównych powodem konfliktu z Nagami (Wężami) miało być zanieczyszczanie wody oraz bezmyślne zabijanie istot jej zamieszkujących. Nagowie nie byli bajeczką, zmyśloną na potrzeby mitologicznej kosmogonii, a prawdziwymi ludźmi z krwi i kości a także historią z życia na subtelnym planie eterycznym czy astralnym w ciałach Pół-Ludzi - Pół-Węży. Faktem okultystycznym jest to, że Nagowie bywali zdeformowani za swoje psychiczne nadużycia i wtedy wstydzący się swego wyglądu, schodzą do podziemi (Patali), by tam żyć w spokoju przed oczami ciekawskich. Wąż a znaki przeciwne oraz sprzyjające

W opozycji do Węża w chińskim zodiaku znajduje się Dzik, zwany też Świnią. Inne zwierzęta skonfliktowane z Wężem to Tygrys i Małpa. Kiedy wchodzi Rok Węża, oznacza to szczególne problemy dla Dzików, Tygrysów i Małp, a Węże mogą podejmować czy nasilać podświadomie mechanizmy zemsty czy odwetu na tych znakach. Dla Dzików każdy Rok Węża zapowiada się duży zamęt: przeprowadzki, zmiany miejsca pracy, kłopoty, niespodziewane podróże, ale może to być także okazja do wprowadzenia potrzebnych od dłuższego czasu zmian. Należy będąc Dzikiem być ostrożnym, nie jeździć za szybko samochodem i nie uprawiać ryzykownych sportów, na przykład nie skakać ze spadochronem i nie nurkować. Dobrze byłoby zaopatrzyć się w naenergizowany jako amulet wisiorek z wizerunkiem Małpy (Hanuman), by zmniejszyć negatywne skutki zderzenia ze swym antagonistą Wężem. Rok Węża, szczególnie Węża Ognistego to układ OGNISTEJ KARY dla Dzików, Tygrysów i Małp, zapowiedź frustracji, zmartwień, trudności i pogorszenia zdrowia. Kara dotyczyć będzie także każdej osoby, która ma te zwierzęce znaki w filarze miesiąca, dnia lub godziny urodzenia. Nie wiąże się wyłącznie z rokiem przyjścia na świat.

Dla Bawołu i Koguta na Rok Węża mamy dobre wiadomości: powodzenie będzie im sprzyjać, gdyż tworzą wraz z Wężem trygon wzajemnego popierania się i są w wielkiej przyjaźni. Działają bardzo podobnie – celowo, sumiennie, konsekwentnie i z zastanowieniem. Kierują się głosem rozsądku i pragmatyzmu, do wszystkiego podchodzą bez emocji,pragmatycznie i rzeczowo. Nie lubią niespodzianek i nagłych zmian. Cała trójka przepada za dyskusjami i szczegółowymi analizami, wzajemnie się wspierają i umacniają. Potrafią przechytrzyć wszelką konkurencję, zatem na alianse Węży z bawołami i Kogutami należy bardzo uważać, kiedy stają przeciwko nam lub kiedy pomagają Wężom nas omotać swoimi czarownymi urokami.

Zalety Węży (Nagów)

Wąż posiada bardzo sympatyczną ale powierzchowną osobowość, jest też rozrywkowy, co przyciąga do niego ludzi. Posiada bardzo silny instynkt i osobistą intuicję oraz rozwagę - czasem także jest w nim coś z wyglądu mistycznego. Wąż jest zwykle dyskretny, honorowy, ugodowy i ma silne poczucie humoru. Wąż uwielbia fascynujące rozmowy – może spędzić wiele godzin z kimś interesującym lub przegadać całą noc na wiele tematów. Wszystko, co nietypowe i ekstrawaganckie, przypadnie mu do gustu.

Wady Węży (Nagów)

Człowiek Wąż bywa obłudny, nieufny, oszukańczy, powierzchowny, egoistyczny, łatwo i cynicznie wykorzystuje innych; jest również władczy i często zbyt pochopny w wyciąganiu wniosków na podstawie jedynie materialnych przesłanek; nie umie przegrywać. Często Wąż nie może znieść, kiedy ktoś go poucza, zatem nie przyjmuje nauk duchowych ani instrukcji praktyk (słuchać może godzinami, ale pouczeń i instrukcji - nie przyjmuje do wiadomości).

Najważniejsze atrybuty Ludzi-Węży

Kolejność w zodiaku: szósty

Pierwiastek: Jin (Jin, Ida)

Żywioł: Ogień

Szczęśliwe kolory: zielony, czerwony, złoty

Szczęśliwe liczby: 3, a także 1, 2, 4, 6

Szczęśliwe kamienie: agat, opal

Planeta rządząca: Wenus

Miesiąc przypisany do znaku: maj

Pora roku: wiosna

Kierunek przypisany do znaku: południowy-wschód

Godziny przypisane do znaku: 9:00 do 11:00 (w czasie miejscowym)

Odpowiednik w zachodnim zodiaku: Ryby

Pięć typów ludzi węży - Żywioły

Wąż drewniany (lata 1905, 1965, 2025)

Np. Greta Garbo

Jest rozważny, dbały o bezpieczeństwo finansowe i, w przeciwieństwie do innych Węży, stały i wierny w uczuciach. Potrzebuje jedynie całkowitej wolności intelektualnej! Dobrze poinformowany, elokwentny, a przy tym bardzo elegancki, w każdym otoczeniu jest z przyjemnością słuchany, a nawet podziwiany. Dyskrecja, odpowiedzialność i lojalność zapewniają mu powszechny szacunek. Zna się na sztuce, muzyce, teatrze i umie cieszyć się swym interesującym, dobrze zorganizowanym życiem.

Drewniany Wąż stale poszukuje intelektualnej wolności. Lepiej potrafi się wysławiać i bardziej niż inne Węże poszukuje stałości zarówno emocjonalnej, jak i finansowej. Drzewo zbliża Węże do muzyki, plastyki i piękna.

