Udana

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Udana - w transliteracji z sanskrytu udāna to prąd czy strumień energii życiowej płynący czy poruszający się ku górze, dosłownie: "poruszanie ku górze", "lewitacja". Jest to jeden z pięciu głównych strumieni energii życiowej znanej szerzej jako waju prana. Udana przenosi świadomość (ćittam) z serca do głowy w stanie najwyższego skupienia czyli w samadhi oraz w chwili śmierci, kiedy pojawiają się światła czy tunele i inne zjawiska graniczne.

Opanowanie strumienia Udana zwane udāna-jaya wedle traktatu Jogasutry Ryszi Patańdżali (werset 3.39) prowadzi do rozwoju mocy paranormalnych w postaci nieprzylegania do obiektów materialnych takich jak błoto, kolce, woda czy ziemia. Jogin zatem zawsze zachowuje czystość, nawet jak się nie myje. Owa Asanga-siddhi oznacza także nieprzyleganie świadomości (ćittam) do ciała i pozwala na swobodne opuszczanie ciała wedle życzenia czyli na Utkrānti. Jogini z tą zdolnością pozostają całymi tygodniami w samādhi, w stanie bezruchu i pozornej śmierci klinicznej lub w podobnych stanach bliskich śmierci. Po śmierci ciało takiego jogina może nie ulegać rozkładowi przez bardzo duży okres czasu, nawet przez setki lat.

Udana jako rodzaj energii witalnej krąży we wszystkich kończynach i stawach, a także odpowiada za trawienie (razem z samaną), o czym wspomina traktat Triśikhibrahmana-Upaniszad (82). Udana odpowiada także za funkcje połykania i odbijania, o czym wspomina się w traktacie Maitrajanija-Upaniszad (2.6). Udana lubi się gromadzić w obszarze gardła, o czym wspomina wiele traktatów tantrycznej Hatha Jogi, szczególnie w obszarze podniebienia znanym jako Taluka, o czym wspomina traktat Siddhasiddhantapaddhati (1.68).

Ostatecznym siddhi pojawiającym się wskutek opanowania strumienia życiowej energii Udana jest zjawisko unoszenia i szybowania czyli lewitacji ciała. Wspomina o tym traktat Jogadźńawalkja (4.55), a także do zwiększenia wrażliwości punktów czy raczej obszarów akupresurowych, tzw. Marman, o czym uczy się w traktacie Linga-purana (1.8.64).

Najbardziej znanym ćwiczeniem praktycznym jogi służącym oczyszczeniu i kontrolowaniu energii strumienia Udana jest praktyka Jalandhara-Bandha (Dźalandhara), polegająca na przyciąganiu podbródka do piersi i natężaniu mięśni szyi w czasie pracy oddechu lub w trakcie zatrzymania oddychania (kumbhaka).

Udana - Lekcje Wiedzy Tajemnej

Udana, w trl. ang. Udâna (przesłanie, inspiracja, lekcja, oddech z góry), także adhyāya (lekcja, czytanie), nigama (święta lekcja), patām (lekcja, czytanie), vaćāna (lekcja, czytanie) - Lekcje wiedzy ezoterycznej, święte czytania, wykłady wiedzy tajemnej; lekcje dawane przez mistrzów na Wschodzie uczniom do czytania i rozmyślania, także do wspólnych czytań na spotkaniach kręgów wtajemniczonych.