Wąż ognisty (lata 1917, 1977, 2037)

Np. JF Kennedy, Ferdinand Marcos (filipiński dyktator) i Gamel Naser (prezydent Egiptu)

Ten bardzo aktywny, pełen fizycznej i umysłowej energii Wąż ma charyzmę, wzbudza zaufanie i ma zdolności przywódcze. Wyborcy lubią głosować na takie osoby, odnosi więc sukcesy w polityce, tym bardziej, że sam gorąco pragnie i dąży do sławy, władzy i pieniędzy. A gdy zdobędzie taką wymarzoną pozycję, będzie jej bronił za wszelką cenę. Z natury jest maksymalnie podejrzliwy, pełne zaufanie ma tylko do siebie. Dla innych jest bezkompromisowy, łatwo ich osądza i potępia. Jego uczucia są dwubiegunowe: przesadna miłość lub wielka nienawiść. Jest przy tym szalenie zmysłowy, zazdrosny i bardzo zajęty sobą.

Ogień zwykle aktywizuje Węże. Chcą one przewodzić w grupie, choć nadal ufają tylko sobie. Ogniste Węże bywają bardziej zazdrosne i jeszcze bardziej podejrzliwe - odwrotnie niż Węże Ziemiste.

Wąż ziemny (lata 1929, 1989, 2049)

Np. Abraham Lincoln, Jacqueline Onassis

Ten najbardziej czarujący i zachwycający spośród Węży ma wielu przyjaciół i całą armię zwolenników. Jest spokojny, konserwatywny, pracowity i oszczędny, potrafi rozwiązywać trudne problemy i zachowuje zimną krew nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Zna zarówno swoje możliwości jak i ograniczenia i nie przecenia samego siebie. Zasadniczy i wiarogodny odnosi sukcesy w bankowości lub w ubezpieczeniach, umiejętnie pomnażając własny majątek. W kontaktach z ludźmi jest serdeczny, naturalny i spontaniczny, nie osądza swych bliźnich tak kategorycznie jak inne Węże.

Węże Ziemiste mają najwięcej przyjaciół. Podejmują ciężką i sumienną pracę, łatwiej potrafią się dogadać z innymi.

Wąż metalowy, złoty (lata 1881, 1941, 2001)

Np. Pablo Picasso

Pod wpływem żywiołu Metalu inteligencja Węża jeszcze bardziej się wyostrza. Wzrasta też siła jego woli i przemyślność w dążeniu do władzy i sukcesów. Każdy problem drąży do końca, ma świetne wyczucie sytuacji, działa szybko i skutecznie. Jest doskonałym psychologiem, potrafi wyczuć twój słaby punkt i wykorzysta go, by cię omotać. Intuicyjnie wie, co byłoby najdogodniejszą okolicznością do zapewnienia sobie łatwego i luksusowego życia, i dąży do tego bez skrupułów, sprytnie intrygując i matacząc. Jest mistrzem „kreciej roboty”. Zdobywa upatrzoną pozycję, zanim ktokolwiek na szansę temu zapobiec i go powstrzymać. Jest to najbardziej skryty, nieuchwytny, tajemniczy i nadmiernie pewny siebie Wąż. Podejrzewa innych o ukryte zamiary, niekiedy w sposób wręcz paranoiczny. Ma skłonność do zawiści i stale chce przewyższyć swych konkurentów i opozycjonistów, nie przebierając w środkach. Zupełnie nie potrafi zaakceptować swego niepowodzenia ani porażki. W sprawach osobistych jest zazdrosny, posesywny, dominujący i niezwykle mało komunikatywny. Nie należy do Węży, które da się oswoić!

Żywioł Metal wzmacnia w Wężach takie cechy, jak inteligencja, wyrachowanie i siła woli. Metalowy Wąż lubi działać szczególnie szybko i cicho, zwłaszcza jeżeli chodzi o poprawę luksusu życia.

Wąż wodny (lata 1893, 1953, 2013)

Np. Mao Tse Tung i jego małżonka

Tak jak woda przenika przez każdą materię, tak Wodny Wąż dzięki swej intuicji umie wywierać wpływ na inne osoby. Ten oczytany intelektualista jest także bardzo praktyczny, sprytny, nastawiony biznesowo i ma szczególny talent do robienia interesów. Ma wielkie zdolności umysłowe i ogromną siłę koncentracji, obdarzony jest wielką charyzmą i nadmiernie ciekawską naturą. Sprawnie zarządza zarówno finansami, jak ludźmi i ich umysłami! Umie doskonale planować i nigdy nie traci z oczu swoich celów i kontaktu z rzeczywistością. Ma też świetną pamięć, dzięki której przez całe życie pielęgnuje dawne urazy i żale. Ma cierpliwość Hioba, ale paszczę kobry, zaciekle ściga tych, którzy w porę nie zrozumieli, że lepiej nie drażnić nawet tego, pozornie spokojnego, Węża.

Wąż Wodny jest zaś bardziej niedostępny dla innych znaków i ma szczególnie dociekliwą naturę. Potrafi zręcznie usuwać wszelkie przeszkody i nie zwracać uwagi na rzeczy mało istotne. Jest też bardziej praktyczny i przejawiający zainteresowanie sprawami materialnymi.

Autocharakterystyka Węży po przeczytaniu horoskopu ogólnego

Wąż-Skorpion: "Przynajmniej w 80% ten opis pasuje do mojej osoby i jestem z tego dumna. Jestem wężem i skorpionem a ich cechy charakteru są podobne. Gardzę ludźmi którzy by przypodobać się szefowi ciągle mu przytakują a nawet starają się papugować jego styl np. wypowiadania się, ubierania itd... Krzywd wyrządzonych nie zapominam i cały czas czekam na dogodną sytuację by się odpłacić, nawet kilka lat. Inne osoby trzymam na dystans i mam wiele sekretów, nawet najlepszej przyjaciółce zdradzam tylko ich część. Co nie znaczy że jestem uosobieniem zła, jeśli znajdę bratnią duszę to może ona na mnie zawsze polegać i zrobię wszystko by jej pomóc. I jeszcze jedno, nawet wrogowi, jeśli przytrafi mu się coś złego to na ten moment zapomnę wyrządzone krzywdy i pomogę."

Wąż-Ryba. "Zgadza się jakieś 70%, ale nie mam jeszcze wielu sekretów (może z wiekiem będzie więcej). Nie jestem chyba jeszcze neurotykiem/paranoikiem. Jestem dość ufny i lubię ludzi. Dobrze sobie radze z "finansami", ale dobre ubrania mnie nie kręcą - wracam z pracy i moim ulubionym ubraniem jest chiński polar. Szkoda mi życia na pamiętliwość i wieloletnie snucie planów i czyhanie na zemstę. Bardzo dobry kolega w liceum odbił mi dziewczynę - bolało, ale przeszło. Jestem chrzestnym jego córki, a ją wiozłem do ślubu. Jak mi ktoś MOCNO nadepnie na odcisk, to oczywiście może spodziewać się mojej reakcji, ale nie będzie na nią czekał latami..."

Wąż-Panna: "Dziwne, jestem zodiakalna panna, ale pasuje jak nic ten opis do mnie."

Janus, ze stycznia: "U mnie prawie całość się pokrywa prócz objawów paranoicznych i bycia neurotykiem."

Wąż-Lew ziemiasty: "Zgadza się większość! Wszechświat to matematyka!"

Wąż-Panna: "Z każdego znaku mam jakieś 80% cech. Jestem zaborcza, pamiętliwa, a nienawiść potrafi być u mnie głęboka, muszę mieć swoją przestrzeń życiową. Potrafię być lojalna wobec osób, które na to zasłużyły. Wrodzone wręcz lenistwo sprawia, że wynajduję możliwie najprostsze rozwiązania sytuacji. Jestem materialistką. Nie przywiązuję większej wagi do wartości rodzinnych. Uwielbiam harmonię i spokój, sporty ekstremalne, hazard, cokolwiek niosące niepewność i ryzyko odpada. Zmiany życiowe muszą następować powoli, a nie nagle."

Wąż-Strzelec: "Sprawdza się w 100%, genialne."

Wąż-Ogień: "Jestem wężem ognia, sprawdza się to co wyczytałam w 100%."

Węże a rozwój duchowy i przebudzenie

Wąż, w Indii Naga, jako symbol falliczny, w pradawnych obrzędach płodności związany był z Boginią Ziemi, co też zwykle sprawdza się jako obiekt kultowy dla Węży. W babilońsko-asyryjskich obrzędach ku czci bogini Isztar miał związek z drzewem – żeńskim symbolem corocznej odnowy wegetacji. W innych dawnych wyobrażeniach ułożony w kształt koła i pożerający własny ogon, jako Uroboros był symbolem wieczności czy raczej długiego cyklu czasu, powracania historii, która kołem się toczy poprzez wcielenia. Dla starożytnych Greków uosabiał ideę odnowy i uzdrawiania (ponieważ zrzuca skórę w okresie linienia, a potem się „odradza”) i był atrybutem Asklepiosa, boga lekarzy (u Rzymian – Eskulapa). W biblijnej opowieści o Raju i drzewie wiadomości dobrego i złego (Gen. 3,1-7) symbolizuje złego ducha: „Wąż był chytrzejszy nad wszystkie zwierzęta ziemi” oraz: (Gen.3,15) „Położę nieprzyjaźń między tobą (wężem, nagą) a niewiastą; ona zetrze twoją głowę, a ty będziesz czyhać na jej piętę.” Nadal jego wizerunek jest na szyldach aptek, mówi się też, że „lekarz ma węża w kieszeni”. Buddyści, siddhayani, szkoły wedyjskie i wedantyjskie nauczały, aby z Nagów, z Węży czynić swoich oswojonych służebników, inaczej zawsze będą szkodzić.

Wąż to najbardziej przebiegłe, sprytne i chytre ale i najsprawniej myślące zwierzę chińskiego zodiaku taoistycznego. Roztropność i pewna mądrość czy rozwaga to jego wrodzone cechy, ale jest to mądrość zwierzęcia prymitywnego dbającego o własne sprawy i zaspokojenie ego oraz chuci. Natura obdarzyła go ponadto niewyczerpaną niemal magiczną mocą psychiczną, która manifestuje się spontanicznie jako pochodząca z niższego świata Wężów i Wężowników (Nagów). Wąż jest zawodowym uwodzicielem niezależnie od swojej płci, lubi zajmować się magią seksualną, ale zwykle tylko dla siebie. Oprzeć się jego czarowi jest prawie niemożliwe, chociaż niektórym się czasem udaje. I nikt nie przejrzy jego sekretów ani zamiarów, zatem Wąż jest dobrym materiałem na wszelkiej maści agenta, szpiega, podstępnego czarnego maga. Osoby Wężowe z urodzenia lubią się interesować sprawami wiedzy tajemnej, okultyzmu, religii charyzmatycznych, magii - ale zwykle na poziomie egoistycznych działań dla samych siebie.

Daleki Wschód, podobnie jak Biblia, przypisuje Wężowi takie cechy jak, fascynowanie, kuszenie, uwodzenie – jest zatem Wąż (Naga czy Naya) stworzeniem niebezpiecznym zarówno dla pojedynczych osób jak i dla wspólnot duchowych. Wrodzona elegancja, grzeczność, umiejętność prowadzenia rozmowy, a przy tym inteligencja, dowcip, tajemniczość i pewna filozoficzna głębia to jego mefistofelesowskie sztuczki. Wąż jest zwykle spokojny, zrównoważony, lubi harmonię i piękno, ukrywa własne emocje. Dzięki intuicji Wąż potrafi odgadywać uczucia innych i sprytnie nimi manipulować. Jako introwertyk snuje własne plany i zamierzenia, ale skrywa je nawet przed najbliższymi. Wąż nie ulega wpływom ani naciskom ze strony otoczenia, nie poddaje się perswazji, chyba, że udaje, że się poddał dla jakiegoś celu. Jego wypowiedzi są dobrze przemyślane, zaplanowane, obliczone na efekt, jego umysł działa jak komputer – precyzyjnie, szybko i bez zmęczenia. Wszystko to są niepomyślne omeny w rozwoju duchowym, cechy które nie pozwalają człowiekowi na prawdziwy duchowy wzrost, wewnętrzną transformację i duchowe przebudzenie.

Węże mają rozmaite wielkie wady: nie umieją przegrywać, mają potrzebę dominacji, nie znoszą nie mieć racji, nienawidzą krytyki własnej osoby. Gdy ich pozycja jest zagrożona, reagują z mściwością prawdziwego Węża (Naga) – stają się agresywne, zawzięte, zdolne do kłamstwa, wypaczają znaczenie słów, „odwracają kota ogonem”, plują jadem niczym wściekła Kobra. Doskonale pamiętają doznane zawody, krzywdy i uchybienia, nie mają skrupułów, by okrutnie mścić się, choćby po wielu latach, za odniesioną zniewagę lub zniszczyć tego, kto raz trochę stanął im na drodze. Ich nienawiść nie zna granic, chociaż może być bardzo subtelna i dobrze skrywana, maskowana, a czasem tylko z lenistwa i wygody nie jest wykonywana. Mogą długo czekać na odpowiedni moment, by potem zadziałać szybko i cicho, znienacka atakując upatrzoną ofiarę, także swoich dobroczyńców czy nauczycieli duchowych. Taoistyczni mistrzowie sztuk walki zwykle uważali, aby ucznia Węża nie nauczyć zbyt wiele, z obawy, że ten może ich uśmiercić, aby przejąć ich pozycję i szkołę.

Wąż, szczególnie podwójny czy wielokrotny (rok, miesiąc, godziny narodzin), umie wytworzyć wokół siebie atmosferę magii, uroku i czaru, której nikt do końca nie zgłębi, która usypia czujność nawet osób Przebudzonych Duchowo. Świetnie umie wykorzystać swój urok, czar i zdolności psychiczne do chociażby odrobiny magii. Czasem kusi i przyciąga, czasem odpycha, to się wślizguje w najróżniejsze przygody miłosne, to się z nich sprytnie wyślizguje (przecież jestem tylko masażystą, a to moja klientka, która chyba za dużo fantazjuje). Jest zawodowym uwodzicielem (niezależnie od swojej płci), dla siebie żąda absolutnej wyłączności, choć sam się do wierności wcale nie poczuwa, a co najwyżej wierność deklaruje tak, aby inni w to uwierzyli bezgranicznie. Wąż (Naga, Naya) jest namiętny, posesywny i niezwykle zazdrosny, chorobliwie zazdrosny chociaż niewierny. Najczęściej prowadzi podwójne życie, pełne intryg i skrytych zamiarów na zasadzie omotania i wykorzystania ofiary. Podwójne życie, to także udawanie miłości do bogatej osoby, a po prawdzie wyłudzanie pieniędzy i majątku pod szyldem udawanie miłości, ale w taki sposób, żeby wszyscy (nawet przyjaciółki i przyjaciele) myśleli, że to była prawdziwa miłość. Oprzeć się czarowi osoby urodzonej jako Wąż (Naga) jest prawie niemożliwe, osoba, której w danej chwili pożąda, ulega mu jak zahipnotyzowana, zaczarowana.

Węże zwykle cenią swą prywatność i mają mnóstwo sekretów, nikomu nie ufają, są podejrzliwe i maksymalnie sceptyczne, zatem na Drodze Duchowej niewiele osiągną pomimo wielu lat praktyki. Nie powinno się Węży szybko awansować w ruchach duchowych ani przenosić do bardziej zaawansowanych klas nauczania, lepiej niech jak najdłużej przerabiają najbardziej podstawowe rzeczy, a z czasem jak się wykażą cierpliwością, może coś w ich głowach i podświadomości zostanie. Wąż także jest hedonistą i estetą, lubi mieć poczucie luksusu i sprawiać sobie przyjemności, rozkosze dla ego i zadowalanie zmysłów. Jego ubrania są zwykle eleganckie (nawet jak proste i tanie), uwielbia biżuterię, lubi też dobre lektury, teatr, muzykę i cokolwiek w topowej modzie elit. W doborze partnerów i przyjaciół także jest wybredny – są zawsze z najwyższej półki, a byle kogo nie raczą gościć pod swoim dachem. Tak jak Smok, Wąż (Naga, Naya) jest znakiem karmicznym z karmanem Patalowym, ze świata Nagów (Węży). Jego życie kończy się tryumfem lub tragedią – zależnie od przebiegu. W istnienie Węża wbudowany jest mechanizm niszczenia tych, którzy weszli z Wężem w kolizję, działali nie po myśli Węża czy Wężycy, nie dość dbali o interesy Węża, w jakikolwiek sposób się narazili, nawet jak tylko nie zauważyli zalotów ze strony Węża czy Wężycy lub zapomnieli coś mało istotnego załatwić czy zrobić na czas.

Dla Węża nie stanowi problemu zgłębianie wiedzy, także tajemnej, a jeśli wpadnie na trop czegoś interesującego, nie spocznie, póki nie dowie się wszystkiego na ten temat. Jednakże jest to tylko badanie i zgłębianie tego, co Węża interesuje, a nie wszystkiego co potrzeba, co powoduje, że rozwój duchowy Węży zawsze pozostaje powierzchowny, na poziomie zainteresowania, zdobywania przydatnych mu informacji, a nie na poziomie osiągnięcia całej wymaganej wiedzy i umiejętności jak to jest w szkołach ezoterycznych czy mistyczno-hermetycznych wymagane. Istnieje możliwość, że właśnie z powodu swojej nieustępliwości i niewzruszoności Wąż poniesie sromotną klęskę, jeśli w porę się nie opamięta, może przegrać życie w gonitwie za mrzonkami, w gonitwie za własnym ogonem który zamierza połknąć, spala się i wykańcza. Człowiek urodzony w roku Węża jest niestety zbyt enigmatyczny i powierzchowny, i jest z tego dumny. Lubi podkreślać swoją odmienność i pielęgnować ją, co utrudnia wszelki realny rozwój duchowy. Dlatego też łatwo zamyka się w sobie i poświęca długie godziny na rzekomą medytację, która jest snuciem fantasmagorii czy knuciem i nie prowadzi do prawdziwej wewnętrznej przemiany, chociaż ładnie z zewnątrz wygląda dla kogoś kto nie zwraca uwagi ani na aurę ani na owoce praktyki.

Wąż zwykle długo rozmyśla, szczególnie przed podjęciem jakiejś decyzji, jednak nie jest to medytacją w sensie dhjany (dhyana). Wąż chce rozpatrzyć wszystkie argumenty za i przeciw, stara się także ukrywać jak najwięcej kart w rękawie, także przeciwko własnym nauczycielom lub mistrzom. Nie lubi zdradzać na swój temat zbyt wielu informacji i buduje w ten sposób jeszcze większą aurę tajemniczości za którą zwykle jest duchowa płycizna albo mielizna na które Wąż osiada niczym w pułapce. Wąż ukrywając informacje o sobie przed lekarzami, terapeutami czy nauczycielami duchowymi robi to podświadomie tak, że uniemożliwia leczenie się, terapie oraz duchową transformację, a zatem słabo współpracuje z duchowymi mistrzami czy przewodnikami, co powoduje, że duchowo stoi w miejscu gdyż nie oczyszcza się jak należy, nie dostanie właściwych praktyk.

Urokowi Węża mało kto potrafi się oprzeć, dlatego jest bardzo niebezpieczny, także w duchowych grupach i wspólnotach. Potrafi porywać tłumy i większość osób przekona do swoich racji, nawet jeśli się myli lub celowo kłamie, co może być bardzo szkodliwe, jeśli Wąż kłamie celowo aby szkodzić duchowym nauczycielom, mistrzom czy duchowej wspólnocie. Dawni mistrzowie taoistyczni byli zdania, że jeśli Wąż zaczyna tylko mówić coś przeciwko nauczycielom czy mistrzom od których się uczy lub u których podjął inicjacyjna praktykę, należy mu obciąć język, wypędzić go lub najlepiej zabić, aby nie mógł już więcej szkodzić ani mistrzom ani wspólnocie w żaden sposób.

Długo trwa, zanim pozbędzie się wrodzonej rezerwy, a często niechęci wobec nowych znajomych, a nowicjusze w grupach rozwoju duchowego zawsze czują się przez Węże źle traktowani, odpychani, poniżani. Powoduje to, że większość Węży nie nadaje się na prawdziwych duchowych liderów, ani na nauczycieli rozwoju duchowego czy medytacji ani nawet na koordynatorów. bardziej bowiem potencjalnych uczestników zrażają swoim sposobem bycia i złym traktowaniem nowicjuszy niźli przyciągają nowe osoby do grupy praktykujących. Uczestnicy zajęć często skarżą się, że mają wrażenie iż lider Wąż ich oszukuje, wykorzystuje, używa do prywatnych celów, buduje sobie z nich koalicję przeciwko innym liderom duchowym czy przywódcom ruchu ezoterycznego. Wąż zwykle w ogóle najlepiej czuje się, pracując sam, stąd mistrzowie ścieżki kierowali zwykle Węże na długie samotne praktyki na pustelniach, co jest bardzo dobrym sposobem pozbywania się Wężów z grup medytacyjnych, gdzie przynoszą zwykle więcej szkody niż pożytku.

Węże często zajmują miejsce w centrum zainteresowania, a gdy wchodzą do pomieszczenia ściągają na siebie uwagę wszystkich. W grupach duchowych jest to zjawisko niepożądane, ale Węże będą i tak próbować skupić uwagę na sobie, jeśli ludzi nie na nich się skupiają, nie o nich rozmawiają, nie w nich się wpatrują. Wąż machinalnie robi lub mówi coś, co powoduje, że ludzie się na nim skupiają. Bardzo często zachowanie Węży psuje zajęcia wymagające skupienia lub wsłuchania w subtelne nauki czy instrukcje praktyk medytacyjnych albo potrzebne jest do wyczuwania energii. Wąż byłby dobry ze swoim skupianiem na nim uwagi jako misjonarz czy akwizytor sprzedawca jakiegoś towaru ale jako słuchacz nauk duchowych bywa zjawiskiem kretyńsko uciążliwym, a bywa, że zwyczajnie szkodliwym.

Najwięcej jadu nienawiści do duchowych mistrzów, nauczycieli, duchowej ścieżki czy nawet samego Boga i Niebios - pochodzi właśnie od osób urodzonych z mocnymi, często podwójnymi lub silniejszymi aspektami Wężowymi (nie tylko o sam rocznik urodzenia chodzi), nawet jak są tylko cichymi zakulisowymi sprawcami złych sytuacji jakie mają miejsce, gdyż Węże potrafią przekonująco i niewinnie napuścić swoje zaufane osoby poprzez długotrwałe judzenie, sączenie jadu do umysłu wiernych znajomych i przyjaciół przeciwko każdemu kogo uznają za wroga. Aby zapanować nad Wężami i poddać je sobie pod kontrolę trzeba je uczynić bezsilnymi i słabymi, co nie jest takie łatwe, ale często się udaje. Czarnoksięskie szkółki szerzące ideologiczną nienawiść do Boga, bóstw nieba, mistrzów i świętych, do aniołów Boga, wszystkie są albo kierowane przez co bardziej zwyrodniałe Węże, albo inspirowane ideologicznie przez osoby Wężowe o dużej sile psychicznego wpływu i oddziaływania.

Wąż informacji o sobie udziela kalkulując czy to mu się opłaca do czegoś, a takie postępowanie wobec duchowych mistrzów i nauczycieli jedynie hamuje i uniemożliwia rozwój duchowy Wężów. Mistrz, prawdziwy Guru, jest Rajskim Drzewem Wiedzy, Wiadomości Dobrego i Złego, a Węże często popełniają archetypowy grzech, tragiczny błąd kuszenia ludzi w kuluarach duchowych imprez, kuszenia w taki sposób, aby ludzi odwodzić od praktyki u danego Mistrza czy Nauczyciela lub popełniać niegodziwości i grzechy, których dany Mistrz i Szkoła Duchowa surowo zakazują. W ten sposób Węże nie tylko same się przestają rozwijać duchowo, ale szkodzą wielu uczniom danego Mistrza czy Nauczyciela Duchowego, co powoduje, że rozwój duchowy osób Wężowych często bywa zatrzymany na wiele wcieleń, skąd mamy takie niby magiczne osobowości o silnej energii psychicznej we własnych sprawach, ale w swej istocie niezdolne do podjęcia duchowej praktyki i ścieżki niebiańskiej transformacji w wyższą formę istnienia.

Jedną z cech osobowości Węża jest silny sceptycyzm, a co za tym idzie negatywizm w sprawach metafizycznych. Wąż zwykle nie pozwoli sobie pochopnie wydać sądu w jakiejś sprawie, a zanim coś zaaprobuje, musi dokładnie to przebadać, tyle, że w sprawach duchowych nie ma zwykle możliwości zbadania przykładowo planu astralnego czy niebios. Z tego powodu dość trudno radzi sobie z przyjmowaniem nowych wynalazków i zmian społecznych, trudno sobie radzi z subtelnymi ideałami duchowymi i przyjęciem wiedzy objawionej. Ponieważ ma podejrzliwą naturę, każdą nowość traktuje jako potencjalne niebezpieczeństwo, które może zagrozić jego obecnemu statusowi. Wąż będzie się więc opierał, dopóki nie uzna nowej idei za korzystną dla siebie, co jeśli korzyść nie jest namacalna, nie ma jak nastąpić. Stąd silna oporność umysłowości silniej wężowych na wszelkie nauki duchowe i metafizyczne.

Osoby odradzające się jako Węże najczęściej należą do tych, które z powodu wielkich błędów i poczynionego zła czy niegodziwości, zatrzymały się w rozwoju i powtarzają wiele wcieleń niejako utrwalając się w błędach niźli czyniąc postępy. Nawet ich siła psychiczna dająca wrażenie posiadania mocy magicznej, nie powiększa się, a co najwyżej utrzymuje na tym samym poziomie z wcielenia na wcielenie. Mają też tendencje do powtarzania tych samych bardzo poważnych błędów skutkujących duchowym upadkiem w ciemność i mrok oraz pomylenie umysłowe.

Wielu astrologów okultystów uważa, że osoby urodzone w roku Węża posiadają dziwnie silna psychiczną czy nawet magiczną moc w swoim wnętrzu i całe życie muszą uczyć się, jak sobie z nią radzić. Jeśli dostroją się do niej (i w pełni zaufają), będą działy się prawdziwe cuda. W przeciwnym razie czeka ich pasmo niewytłumaczalnych problemów, ale w rozwoju duchowym nawet największa moc psychiczna jakiej używamy tylko dla siebie nic nie znaczy. Węże muszą nauczyć się używać psychicznej mocy dla dobra wspólnoty duchowej, dla dobra innych praktykujących, a także otworzyć się na subtelną duchową moc niebiańską, która jest całkowicie bezinteresowna i to im zwykle zupełnie nie wychodzi. Egoizm w Wężach zwykle zabija subtelne i delikatne skłonności duchowe.

Najbardziej odpowiednie dla Węża zawody to: filozof, naukowiec, pisarz, reżyser, dyplomata, ambasador, antykwariusz, psychiatra, szpieg, ewentualnie astrolog.

Niektórzy sławni ludzie urodzeni w taoistycznym Roku Węża

Mikołaj Kopernik (ur. 19 lutego 1473) - polski astronom, autor wielkiego dzieła De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) przedstawiającego szczegółowo i w naukowo użytecznej formie heliocentryczną wizję Układu Słonecznego i Wszechświata.

Jan Kalwin (ur. 10 lipca 1509) – teolog, kaznodzieja, pisarz i organizator życia duchowego w Szwajcarii w okresie reformacji. Silne skłonności do ekstremizmu i fanatyzmu religijnego. Skrajny zelota protestancki.

Michel Eyquem de Montaigne, również Michał de Montaigne (ur. 28 lutego 1533 w Bordeaux) – francuski pisarz i filozof-humanista; jeden z głównych przedstawicieli renesansu.

Denis Diderot (ur. 5 października 1713) – francuski pisarz, krytyk literatury i sztuki, filozof i encyklopedysta okresu Oświecenia.

Giacomo Girolamo Casanova (ur. 2 kwietnia 1725) – zasłynął dzięki barwnemu opisaniu licznych podbojów miłosnych w swoich pamiętnikach, bigamista, poligamista, amant i oszust matrymonialny.

Edgar Allan Poe (ur. 19 stycznia 1809) – amerykański poeta, nowelista, krytyk literacki i redaktor.

Karol Robert Darwin (ur. 12 lutego 1809) – angielski przyrodnik, twórca teorii ewolucji, skrajny materialista.

Abraham Lincoln (ur. 12 lutego 1809) – polityk, szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych.

Nikołaj Wasiljewicz Gogol (ur. 19 marca lub 31 marca 1809) – rosyjski i ukraiński pisarz, poeta, dramaturg i publicysta.

Charles Pierre Baudelaire (ur. 9 kwietnia 1821) – poeta i krytyk francuski, parnasista zaliczany do grona tzw. „poetów przeklętych”.

Fiodor Michajłowicz Dostojewski (ur. 30 października lub 11 listopada 1821) – rosyjski pisarz i myśliciel. Jeden z najbardziej wpływowych powieściopisarzy literatury rosyjskiej i światowej.

Johannes Brahms (ur. 7 maja 1833) – niemiecki kompozytor, pianista i dyrygent okresu romantyzmu.

Alfred Bernhard Nobel (ur. 21 października 1833) – przemysłowiec i naukowiec szwedzki, wynalazca dynamitu, fundator Nagrody Nobla.

Mohandas Karamchand Gandhi (ur. 2 października 1869) – jeden z twórców współczesnej państwowości indyjskiej i propagator skrajnego pacyfizmu jako środka walki politycznej. Uprawiał też skrajną ascezę religijną.

Pablo Picasso, właśc. Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso (ur. 25 października 1881) – hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik i ceramik, uznawany za jednego z najważniejszych artystów XX wieku. Z silnym wpływem demonicznego Algola w horoskopie.

Jan XXIII, właśc. Angelo Giuseppe Roncalli (ur. 25 listopada 1881) – patriarcha Wenecji (1953-1958), papież i 3-ci Suweren Państwa Watykan w okresie od 28 października 1958 do 3 czerwca 1963, przywódca kościoła katolickiego.

Adeline Virginia Woolf z domu Stephen (ur. 25 stycznia 1882) – angielska pisarka i feministka, uważana za jedną z czołowych postaci literatury modernistycznej XX wieku.

Jean-Paul Charles Aymard Sartre (ur. 21 czerwca 1905) – powieściopisarz, dramaturg, eseista i filozof francuski. Przedstawiciel egzystencjalizmu.

Greta Garbo, właśc. Greta Lovisa Gustafsson (ur. 18 września 1905) – szwedzka aktorka, gwiazda filmowa, czterokrotnie nominowana do Oscara.

Aristotelis Sokratis Onasis (ur. 15 stycznia 1906) - grecki przedsiębiorca, miliarder, magnat transportu morskiego, jeden z najbogatszych ludzi ówczesnych czasów.

Laszlo Szabo (ur. 19 marca 1917) - węgierski szachista, arcymistrz od 1950 roku.

John Fitzgerald Kennedy (ur. 29 maja 1917) - nazywany „JFK”, „Jack Kennedy”, „Ken” – 35-ty prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, zginął w zamachu, a tak dość często karierę kończą Węże, przychodzi nagły koniec.

Clarice Taylor (ur. 20 wrzesień 1917) - aktorka amerykańska.

Martin Luther King, Jr. (ur. 15 stycznia 1929) – pastor baptystyczny, działacz na rzecz równouprawnienia, zniesienia dyskryminacji rasowej, laureat pokojowej Nagrody Nobla z roku 1964.

Bob Dylan, właśc. Robert Allen Zimmerman (ur. 24 maja 1941) – amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta.

Barbara Brylska (ur. 5 czerwca 1941 w Skotnikach) – polska aktorka filmowa, stała się najbardziej znaną polską aktorką w krajach byłego ZSRR.

Mirosław Hermaszewski (ur. 15 września 1941) - polski lotnik, pilot wojskowy, pierwszy polski kosmonauta, generał brygady.

Jan Andrzej Paweł Kaczmarek, Jan A.P. Kaczmarek (ur. 29 kwietnia 1953) – polski kompozytor, autor muzyki do ponad 50 filmów długometrażowych i dokumentalnych.

Mike Oldfield, właśc. Michael Gordon Oldfield (ur. 15 maja 1953) – brytyjski muzyk progresywny, multiinstrumentalista znany ze swych solowych, instrumentalnych albumów.

Kimila Ann Basinger (ur. 8 grudnia 1953) – amerykańska aktorka, modelka. Laureatka Oscara za drugoplanową rolę w filmie Tajemnice Los Angeles.

Brandon Lee (ur. 1 lutego 1965) – amerykański aktor, syn słynnego Bruce’a Lee. Brandon Lee zmarł w wieku 28 lat z powodu obrażeń powstałych w wyniku postrzału na planie filmu Kruk.

Brooke Christa Shields (ur. 31 maja 1965) – amerykańska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna oraz fotomodelka.

Liv Tyler (ur. 1 lipca 1977) – aktorka amerykańska. Córka lidera grupy rockowej Aerosmith Stevena Tylera i fotomodelki Bebe Buell.

Aleksandra Kurzak (ur. 7 sierpnia 1977) – śpiewaczka operowa, sopranistka, światowej sławy polska śpiewaczka operowa.

Daniel Jacob Radcliffe (ur. 23 lipca 1989) – angielski aktor, który zyskał sławę grając tytułową postać w serii filmów Harry Potter. Magiem jest niestety tylko jako aktor, tak poza tym nie umie nic z prawdziwej magii.

Mia Wasikowska (ur. 14 października 1989) − australijska aktorka pochodzenia polskiego.

(W popularnych opracowaniach często dodawane są nazwiska osób, które urodziły się w styczniu lub na początku lutego i należą do taoistycznego znaku poprzedniego roku, zatem w tym wypadku są Smokami, a nie Wężami. Zdarza się spotykać osoby, które nie są Wężami, bo ktoś zwyczajnie nie policzyć sobie poprawnie nawet kiedy wypada rok Węża, nie mówiąc już o precyzyjnym wyliczeniu mającym na uwadze zmienność początku chińskiego roku taoistycznego.)

Chiński Rok Węża

Rok Węża w chińskim horoskopie to następujące lata:

1905 - żywioł Drzewo;

1917 - żywioł Ogień;

1929 - żywioł Ziemia;

1941 - żywioł Metal (Złoto);

1953 - żywioł Woda;

1965 - żywioł Drzewo;

1977 - żywioł Ogień;

1989 - żywioł Ziemia;

2001 - żywioł Metal (Złoto);

2013 - żywioł Woda;

2025 - żywioł Drewno;

2037 - żywioł Ogień;

Rok Wężowy - dokładne daty od 1905/06 do 2025/26

Drzewo - 04.II.1905 - 24.I.1906

Ogień - 23.I.1917 - 10.II.1918

Ziemia - 10.02.1929 - 29.01.1930

Metal (Złoto) - 27.01.1941 – 14.02.1942

Woda - 14.02.1953 - 02.02.1954

Drzewo - 02.02.1965 - 20.01.1966

Ogień - 18.02.1977 - 06.02.1978

Ziemia - 06.02.1989 - 26.01.1990

Metal - 24.01.2001 - 11.02.2002

Woda - 10.02.2013 - 30.01.2014

Drzewo - 29.01.2025 - 17.02.2026

Łatwe relacje znaków (zwierząt)

Łatwe relacje w taoistycznym horoskopie chińskiej astrologii:

Cztery trygony więzi psycho-duchowej i wzajemnego popierania się:

SPRAWCY: Szczur – Smok – Małpa

MYŚLICIELE: Bawół – WĄŻ (NAGA) – Kogut

OBROŃCY: Tygrys – Koń – Pies

UGODOWCY: Kot (Królik) – Koza (Owca) – Dzik (Świnia)

Kombinacje - zwierzęta będące w wyjątkowej czy szczególnej przyjaźni:

Szczur i Bawół

Tygrys i Dzik

Kot (Kogut i Pies

Smok i Kogut

WĄŻ (NAGA) i Małpa

Koń i Koza (Owca)

Trudniejsze połączenia zwierząt (podświadomości)

Relacje destrukcyjne (kwadratury)

Zachodzą one między osobami urodzonymi w latach, gdy rządziły zestawione w tych parach zwierzęta. Także wywierają one na siebie niekorzystny wpływ w roku lub miesiącu, w którym panuje to destrukcyjnie działające zwierzę:

Szczur - Kogut i Królik (Kot)

Bawół - Smok i Pies

Tygrys - Wąż i Dzik (Świnia)

Kot (Królik) - Koń i Szczur

Smok - Koza i Bawół

WĄŻ - Małpa i Tygrys

Koń - Kogut i Kot (Królik)

Koza - Pies i Smok

Małpa - Dzik (Świnia) i Wąż

Kogut - Szczur i Koń

Pies - Koń i Bawół

Dzik - Małpa i Tygrys

Ale jest możliwość, że taka trudna relacja przechodzi gruntowną transformację, po której następuje pozytywna zmiana i zwierzęta zestawione w tych parach stają się sobie pomocne. Taki przełom jest najłatwiejszy dla par Tygrys – Dzik oraz Wąż – Małpa, ponieważ ich relacja, początkowo trudna i destrukcyjna, może się przerodzić w przyjacielską kombinację, którą także te zwierzęta ze sobą tworzą.

Silne antagonizmy między zwierzętami, które są w opozycji:

Szczur – Koń

Bawół – Koza

Tygrys – Małpa

Kot (Królik) – Kogut

Smok – Pies

WĄŻ (NAGA) - Dzik (Świnia)

Z naszymi antagonistami (zwierzę w opozycji) mamy wspólne kwadratury.

WĄŻ do Dzika (Świni) zawsze jest opozycją, przeciwstawieństwem, a dla Tygrysa oraz Małpy jest w kwadraturze. Dzik dla Węża to osoby sześć lat młodsze lub starsze, a Tygrys i Małpa to osoby trzy lata młodsze lub starsze, jeśli chodzi o najbliższe urodzeniowe sąsiedztwo. Reguła ta dotyczy każdego znaku chińskiego zodiaku, ale także występują w większej odległości wiekowej (np. starszy młodszy o 9 lub 15 lat zawsze jest w kwadraturze, a starszy lub młodszy o 18 czy 30 lat w silnej opozycji).

Żywioły w chińskiej astrologii taoistycznej

Ponieważ w chińskich horoskopach bardzo ważną rolę odgrywają żywioły, poniżej przedstawiamy ich skrótową charakterystykę. Należy pamiętać, że żywioł i zwierzę władające rokiem urodzenia wywierają wprawdzie wpływ najmocniejszy, ale nie jedyny. Sporządzenie indywidualnego horoskopu taoistycznego wymaga wzięcia pod uwagę wielu innych czynników.

Żywioł Drzewa (lata kończące się na 4 i 5 oraz zwierzęta „wiosenne” – Tygrys i Kot) sprzyja takim cechom:

pewność siebie, wielkoduszność, ekspansywność, życzliwość, dążenie do harmonii, łagodność, wgląd w siebie, poczucie moralności, piękno i elegancja. Osoby te są twórcze i obdarzone wyobraźnią, ale bywają podejrzliwe i nieufne. Mówi się, że „chcą ugryźć więcej niż są w stanie przełknąć”. Powinny koncentrować swe siły (nie rozpraszać energii) i poskramiać swój temperament, a szczególnie wybuchy gniewu i złości.

Żywioł Ognia (lata kończące się na 6 i 7 oraz zwierzęta „letnie” – Wąż i Koń) to takie cechy jak:

zdecydowanie, radość życia, egocentryzm, impulsywność, odwaga, namiętność, innowacyjność, ciepło, przedsiębiorczość, błyskotliwość, odnoszenie sukcesów. Osoby te są pełne pasji, lubią przygody i cieszą się powodzeniem. Powinny łagodzić swój sposób mówienia, ćwiczyć się w cierpliwości i używać swych energii w pozytywny sposób, gdyż gwałtowny żywioł Ognia może być także siłą destrukcyjną.

Żywioł Ziemi (lata kończące się na 8 i 9 oraz zwierzęta „ziemne” – Bawół, Smok, Koza i Pies) daje wsparcie takim cechom:

uczciwość, ostrożność, odpowiedzialność, pracowitość, rozwaga, potrzeba bezpieczeństwa, materializm, praktyczność, konstruktywne działanie, samodyscyplina, zdolność do wytężonej pracy, obiektywizm. Osoby te są przedsiębiorcze, ale są powolne i zbyt długo zastanawiają się przed podjęciem działania. Powinny być bardziej spontaniczne, rozwijać uczuciowość, pozwolić sobie na marzenia, akceptować przygody.

Żywioł Metalu (Złota) przypada ma lata kończące się na 0 i 1 oraz przynależy zwierzętom „jesiennym”, czyli Małpie i Kogutowi. Obdarza takimi cechami jak:

twardość, stanowczość, zdecydowanie, ostrość, elokwencja, prawość, ambicja, odpowiedzialność, niezależność w decyzjach, zdolność do długotrwałego wysiłku. Osoby te niezmordowanie dążą do celu, bywają surowe wobec siebie i innych, są nieprzejednane. Powinny uczyć się wesołości, kompromisów, tolerancji i umiejętności dostosowania się do nowych sytuacji.

Żywioł Wody (przypada na lata kończące się na 2 i 3 oraz jest atrybutem zwierząt „zimowych” – Dzika i Szczura) to takie cechy:

wrażliwość, tajemniczość, przenikliwość umysłu, umiejętność przekonywania innych, dyplomacja, intuicja, powściągliwość, skryte ale uparte dążenie do celu, spokój, umiejętność przewidywania przyszłych tendencji i możliwości. Osoby te potrafią wpływać na innych, a nawet nimi manipulować, często bywają skryte, pasywne, pełne lęków i obaw. Powinny być bardziej stanowcze i energiczne.

Wiedza astrologiczna jako wiedza tajemna czy to wedyjska czy taoistyczna nie ma końca, a to co tutaj znajdujemy jest zaledwie dobrym początkiem dla studiów taoistycznych nad Znakiem Węża...